Снимка: BGNES
Кристин Лагард подаде оставка от поста директор на Международния валутен фонд (МВФ). Причината е издигането на кандидатурата й за ръководител на Европейската централна банка (ЕЦБ), предаде "Би Би Си".
"Срещнах се с Изпълнителния съвет на фонда и подадох решението си за оставка, което ще влезе в сила от 12 септември. Отказът от моите задължения, за което бе обявено по-рано, ще остане в сила до този момент", се казва в заявление на Лагарад, разпространено от пресслужбата на МВФ.
Тя отбелязва още, че решението й за оставка е взето в интерес на фонда, тъй като ще ускори процеса за избор на нейн приемник.
"Изпълнителният съвет сега ще предприеме необходимите стъпки, за да продължи напред в процеса на избиране на нов управляващ директор. Дейвид Липтън остава нашият изпълняващ длъжността изпълнителен директор", посочи Лагард.
Изпълнителният съвет на МВФ е приел оставката на Лагард и отбелязва, че незабавно ще започне процеса на избор на следващия ръководител на фонда.
"Нейният мениджмънт беше изключителен и сме благодарни за нейното новаторско и визионерско ръководство", заявиха от МВФ в изявление.
Припомняме, че Кристин Лагард беше номинирана ма 2 юли за поста ръководител на ЕЦБ. 63-годишната Лагард е бивш френски финансов министър, който през 2011 г. стана първата жена, която оглави базирания във Вашингтон Международен валутен фонд. Тя изигра важна роля в осигуряването на спасителни мерки за икономиките в Европа, особено в Гърция, след финансовата криза от 2008 г. Преди това Лагард е работила и в частния сектор като адвокат по антитръстови въпроси, ставайки партньор и след това първата жена председател на базираната в Чикаго адвокатска кантора Baker McKenzie.
"Очаква се Лагард да се облегне в широка степен на паричната политика, като същевременно принуди фискалните власти да играят по-активна роля в насърчаването на растежа в еврозоната“, заяви Кришна Гуха, ръководител на стратегиите за глобална политика и централни банки в Evercore ISI.
"Смятаме, че ще подкрепи това, което очакваме, да бъде последната голяма подкрепа на Драги през септември: облекчаващ пакет, който включва намаление на лихвените проценти с 10-15 базисни пункта и нова програма за количествени облекчения за около 30 млрд. евро на месец", казва още Гуха.
"Лагард бeшe избpaнa, зaщoтo пoe бeзcпopнaтa pъĸoвoднa poля в MBФ и cмятaм, чe вceĸи, ĸoйтo мoжe дa ce cпpaви c тoвa, мoжe дa oглaви и EЦБ", ĸoмeнтиpa гepмaнcĸият ĸaнцлep Aнгeлa Mepĸeл.
Oт cвoя cтpaнa фpeнcĸият пpeзидeнт Eмaнюeл Maĸpoн зaяви, чe Лaгapд пpитeжaвa ĸaчecтвaтa и ĸoмпeтeнтнocттa, зa дa pъĸoвoди цeнтpaлнaтa бaнĸa, a cъщo тaĸa имa дoвepиeтo нa пaзapитe.
Още по темата:
Еврото може да поскъпне, ако Драги отговори на очакванията към ЕЦБ
Тръмп: Мирното споразумение ще бъде подписано скоро
Защо европейците се чувстват по-бедни, въпреки че икономиката расте
Подписването на сделката между САЩ и Иран е вероятно в следващите дни
Швейцария гласува за таван на населението от 10 милиона души
Тихата рецесия на Европа: Защо милиони хора се чувстват по-бедни въпреки растящите заплати
| Валута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| EURUSD | 1.16 | ▼0.07% |
| USDJPY | 160.22 | ▲0.07% |
| GBPUSD | 1.34 | ▼0.04% |
| USDCHF | 0.80 | ▲0.25% |
| USDCAD | 1.40 | ▲0.13% |
| Референтен индекс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Dow 30 | 51 608.50 | ▲0.54% |
| S&P 500 | 7 497.86 | ▲0.30% |
| Nasdaq 100 | 29 963.50 | ▲0.38% |
| DAX 30 | 24 827.00 | ▲0.16% |
| Криптовалута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Bitcoin | 63 748.00 | ▼1.05% |
| Ethereum | 1 660.63 | ▼1.15% |
| Ripple | 1.13 | ▼1.29% |
| Фючърс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Петрол - лек суров | 82.76 | ▼2.16% |
| Петрол - брент | 86.76 | ▼2.69% |
| Злато | 4 218.94 | ▲0.02% |
| Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
| Пшеница | 585.34 | ▼0.41% |
| Срочност | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| US 10 Year | 109.52 | ▼0.14% |
| Germany Bund 10 Year | 126.02 | ▼0.04% |
| UK Long Gilt Future | 88.62 | ▲0.88% |