Източник: www.darikfinance.bg
Европейските фондови индекси падат. Причина за разпродажбите са новините за Гърция и спекулациите около срещата на OPEC във Виена.
Снощи Гърция изненадващо реши да отложи плащането към Международния валутен фонд. Вместо да преведе 300 млн. днес, в края на месеца правителството в Атина ще трябва върне 1.6 млрд. евро наведнъж.
Гърция вероятно няма тези средства, т.е. от СИРИЗА залагат, чe ще постигнат споразумение с кредиторите до 30 юни. Ако това не стане обаче, страната ще фалира. Така гърците заложиха всичко на карта.
До решението за отлагане на плащането към МВФ се стигна, след като в продължение на 2 седмици управляващите в Гърция заявяваха, ту че ще платят, ту че няма. Вчера премиерът Алексис Ципрас каза, че парите ще бъдат преведени. След това разиграване доверието на кредиторите към управляващите в Гърция съвсем намаля.
Гръцките облигации с 10-годишен падеж днес поевтиняват, като доходността им рязко нараства с 68 базисни пункта, до 11.40%.
В същото време представителите на държавите-членки на Организацията на страните износителки на петрол се събраха във Виена, за да обсъдят петролната политика на картела. Очаква се квотите за добив да останат без промяна, при голяма вероятност санкциите срещу Техеран да бъдат вдигнати и Иран да започне да изнася нефт на световните пазари още през лятото. От друга страна петролните министри говорят за справедливи цени около 80 долара за барел.
Инвеститорите обърнаха слабо внимание на добрите фундаментални новини. Днес в Германия беше отчетено изненадващо силно покачване на фабричните поръчки през април, с 1.4% на месечна и 0.4% на годишна база.
Инфлационни очаквания на британците пък нарастват и през май са за увеличаване на потребителските цени с 2.2%.
Акциите на Royal Bank of Scotland поевтиняват с 0.17%, след като финансовият министър на Великобритания, Джордж Озбърн заяви, че държавата ще продаде дела си от 30% в спасената преди няколко години банка на частни инвеститори за 4.5 млрд. паунда, което би донесло сериозна загуба за данъкоплатците.
На този фон FTSE 100 пада с 0.91%, до 6 799 пункта. Индексът на сините чипове във Франкфурт е надолу с 1.43%, до 11 178 пункта. А френският CAC 40 отстъпва с 1.59%, до 4 908 пункта.
В Азия апетитът за риск също беше слаб. В Токио Nikkei 225 падна с 0.13%, до 20 461 пункта. А В Хонконг Hang Seng се понижи с 1.06%, до 27 260 пункта. Отново изключение направи основният фондов индекс в Шанхай, който се повиши с 1.53%, до 5 023 пункта, движейки се близо до 7-годишен връх, воден от акциите на строителните компании.
Вчера в САЩ пазарът отново се оказа под натиска на спекулациите за политиката на Фед. Един от управителите на централната банка – Даниел Таруло, коментира, че американската икономика изглежда се е "загубил инерция" и няма да се възстанови бързо от спада през първото тримесечие. Широкият фондов индекс S&P 500 падна с 0.85%, до 2 096 пункта.
Днес еврото има волатилен ден, като се движи в рейндж от над 100 пипса. Единната валута поевтинява към момента с 0.12%, до 1.1224 долара. Доларовият индекс DXY се покачва с 0.20%, до 95.65.
Фючърсите на суровия петрол сорт Брент с доставка през юли поскъпват с 0.66%, до 62.44 долара за барел. А цената на златото пада с 0.32%, до 1 173.10 долара за тройунция.
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|