Източник: www.darikfinance.bg
Марио Драги обяви, че действията на Европейската централна банка и по-специално преминаването към отрицателни лихви по депозитите през юни, са оказали значително въздействие. Според него, така ЕЦБ ефективно е "разграничила" монетарните условия в еврозоната от тези в САЩ.
Президентът на ЕЦБ заяви, че фундаментите за по-слаб обменен курс сега са по-добри, отколкото бяха опреди 2-3 месеца. Причината е, че инвеститорите вече осъзнават, че пътищата на паричната политика в еврозоната и САЩ ще бъдат разнопосочни за дълго време напред.
Забавянето на инфлацията в Европа не е изненадващо според Драги. Той е очаквал рекордно слабия ръст на потребителските цени в еврозоната през юли с 0.4% на годишна база. Според него това забавяне се дължи преди всичко на цените на горивата и енергията. Без тях инфлацията би била 0.8%.
Все пак, Драги призна, че тези нива на инфлацията са твърде ниски, но средносрочните инфлационни очаквания остават стабилни.
Той отново подчерта, че възстановяването на еврозоната зависи най-вече от реформите, които провеждат отделните държави, а не от толкова от паричната политика на ЕЦБ.
Според него фактът, че Италия отново е в рецесия няма нищо общо с централната банка на еврозоната, а се дължи на ниски нива на частните инвестиции. Преди да застане начело на ЕЦБ, Драги беше управител на италианската централна банка.
Освен това, той отчете, че геополитическите рискове в целия свят сега са по-високи, отколкото бяха преди няколко месеца и че проблемите в Украйна ще имат по-голямо въздействие върху еврозоната в сравнение с други региони.
Финансовите институции, пряко обвързани с Русия вероятно са по-малко от половин дузина, отчете той, но добави, че е трудно да се каже какво ще бъде цялостното въздействие на санкциите и руски контрасанкции.
Целевите дългосрочни операции по рефинансиране, както ЕЦБ нарича количествените улеснения, вече се радват на силен интерес от банките в еврозоната, като вече има запитвания за около половин трилион евро.
През последния месец е налице подобрение в търсенето на кредити от бизнеса и домакинствата, заяви Драги, като по думите му това показва, че мерките на ЕЦБ са правилни.
В изключение президентът на ЕЦБ подчерта разликите в парични условия между САЩ и еврозоната, казвайки, че реалните лихвени проценти ще останат отрицателни в еврозоната за много по-дълго, отколкото в САЩ.
Докато Драги говореше еврото удари интрадневен връх и дъно. Единната валута достигна 1.3393 долара и падна до 1.3350 долара. След края на пресконференцията еврото поевтинява с 0.24%, до 1.3351 долара.
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.16 | ▼0.54% |
USDJPY | 148.86 | ▲0.72% |
GBPUSD | 1.34 | ▼0.34% |
USDCHF | 0.80 | ▲0.49% |
USDCAD | 1.37 | ▲0.13% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 44 258.10 | ▼0.88% |
S&P 500 | 6 288.12 | ▼0.26% |
Nasdaq 100 | 23 075.00 | ▲0.28% |
DAX 30 | 24 145.70 | ▼0.69% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 116 455.00 | ▼2.85% |
Ethereum | 3 048.11 | ▲1.12% |
Ripple | 2.88 | ▼2.79% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 65.46 | ▼0.46% |
Петрол - брент | 68.78 | ▼0.48% |
Злато | 3 328.05 | ▼0.52% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 537.62 | ▼0.75% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 110.30 | ▼0.41% |
Germany Bund 10 Year | 129.43 | ▲0.07% |
UK Long Gilt Future | 91.59 | ▼0.34% |