Снимка: iStock
Акциите се разклатиха в последния търговски ден на полугодието, след като Световната здравна организация предупреди „най-лошото все още предстои“ по отношение на COVID-19.
Но с около 16% и 18% нагоре съответно Dow и S&P 500 са готови за най-доброто си тримесечие от края на 1998 година, макар и този ръст да не компенсира грозните загуби от предходното тримесечие.
Технологичният Nasdaq Composite победи всички, като отбеляза ръст от над 28% за тримесечието.
Призивът за деня идва от експертите от JPM и той е да се придържаме към победителите за останалата част от годината.
„Вярваме, че САЩ ще останат относителният регионален лидер и че стиловото ръководство твърдо ще се върне към технологиите и защитните компании, след ръста на тактическата стойност през втората половина на май и на първата половина на юни“, казва Мислав Матейка ръководител на екип от стратези в JPMorgan Casenove.
Стойността на акциите, често в цикличните индустрии, които се представят по-добре с възстановяване на икономиката, се възобнови през последните седмици. Закъснели в ръста след финансовата криза, този род книжа примамваха инвеститори, които търсят изгодни сделки и се надяват на възстановяване на икономиката във „V-образна форма“.
Но Матейка каза, че каквото и въртене да сме видели от отбранителните и технологичните акции към циклични, то е приключило. За да продължат да постигат по-добри резултати, акциите на стойността се нуждаят от признаци за възстановяване на икономиките.
Продължаването на високите нива на безработица през втората половина и опасенията от възобновяване на вируса ще спрат наблюдаваните трендове, добави още Матейка.
„Нашите икономисти прогнозират, че най-лошото от слабостта на пазара на труда вероятно е зад гърба ни; въпреки това, прогнозираният път далеч не е възстановяване във V-образна форма" и това ще затрудни потребителските компании, казват стратезите.
А отбранителните и технологични акции все още са на атрактивни цени, казва Матейка.

Прогнозата му не е далеч от проучване на инвеститорите, проведено от DataTrek Research, което установи, че 52% от анкетираните очакват технологичните акции да се представят много по-добре от всички други сектори до края на 2020-та година.
Но Николас Колас, съосновател на DataTrek, казва, че проучването установява също, че сме се насочили към „пазар без убеждения“. Една пета от анкетираните казват, че очакват S&P 500 да завърши годината с 10% по-високо.
Азиатските акции завършиха в зелено, като китайският CSI 300 добави 1.3%, получил помощ от добри данни за промишлената активност.
Счита се, че Uber води преговори за закупуване на конкурентна група за доставка на храна в Сан Франциско, което може да бъде сделка за 2.6 милиарда долара.
Малко по-късно инвеститорите ще следят за данните на Case-Shiller за цените на жилищата и данните за доверието на потребителите. В късния следобед депутатите ще приветстват председателя на Федералния резерв Джером Пауъл и министърът на финансите Стивън Мнучин, които ще отговарят за ефективността на спешната помощ от трилион долара в началото на пандемията.
ЕС ще представи във вторник правила за това кой може да пътува в 14-страничния блок. САЩ, Русия, Бразилия и Индия вероятно няма да попаднат в списъка.
Още по темата:
Нов рекорд за Nasdaq вече две компании с оценка от над 1.5 трилиона долара
| Валута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| EURUSD | 1.16 | ▼0.26% |
| USDJPY | 155.23 | ▲0.41% |
| GBPUSD | 1.32 | ▼0.07% |
| USDCHF | 0.80 | ▲0.27% |
| USDCAD | 1.41 | ▲0.24% |
| Референтен индекс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Dow 30 | 46 641.70 | ▼1.23% |
| S&P 500 | 6 678.12 | ▼1.33% |
| Nasdaq 100 | 24 804.00 | ▼1.48% |
| DAX 30 | 23 468.40 | ▼1.79% |
| Криптовалута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Bitcoin | 91 754.60 | ▼2.59% |
| Ethereum | 2 985.01 | ▼3.51% |
| Ripple | 2.12 | ▼4.07% |
| Фючърс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Петрол - лек суров | 59.74 | ▲0.52% |
| Петрол - брент | 64.08 | ▼0.23% |
| Злато | 4 024.55 | ▼1.76% |
| Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
| Пшеница | 544.34 | ▲3.29% |
| Срочност | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| US 10 Year | 112.70 | ▲0.16% |
| Germany Bund 10 Year | 128.65 | ▲0.06% |
| UK Long Gilt Future | 92.36 | ▲0.41% |