Снимка: flickr
Поскъпването на акциите на минно-добивните компании и на банковия сектор помогнаха още в началото на търговската сесия от новата седмица европейските борсови индекси да се отдалечат в понеделник от седмичните си загуби, а и погледът на инвеститорите се насочиха към започнали нов кръг ог търговски преговори между САЩ и Китай в Пекин.
Китайската делегация се ръководи от вицепремиера Лю Хе, а на Вашингтон от финансовия министър Стивън Мнучин и американския търговски представител Робърт Лайтхайзър.
Американско-китайските преговори могат да предизвикат нова вълна на волатилност на финансовите и фондовите пазари. През януари акциите поскъпнаха след подновените надежди за успешни преговори между Пекин и Вашингтон и сключването на търговско споразумение между двете страни. Въпреки това, част от този оптимизъм изчезна миналата седмица, когато инвеститорите анализираха икономическите данни, които показаха забавяне на ръста не само в двете страни, но и в целия смят, обобщи Dow Jones.
Допълнителна подкрепа за позитивното представяне на европейските пазари на акции оказват и обезценяването на еврото и на британската лира спрямо щатския долар, след поредицата от сигнали за сериозно икономическо забавяне на еврозоната и на Великобритания. Първото дойде от Европейската комисия миналия петък, а последното от Международния валутен фонд днес.
Междувременно нарастването на БВП на Великобритания през четвъртото тримесечие се забави до 0.2% в сравнение с предходните три месеца от 0.6%, регистрирани през юли-септември, според предварителни данни на Националната статистическа служба (ОNS). Основните причини за по-слабия растеж са външната търговия и намалените бизнес инвестиции, докато потребителските и правителствените разходи са се увеличили повече от очакваното.
В годишно изражение британската икономика нарасна с 1.3% след повишение от 1.5% през третото тримесечие. Анализаторите бяха по-оптимистично настроени. Те очакваха ръст на БВП от 0.3% за тримесечието и 1.4% за годината.

Данните са актуални към 17.10 часа българско време.
От таблицата по-горе е видно, че към най-голямо дневно повишение се насочва италианският бенчмарк FTSE MID, а към най-малко - общоевропейският Stoxx 600.
Стабилно повишение с над 1.4% отчита минно-добивния сектор в Европа, след като цената на китайската желязна руда достигна до рекорден връх в резултат на опасенията за проблеми с доставките от Бразилия след срутването в края на януари на язовирна стена в бразилския щат Мианс Жерайс, в близост до рудници на местната добивна компания Vale S.A. Акциите на водещи компании като Glencore, Rio Tinto и BHP поскъпват с между 1% и 1.5%.
Солидно нарастване два часа преди да затворят борсите в Европа показва и банковият сектор, благодарение на рязкото поскъпване на акциите на италианските кредитори, след като банките Banco BPM, UBI Banca и UniCredit обявиха, че техните нива на капиталова адекватност изпълняват стандартите на Европейската централна банка (ЕЦБ). Акциите на двете банки - UBI Banca и UniCredit, поскъпнаха съответно с 3.9% и 2.75%, след като четвъртият по големи италиански кредитор - Banco BPM, заяви, че ЕЦБ е поискала кредитната институция да се придържа към новите капиталови изисквания. Последна рядко поскъпване на книжата на Banco BPM с общо 5.5%.
Внимание заслужават акциите на Deutsche Post, които поскъпнаха с над 2%, не само след като компанията обяви по-силни от очакваните финансови резултати, но заради новината, че държавата може да предостави на фирмата за пощенски услуги по-високо от очакваното увеличение на пощенските разходи за писма от лятото.
Междувременно акциите на британския производител на медицинско оборудване Smith & Nephew се сринаха на дъното на общоевропейския индекс и на британския бенчмарк, след като „Файненшъл таймс" съобщи, че компанията, чиито акции се търговат на Лондонската борса, преговоря за закупуване на базираната в Сан Диего, Калифорния, компания също за медицинско оборудване NuVasive. Акциите на Smith & Nephew паднаха с 4%.
Още по темата:
Пазарите в Европа на загуба, във фокуса на инвеститорите бяха отчетите на компаниите
Пазарите на акции в Европа удариха 2-седмично дъно заради разочароващи отчети
Акциите на банките и на Daimler подложиха на натиск европейските индекси
Volkswagen ускорява разработването на автономни автомобили в Китай
Тръмп заплаши Иран с мащабна атака след включването на хутите във войната
AI еуфорията навлиза в най-опасната си фаза: Защо следващите седмици ще определят съдбата на пазара?
Хутите атакуваха петролни танкери в Червено море и разшириха конфликта с Иран
Alphabet изпрати най-силния сигнал за бъдещето на AI. Пазарът го наказа.
| Валута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| EURUSD | 1.14 | ▲0.21% |
| USDJPY | 163.65 | ▼0.11% |
| GBPUSD | 1.33 | ▲0.17% |
| USDCHF | 0.82 | ▼0.16% |
| USDCAD | 1.41 | ▼0.03% |
| Референтен индекс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Dow 30 | 52 109.00 | ▲0.44% |
| S&P 500 | 7 444.12 | ▼0.08% |
| Nasdaq 100 | 28 269.10 | ▼1.45% |
| DAX 30 | 25 157.10 | ▲1.33% |
| Криптовалута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Bitcoin | 64 761.40 | ▲0.69% |
| Ethereum | 1 920.28 | ▲2.51% |
| Ripple | 1.10 | ▲0.64% |
| Фючърс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Петрол - лек суров | 90.50 | ▼1.92% |
| Петрол - брент | 92.66 | ▼1.83% |
| Злато | 4 052.92 | ▲0.14% |
| Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
| Пшеница | 677.08 | ▼2.90% |
| Срочност | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| US 10 Year | 108.32 | ▲0.17% |
| Germany Bund 10 Year | 124.43 | ▲0.14% |
| UK Long Gilt Future | 86.58 | ▲0.67% |