Снимка: iStock
По-високият от уставния дивидент и безплатните акции показват желанието на мениджмънта да възнаградят акционерите.
Телематик Интерактив България АД е една от най-младите компании на Българска Фондова Борса. И макар акциите й да започнаха да се търгуват от 22-ри март тази година, това не й пречи да се нареди сред 20-те най-големите по пазарна капитализация компании на пода на родния капиталов пазар, със своята оценка от над 210 милиона лева.
Компанията, в която крайни собственици са г-н Мило Борисов и г-ж Роси МакКий, е основана през 2014 г. и от тогава постоянно се развива и трансформира. В момента Телематик е изцяло фокусирана върху онлайн сегмента, осъзнавайки, че онлайн услугите, които се предлагат във всеки бизнес вертикал, са най-бързо развиващата се сфера, като тенденцията е процесът да продължи.
Компанията стои и зад каузи с широк обществен резонанс, каквито са спонсорството на ПФК Левски, на българската федерация по художествена гимнастика, на отбора на „Златните момичета“, на индивидуални спортисти, подпомага културата и млади музикални таланти.
Успехът на IPO-то
Телематик Интерактив България получи заявки за над 16 млн. лв. по време на първичното публично предлагане на дружеството. Подписката за набиране на средства приключи на 18 февруари, като бяха обработени 434 заявки за над 320 000 акции. Това представляваше около 80% от предложеното количество.
Определената на база подадени лимитирани и пазарни поръчки цена бе в размер на 50 лв. на акция. След регистрацията на емисията, пазарната капитализация на Телематик Интерактив България надхвърли 200 млн. лв.
„Оценяваме гласуваното доверие към дружеството. Набраните средства ще допринесат за разгръщането на плановете ни за развитие, както е заложено в нашия проспект”, обясни Лъчезар Петров, изпълнителен директор на Телематик Интерактив България АД.
Международна експанзия
Последните новини, свързани с Телематик, са много динамични. Телематик Интерактив България АД разширява присъствието си на чужди пазари посредством дъщерната си компания, доставчик на игрално съдържание, СиТи Интерактив ЕООД. Това стана възможно след финализирането на ключови сделки по време на най-голямото изложение на игралната индустрия ICE Totally Gaming, което се проведе в Лондон през април тази година.
Компанията участва с щанд от 450 кв.м., на който представи иновативни продукти, съобразени с предпочитанията на различни пазари. По време на изложението бяха сключени сделки с компании, които са сред лидерите в индустрията. Това ще позволи да се разшири пазарният дял на СиТи Интерактив в територии, на които вече оперира, както и да стъпи в нови региони.
Сред значителните сделки е договорът с Playtech. Компанията е лидер в разработването на игрален софтуер и е основана през 1999 г. Партньорството ще позволи значително увеличаване на пазарния дял на СиТи Интерактив ЕООД в Латинска Америка, основно на пазарите Перу, Мексико, Колумбия. Регионът е сред най-бързоразвиващите се и предлага огромни перспективи.
Постигнатите договорености за разширяване на сътрудничеството с Pariplay Ltd ще позволят на СиТи Интерактив ЕООД да се позиционира още по-стабилно в Източна и Централна Европа. Pariplay е сред най-големите компании, които през собствена платформа предлагат онлайн съдържание на водещи провайдъри към оператори. Компанията има интеграции със стотици онлайн казино оператори.
Сключена беше и сделка с водещия италиански онлайн оператор Betflag, която дава възможност да стъпи стабилно в страната. Огромният потенциал на италианския пазар, който има силни традиции в игралната индустрия, е сред причините да е приоритетен в бизнес плана за текущата година. Много скоро игрите на СиТи Интерактив ще бъдат достъпни на италинаския пазар, след като беше завършена успешно интеграцията със Signorbet.
Финализирането на сделката с Admiral Serbia и пускането на игралното съдържание на доставчика на водещия сайт в Сърбия Meridianbet е ключов момент в разширяването на пазарния дял на компанията в съседната ни държава. Договорът с Admiral отваря вратата на СиТи Интерактив ЕООД и към останалите пазари в Източна и Централна Европа, на които компанията има присъствие. Admiral e дъщерна на австрийската компания Novomatic, която е сред лидерите в игралната индустрия по света с 1,8 млрд. евро приходи за 2021 г.
Финансовите показатели на Телематик, предстоящият дивидент и безплатни акции...
Телематик Интерактив България АД, определено влиза в категорията „бързорастящи“ компании. Тя увеличи приходите си почти 38 пъти през последните три години като за 2021 година те достигнаха малко над 78 млн. лв. и над 20 млн. лв. нетна печалба. Или рентабилност от около 27%. Дружеството е приело дивидентна политика да разпределя не по-малко от 40% от реализираната печалба.
Добрите резултати продължават и през първото тримесечие на новата година, като от Телематик обявиха над 23,5 млн. лева приходи при 17,1 млн. лева година по-рано, или с 37,4% повече на годишна база.
Нещо повече - на предстоящото общо събрание на дружеството, което ще се проведе на 23 юни, ще бъдат гласувани няколко предложения, които инвеститорите ще следят отблизо.
На първо място - да се разпредели над 10 млн. лв. дивидент, което е над 50% от печалбата за изминалата година, след облагане с данъци и което значително надвишава заложените в устава 40%.
Съгласно предложението, Телематик Интерактив България АД се очаква да разпредели дивидент в размер на 10 152 014,10 лева, или бруто - 2,35 лева на акция. А дивидентната доходност, на база на последните нива на търговия на акциите е доста щедра – при ниво от 4.8%.
„Решението ни е продиктувано от по-силните от очакваните резултати през настоящата година, което ни позволява да разпределим на акционерите по-висок дивидент, без да ограничаваме инвестиционната ни програма“, обясни Лъчезар Петров, изпълнителен директор на Телематик Интерактив България АД.
Това, което може би ще е по-важно за инвеститорите обаче и което остава донякъде скрито в материалите за общото събрание е, че е предвидено и гласуване за изплащането на непаричен дивидент в размер на 8 640 012 лева под формата на акции. Тоест за една съществуваща акция ще бъдат получени две нови акции на компанията.
Подобен род безплатни акции вследствие на увеличение на капитала със собствени средства (известни като сплитове), често са силно приветствани от инвеститорите и водят в исторически план до някои ползотворни въздействия върху цените на акциите.
До какво водят сплитовете на акциите на международните пазари?
Според експертите не би трябвало да има фундаментално въздействие върху една компания повишаването на броя на акциите й, защото пазарната й оценка на теория би трябвало да се запазва без промяна, заради понижението в цената на акциите й.
Но статистиката говори друго... От 1980-та година насам, акциите от широкия щатски индекс S&P 500, които обявяват сплит при акциите си, надминават индекса средно с 16 процентни пункта през следващите 12 месеца, сочи изследване на ВоfА Ѕесurіtіеѕ.
Често безплатни акции се издават от компании, когато акциите им вече са се повишили много и са стигнали до нива, които ги правят неудобни за търговия от по-малките акционери.
Сплитове през последните няколко години бяха осъществени от големи технологични компании като Аррlе (ААРL), Nvіdіа (NVDА) и Теѕlа (ТЅLА).
Един традиционен аргумент в полза на сплитовете е, че акциите на по-ниска цена стават по-достъпни за индивидуалните инвеститори или служители, които може да имат проблеми при закупуването им на по-високи нива.
Компаниите обикновено искат да имат разнообразна акционерна база както от институционални, така и от инвеститори на дребно, чието влияние върху пазарите и отделните акции се е увеличило през последните години.
Какви ще са резултатите от безплатните акции при Телематик върху цената на акциите и ще донесат ли те до „допълнителен доход“ за акционерите, предстои да видим. Това, което е по-важното обаче е, че тези действия (на по-висок от уставния дивидент, предложен за гласуване и безплатни акции) свидетелстват желанието на мениджмънта да възнаградят акционерите на Телематик Интерактив България АД.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на акции на Телематик на пода на БФБ.