Снимка: Pixabay
Развиващите се пазари, които загубиха над 7 трилиона пазарна капитализация и са в „меча територия“, са на път към възстановяване, поне според трима от най-големите мениджъри на средства в света.
Стратези от финансовите институции Goldman Sachs Group Inc., Franklin Templeton Investments и BlackRock Inc., смятат че ниските цени на акциите, растящите корпоративни печалби и силния фундамент, ще неутрализират негативите от търговската война, растящите лихви и потенциална щатска рецесия.
„Ние наистина харесваме активи от развиващите се пазари“, коментира Изабел и Лаго, портфолио мениджър в BlackRock Investment Institute. „Това се определя от комбинация от прогнозите за печалби и финансовите оценки“.
Песимизмът към развиващите се пазари, е близък до най-високото му ниво от 23 години, според индикатора на Bank of America Merrill Lynch - Risk-Love indicator.
Вижте още: Има ли връзка между ръста в печалбите и акциите на щатските компании?
Според анализатори на BofAML, индикаторът сочи по-скоро необходими действия за увеличаване на експозицията, а не за намаляването й към тези пазари.
Наскорошните фактори, като търговската война и по-силния долар, не би следвало още дълго да тежат върху индексите на развиващите се пазари, според експерти от Franklin Templeton.
Ето няколко фактора, които подкрепят инвестициите в развиващите се пазари.
Разликата между представянето на големите компании от развиващите се пазари и големите щатски компании, е при рекордно висока стойност от -17%. Това не е наблюдавано от световната финансова криза. А светът, все още не е във финансова криза.
Прогнозирането на дъно е изключително трудно, но историята сочи, че развиващите се пазари са отбелязвали ръст от 32% в следващата година, след като са намирали своето дъно.
Седмичният отлив от дълговите пазари на развиващите се пазари, достигна най-ниска стойност от президентските избори в САЩ, през седмицата до 27-ми юни. Последните три пъти, когато са постигнати подобни дъна е следвало поскъпване на деноминираните в долари дългови облигации, на развиващите се страни.
Търговската конкурентност на развиващите се страни е близка до нивата от 20-ти януари 2016-та година, когато започва голямото рали на развиващите се пазари.
Ако историята се повтаря, то поскъпването на долара, не би следвало да е още дълго проблем за развиващите се пазари. Силни поскъпвания на долара в исторически план, обикновено са траели около 8 месеца, като рядко се превишавали година. За сравнение, поскъпването на долара е вече факт – осем месеца.
И макар броят на развиващите се икономики, които са във фаза на експанзия да се понижава от пика през февруари, добрата новина е, че в исторически план това бързо се е променяло и те са се връщали към ръст, дори и през 2008-ма година.
Още по темата:
Растат ли цените на акциите в унисон с печалбите?
Защо щатските индекси могат да са лоша инвестиция в следващите години?
Р. Пол: Свидетели сме на най-големия борсов балон в човешката история