Снимка: iStock
Държавните ценни книжа на САЩ се повишиха, тъй като президентът на САЩ Доналд Тръмп се въздържа от налагането на специфични за Китай тарифи и отмени забраните за офшорни сондажи за петрол в повечето крайбрежни води на САЩ, ходове, които успокоиха безпокойството относно инфлацията и засилиха залозите за намаляване на лихвените проценти от Федералния резерв, пише "Блумбърг".
„Изглежда вероятно, че пътят към по-ниска инфлация, намаляване на лихвените проценти от Фед и спад в доходността на държавните облигации се отваря“, каза Макото Ноджи, главен стратег за валутни и чуждестранни облигации в SMBC Nikko Securities Inc.
"Това е така, защото решенията на Тръмп да избягва незабавното обявяване на по-високи тарифи и да обяви извънредна ситуация в енергетиката ще помогнат за облекчаване на безпокойството от инфлацията", каза той.
Доходността на десетгодишните държавни облигации (^TNX) падна близо до 10 базисни пункта до 4,53% в Азия във вторник, тъй като търговията с пари в брой се поднови след празник в САЩ в понеделник. Ралито на американските облигации също беше подкрепено от падащите цени на суровия петрол, след като Тръмп отмени забраните за лизинг на нефт и газ в морето, които на практика блокираха сондирането в повечето крайбрежни води на САЩ.
Държавните облигации загубиха 3,1% през последните три месеца на 2024 г., най-лошото тримесечно представяне от две години, на фона на опасенията, че политиката на Тръмп за по-високи тарифи и намаляване на данъците ще доведе до инфлация в САЩ, което от своя страна ще попречи на Фед да смекчи политиката.
Инвеститорите залагат на по-голямо облекчаване на политиката от Фед. Индексираните през нощта суапове сега сигнализират за 70% шанс Фед да намали референтната лихва повече от веднъж тази година, спрямо 46% в петък.
„Доходността в САЩ може да се възстанови, ако спекулациите за облекчаване на политиката на Фед постепенно намалеят, докато икономиката на САЩ остане устойчива“, каза Наоказу Кошимизу, старши лихвен стратег в Nomura Securities Co. в Токио. „За да има устойчив спад на доходността, финансовите условия трябва да бъдат достатъчно по-строги, което води до забавяне на икономиката.“
Доходностите в САЩ за кратко спряха спадовете, след като Тръмп каза, че планира да въведе предишни заплахи от мита от цели 25% за Мексико и Канада до 1 февруари.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на финансови активи на фондовите пазари.
Още по темата:
Краят на „Великолепната седморка“? Защо някои инвеститори смятат, че започва ерата на SpaceX
Кевин О'Лиъри: Компаниите вече заменят консултантите с изкуствен интелект
Доходността по американските държавни облигации се повиши
Джейми Даймън вижда „малко цунами“ пред икономиката. Защо пазарът отказва да се страхува?
Златото поскъпва, след напредъкa в преговорите между САЩ и Иран
| Валута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| EURUSD | 1.14 | ▼0.11% |
| USDJPY | 161.76 | ▲0.20% |
| GBPUSD | 1.32 | ▲0.23% |
| USDCHF | 0.81 | ▲0.08% |
| USDCAD | 1.42 | ▼0.03% |
| Референтен индекс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Dow 30 | 52 049.50 | ▲0.59% |
| S&P 500 | 7 564.62 | ▲0.69% |
| Nasdaq 100 | 30 763.70 | ▲1.40% |
| DAX 30 | 25 172.00 | ▼0.01% |
| Криптовалута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Bitcoin | 64 594.00 | ▲2.15% |
| Ethereum | 1 765.48 | ▲3.56% |
| Ripple | 1.15 | ▲2.19% |
| Фючърс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Петрол - лек суров | 74.96 | ▼3.46% |
| Петрол - брент | 78.53 | ▼1.68% |
| Злато | 4 207.63 | ▲1.62% |
| Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
| Пшеница | 603.04 | ▼0.43% |
| Срочност | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| US 10 Year | 109.34 | ▲0.08% |
| Germany Bund 10 Year | 126.32 | ▲0.24% |
| UK Long Gilt Future | 88.72 | ▲0.41% |