Американци, притежаващи борсовия оператор Intercontinental Exchange Inc. (ICE), който управлява Нюйоркската фондова борса, обмислят да се преборят с германската Deutsche Boerse AG за придобиване на Лондонската фондова борса (London Stock Exchange Group Plc - LSE), съобщава агенция „Блумбърг", позовавайки се на свой източник, запознат с намеренията на ICE.
Агенцията припомня, че преди седмица преговорите между германци и британци са достигнали до конкретни договорености за разпредeляне на управленските позиции след финализиране на сделката.
Въпреки че съветът на директорите на LSE все още не е получил предложение от САЩ, но пък новината за евентуалното сливане на ICE и ICE веднага се отризи на котировките на акциите на Лондонската борса. На вчерашната сесия те са поскъпнали с 8%. Според източници, пожелали анонимност, американците вече работят по сделката с Morgan Stanley, за да накарат британците да се откажат от прeдложението на германската Deutsche Boerse.
В очерталия се борсов триъгълник може да се появи и четвърти играч - американската CME Group, която притежава Чикагската борса, също проучва възможностите да се включи в наддаването за Лондонската борса. Според източници на „Блумбърг", CME Group значително изостава в „подготовката" от конкурента си ICE.
Предварителното споразумение предвижда Deutsche Boerse да направи официално предложение за придобиване на London Stock Exchange до 22 март. Затова и преди тази дата не може да се очаква оферта от Ню Йорк или Чикаго.
Официално за своите намерения да се слеят Deutsche Boerse и LSE обявиха миналата седмица, а в съвместното им съобщение се казва, че след финализиране на сделката ще бъде създаден глобален играч за $28 млрд., който ще може успешно да се конкурира с борсите в Ню Йорк и Чикаго в САЩ. Най-вероятно точно това съобщение не се е понравило на двете борси зад Океана и затова обмислят да купят конкурента си в Лондон.
Поглъщанията са в бизнес практиката на Intercontinental Exchange през последните години. През 2013 г. борсовият оператор придоби NYSE Euronext, а през октомври миналата година стана собственик на Interactive Data Holdings, специализирана компании за обработка на данни, като плати за нея $5,2 млрд.
| Валута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| EURUSD | 1.16 | ▲1.02% |
| USDJPY | 157.85 | ▼1.23% |
| GBPUSD | 1.34 | ▲1.24% |
| USDCHF | 0.79 | ▼0.52% |
| USDCAD | 1.37 | ▲0.05% |
| Референтен индекс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Dow 30 | 46 464.80 | ▼0.05% |
| S&P 500 | 6 678.78 | ▲0.11% |
| Nasdaq 100 | 24 645.90 | ▲0.09% |
| DAX 30 | 23 215.80 | ▼0.60% |
| Криптовалута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Bitcoin | 70 248.90 | ▼1.41% |
| Ethereum | 2 146.18 | ▼2.60% |
| Ripple | 1.45 | ▼0.69% |
| Фючърс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Петрол - лек суров | 93.72 | ▼4.60% |
| Петрол - брент | 107.43 | ▼1.76% |
| Злато | 4 642.76 | ▼4.01% |
| Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
| Пшеница | 607.66 | ▲0.53% |
| Срочност | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| US 10 Year | 111.44 | ▲0.01% |
| Germany Bund 10 Year | 126.18 | ▲0.30% |
| UK Long Gilt Future | 88.56 | ▼1.20% |