Между България и Италия няма открити въпроси. Обсъдихме двустранното сътрудничество. Италия ни е изключително важен партньор, номер едно в експортната ни листа, както и сериозен инвеститор, каза министър-председателят Пламен Орешарски след срещата си с италианския си колега Матео Ренци в Рим.
Относно Южен поток двамата премиери са отбелязали значението му в регионален и европейски аспект. Министър-председателят Орешарски подчерта, че италианският му колега твърдо подкрепя изграждането на проекта. Българският премиер напомни, че вчера на срещата си с председателя на Европейската комисия Жозе Барозу е отбелязал, че се чакат коментари от експертите на комисаря Йотингер, в това число и редакционни поправки, които да бъдат отразени между двете четения на Закона за енергетиката.
Пламен Орешарски отбеляза, че и двете страни са се съгласили, че трябва да се подкрепят съвместните бизнес инициативи. „Говорихме за ускоряване на коридор номер 8. Обсъдихме и въпроси, свързани с председателството на Италия, което предстои само след няколко седмици", заяви Пламен Орешарски, цитиран в разпространено до медиите съобщение от прес службата на Министерския съвет.
Той отбеляза, че сред приоритетите на премиера Ренци са растежът и работните места, а също така миграционната политика. „Тези теми съвпадат и с нашия дневен ред, особено растежът, конкурентоспособността и заетостта, намаляването на административните тежести", каза министър-председателят. По думите му най-силният стимул за насърчаване на предприемачеството и стопанската активност в по-голямата част от Европа е облекчаването на усилията на бизнеса.
„Не е желателно да правят нови дългове, дефицити, да правят по- експанзионистична монетарна политика, тъй като в последните години тези политики бяха в голяма степен изчерпани като възможности", добави премиерът.
По време на срещата на министър-председателите Орешарски и Ренци беше обсъдена и възможността за изучаване на италианския опит при обучаване на либийски военнослужещи - нещо, което предстои на нашата страна. Премиерът Орешарски акцентира и върху миграционната политика. „Функциите на Фронтекс трябва да се променят така, че по - ефективно да се парира опитът за незаконна емиграция в страните от Стария континент и в частност в България и Италия - Средиземноморието и сухопътната югоизточна граница.
Китайският износ се увеличи рязко, подкрепен от поръчките за чипове
Тръмп предлага 20% такса върху товарите през Ормузкия проток
Европа изостава в новата космическа надпревара!
Нова надпревара за финансова сигурност - когато банките предупреждават за изкуствения интелект!
Милионерите в Европа стават повече, но България остава в друга категория
| Валута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| EURUSD | 1.14 | ▲0.05% |
| USDJPY | 162.17 | ▼0.01% |
| GBPUSD | 1.34 | ▲0.02% |
| USDCHF | 0.81 | ▼0.02% |
| USDCAD | 1.41 | ▲0.01% |
| Референтен индекс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Dow 30 | 52 787.50 | ▼0.14% |
| S&P 500 | 7 596.14 | ▼0.07% |
| Nasdaq 100 | 29 883.60 | ▲0.03% |
| DAX 30 | 25 162.80 | ▲0.05% |
| Криптовалута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Bitcoin | 64 750.40 | ▼0.34% |
| Ethereum | 1 878.49 | ▼0.59% |
| Ripple | 1.11 | ▼0.31% |
| Фючърс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Петрол - лек суров | 79.66 | ▲0.75% |
| Петрол - брент | 86.17 | ▲1.25% |
| Злато | 4 055.20 | ▲0.07% |
| Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
| Пшеница | 645.50 | ▲0.19% |
| Срочност | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| US 10 Year | 108.90 | ▼0.04% |
| Germany Bund 10 Year | 125.08 | ▲0.03% |
| UK Long Gilt Future | 87.12 | ▲0.14% |