На извънредно заседание късно тази нощ сръбското правителство одобри създаването на съвместни военни и полицейски екипи, които ще бъдат изпратени по границите с България и Македония с цел спиране на нелегалните мигранти. Новината бе разпространена в 23.30 часа българско време след приключването на заседанието на кабинета, което бе ръководено от премиера Александър Вучич.
"Задачата на военните и полицейските сили ще бъде да предотврати нелегалното влизане на мигранти от Република България и Република Македония. В същото време те ще имат за задача да предадат на правосъдните органи трафикантите на хора, които извършват тази нелегална дейност на територията на Сърбия". Това се казва в краткото съобщение, което бе публикувано тази нощ от пресслужбата на сръбското правителство. Заседанието започна в 22.00 часа българско време.
Припомняме, че вчера след обяд сръбският министър на труда и социалната политика Александър Вулин по време на визитата си в град Ниш открито обвини България, че страната ни не пази границите си. "В случая ние имаме страна-членка на ЕС - България, която държи напълно отворени границите си и няма никакъв контрол над движението на мигрантите. В същото време Австрия и Унгария напълно затвориха границите си. Сърбия няма да стои със скръстени ръце между тях и да чака", каза Александър Вулин.
Предложението за създаване на съвместни екипи бе направено в събота по време на заседанието на Бюрото за координация на работата на спецслужбите при разрешаването на мигрантската криза. "Ще създадем съвместни армейски и полицейски екипи, които ще защитават границите ни от нелегалното влизане на мигранти", каза тогава сръбският премиер Александър Вучич след заседанието на Бюрото. Вучич уточни, че Бюрото е взело решение за сформирането на съвместни армейски и полицейски екипи със съгласието на президента на републиката Томислав Николич.
"Мигрантската криза е най-тежкият проблем за Сърбия. В 7.00 часа тази сутрин /на 16-ти юни, бел.ред./ на нашата територия имаше 2699 мигранти - 85% от тях са от Афганистан и Пакистан. Много малко са от Сирия. Ние се намираме в ситуация, в която хората от Афганистан и Пакистан нямат никакъв шанс да бъдат приети в ЕС, а при нас са пристигнали от страна на ЕС. Сърбия е длъжна да защити националните и държавните си интереси и поради тази причина приехме това предложение единодушно", каза още Вучич. След като Унгария въведе нови по-строги мерки за контрол на границите си на 5-ти юли в Сърбия се стигна до значително увеличаване на броя на мигрантите. Според властите в Белград в момента на територията на страната има около 3000 мигранти и техният брой се увеличава всеки ден с по няколко стотин души. Най-много идват от България.
Припомняме, че властите в съседна Република Македония също взеха решение за увеличаване на полицейските и военните патрули по границите с цел да се предотврати една евентуална нова мигрантска вълна. /БГНЕС, Танюг и Миа
| Валута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| EURUSD | 1.16 | ▼0.01% |
| USDJPY | 155.82 | ▲0.33% |
| GBPUSD | 1.33 | ▲0.02% |
| USDCHF | 0.81 | ▲0.23% |
| USDCAD | 1.39 | ▲0.12% |
| Референтен индекс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Dow 30 | 47 737.20 | ▼0.54% |
| S&P 500 | 6 843.16 | ▼0.55% |
| Nasdaq 100 | 25 595.10 | ▼0.58% |
| DAX 30 | 24 039.90 | ▼0.01% |
| Криптовалута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Bitcoin | 90 124.20 | ▼0.34% |
| Ethereum | 3 116.25 | ▲1.81% |
| Ripple | 2.08 | ▲1.73% |
| Фючърс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Петрол - лек суров | 58.81 | ▼2.36% |
| Петрол - брент | 62.44 | ▼2.05% |
| Злато | 4 185.98 | ▼0.38% |
| Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
| Пшеница | 534.88 | ▼0.11% |
| Срочност | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| US 10 Year | 112.40 | ▼0.20% |
| Germany Bund 10 Year | 127.48 | ▼0.44% |
| UK Long Gilt Future | 92.48 | ▼0.34% |