Снимка: Istock
Сривът на акциите на производителя на чипове намали нетната стойност на Хуанг с около 10 милиарда долара до под 95 милиарда долара.
Хуанг все още е станал с около 51 милиарда долара по-богат през тази година, тъй като компаниите за изкуствен интелект настояват за чиповете на Nvidia.
Изпълнителният директор на Nvidia Дженсън Хуанг изпадна от клуба на хората с богатство от над 100 милиарда долара, след като нетното му състояние претърпя най-големия удар за един ден във вторник.
Състоянието на Хуанг се сви с 9,9 милиарда долара, от близо 105 милиарда долара на 94,9 милиарда долара, според индекса на милиардерите на Bloomberg. В резултат на това той вече не е един от дузината сантимилиардери в света – избрана група, която включва Илон Мъск, Джеф Безос и Уорън Бъфет.
Спадът на богатството свали Хуанг от 14-то място в списъка на богатите на 18-о, зад индийския индустриалец Гаутам Адани (състояние 102 милиарда долара) и трите деца на основателя на Walmart Сам Уолтън: Джим (състояние 99,9 милиарда долара), Роб (състояние 97,6 милиарда долара) и Алис ( на стойност 96,9 милиарда долара).
Шефът на производителя на чипове потъна до 11-цифрена нетна стойност, защото акциите на Nvidia се сринаха с 9,5% във вторник. Разпродажбата намали пазарната стойност на Nvidia с 279 милиарда долара - близо до цялата стойност на Netflix (290 милиарда долара) и най-големият еднодневен спад за американска компания в историята.
Акциите на Nvidia се сринаха на фона на по-широко разбиване на акциите на чипове и след като Bloomberg съобщи, че полупроводниковият титан е получил призовка от Министерството на правосъдието като част от антитръстово разследване.
Nvidia се превърна във водещ доставчик на микрочипове за бума на изкуствения интелект, броейки Tesla на Илон Мъск и Meta на Марк Закърбърг сред своите клиенти.
Дори след удара във вторник, Хуанг все още е добавил около 51 милиарда долара към нетното си състояние тази година. Това се подхранва от ръст от 118% на акциите на Nvidia от началото на тази година, което повиши пазарната стойност на компанията до 2,65 трилиона долара. Само Apple ($3,4 трилиона) и Microsoft ($3 трилиона) струват повече.
Хуанг е съосновател на Nvidia преди повече от 30 години през 1993 г., но стойността на компанията наистина се е повишила едва от края на 2022 г., когато изданието на ChatGPT предизвика манията по AI. Цената на акциите на Nvidia, коригирана с разделяне, се повиши с над 600% оттогава, от под $15 до $108 при затварянето във вторник.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.