Снимка: Istock
Инвеститорското внимание днес е приковано към „dot plot“ – диаграмата с индивидуалните лихвени прогнози на членовете на FOMC, която ще бъде публикувана едновременно с решението на Федералния резерв тази вечер. Мартенската версия очертаваше две понижения през 2025 г., но поредица от външни шокове – по-високи мита, скок в цената на петрола заради конфликта Израел–Иран и по-агресивната фискална програма на администрацията на Тръмп – подхрани опасения, че медианата сега може да се свие до едно или дори нулево понижение.
От инфлационна гледна точка Фед напредва, но не с темпа, който му се иска. Индексът CPI се покачи с 2,4 % на годишна база за май, а „сърцевинният“ показател се задържа на 2,8 % – значително под върха от 3,5 % в началото на годината, но все така над целевите 2 %. Същевременно реалният сектор започва да изпраща предупредителни сигнали. Майските продажби на дребно се свиха с 0,9 % – най-големият спад за последните четири месеца – а индустриалното производство отчете изненадващо понижение, което свали капацитетното натоварване до 77,4 %. Комбинацията от по-слабо потребление и по-високи лихви подсилва дилемата на Фед: да охлади ценовия натиск, без да прекърши растежа.
Външните фактори правят задачата още по-сложна. Котировките на Brent се колебаят около 75 долара за барел, като всяка нова ескалация в Близкия изток вдига инфлационните очаквания. Паралелно президентските мита и все още нерешеният данъчен пакет в Конгреса подхранват несигурност около бъдещия фискален импулс, което кара някои членове на Комитета да настояват диаграмата да остане „ястребова“. Фючърсите върху федералните фондове все още отчитат приблизително 65 % вероятност за първо понижение през септември и около 45 % шанс за второ през декември, но на облигационните пазари участниците се застраховат срещу сценарий с едва едно намаление, като скъсяват продължителността в дългия край на кривата. Доходността по 30-годишните американски облигации се приближи до 5 %, а търсенето на нови емисии осезаемо се охлажда.
На фондовите пазари нервността личи във всеки рязък тласък нагоре или надолу. Вчера S&P 500 и Dow Jones успяха да прибавят около половин процент, но анализаторите предупреждават, че по-„ястребов“ dot plot би могъл да обърне настроенията и да доведе до разпродажби, особено в сектори, чувствителни към дългосрочните лихви. По-умерените гласове в лагера на Федералния резерв, сред които бившият председател на клона в Сейнт Луис Джеймс Бълард, подчертават, че централната банка вероятно ще „изчака“ до септември, за да оцени ефекта от митата и петрола, преди да действа. Ако председателят Джером Пауъл заложи на подобна „изчаквателна“ линия на пресконференцията, пазарите може да приемат по-скромна диаграма без паника.
В крайна сметка Фед е изправен пред класическо напрежение между растеж и ценова стабилност, но този път подправено с геополитически и фискални неизвестни. Самата диаграма с точките не представлява твърда прогноза, а моментна снимка на колективните очаквания и може да се промени още два пъти до края на годината. Но ако тази вечер медианата сочи само едно предстоящо понижение, посланието ще бъде ясно: централната банка се нуждае от далеч по-убедителни доказателства, че инфлацията трайно се насочва надолу, преди да натисне спусъка, а инвеститорите ще трябва да намалят очакванията си за агресивно облекчаване през втората половина на годината.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.17 | ▲0.55% |
USDJPY | 147.40 | ▼0.67% |
GBPUSD | 1.35 | ▲0.52% |
USDCHF | 0.80 | ▼0.87% |
USDCAD | 1.38 | ▲0.13% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 45 443.20 | ▼0.55% |
S&P 500 | 6 485.88 | ▼0.47% |
Nasdaq 100 | 23 669.70 | ▼0.17% |
DAX 30 | 23 674.00 | ▼0.74% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 110 758.00 | ▲0.03% |
Ethereum | 4 309.85 | ▲0.28% |
Ripple | 2.82 | ▲0.91% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 61.96 | ▼2.13% |
Петрол - брент | 65.60 | ▼1.86% |
Злато | 3 586.64 | ▲0.97% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 519.62 | ▲0.03% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 113.36 | ▲0.41% |
Germany Bund 10 Year | 129.03 | ▲0.37% |
UK Long Gilt Future | 91.58 | ▲1.42% |