Снимка: Istock
Джером Пауъл е готов да поеме много голяма отговорност тази седмица, ако той, както се очаква, изпрати сигнал, че борбата срещу инфлацията е към своя край с намаляване на лихвения процент - първото такова действие от четири години. Изглежда, че това е добре за него.
Политическите ветрове могат бързо да се променят, разбира се. Но председателят на Федералния резерв се постави в по-силна от очакваното позиция: централната банка, която той ръководи, изглежда вероятно е в състояние да неутрализира критиците в следващите дни, дори когато наближава кулминацията на година, в която не само трябваше да навигира сложна икономическа картина, но и нажежени избори през 2024 г.
Обсъжда се решение от 14 месеца за това кога и колко агресивно да започне намаляването на лихвените проценти. Пауъл и колегите му изглежда решават дали да намалят лихвите с 25 или 50 базисни пункта, когато се срещнат тази седмица.
И двете опции се появяват точно в средата на редица политически гласове.
Разбира се, бившият президент Доналд Тръмп вероятно ще разкритикува всякакъв вид "пивот" на Фед само седмици преди избори. Но напоследък Тръмп е смесен в критиките си към Пауъл и кампанията му е по-фокусирана върху понижаването на лихвените проценти.
Може би най-показателното е, че самият Тръмп напоследък игнорира централната банка, за да се съсредоточи другаде, а темата дори не беше повдигната на дебата миналата седмица.
Пауъл също ще бъде упрекнат отляво, защото според тях е чакал твърде дълго. В понеделник трима сенатори от Демократическата партия, включително Елизабет Уорън от Масачузетс, дори настояха за намаление със 75 базисни пункта.
Така че е вероятно те също да останат неудовлетворени.
Може би най-важното за Пауъл, тъй като икономическите доказателства се натрупват в полза на съкращаването, широка част от политическия спектър в двете партии вече сигнализира, че всичко е наред с широко очаквания ход на централната банка.
Остава да видим дали стратегията на Фед е правилна за икономиката. Но чисто по отношение на политиката, както гласи старият израз, да бъдеш атакуван от двете страни означава, че може би правиш нещо правилно.
Дали Пауъл „се е объркал много“?
За Тръмп и неговите съюзници последните месеци бяха забележителни с критиките към Пауъл, които станаха все по-дифузни, тъй като икономическите аргументи за съкращения станаха по-трудни за отричане.
Последният коментар на Доналд Тръмп за Фед дойде миналия месец, когато той каза, че Пауъл е „сбъркал много“, но бившият президент също изглежда не е решил защо Пауъл греши, добавяйки: „Той има тенденция да закъснява малко за нещата, той ги прави малко твърде рано и малко твърде късно."
Изглежда това е промяна в тона за Тръмп от по-рано тази година, когато атаката му срещу Пауъл беше по-пряма. Той каза на Bloomberg през юни, че съкращенията са нещо, което „те знаят, че не трябва да правят“ след февруарско интервю за Fox Business, когато Тръмп каза за съкращенията: „Мисля, че [Пауъл] ще направи нещо, за да помогне вероятно на демократите“.
От понеделник следобед Тръмп изглежда не е публикувал онлайн или коментирал Фед в продължение на седмици, а коментар от кампанията му се фокусира повече върху понижаването на лихвените проценти, отколкото предишни обвинения в политизиране на Фед.
„Kamalanomics доведе до най-бързото увеличение на ипотечните лихви от 1981 г. насам“, заяви говорителят на RNC Анна Кели в изявление, добавяйки, че Тръмп „бързо ще намали ипотечните и лихвените проценти“.
Част от това, което изглежда се случва, е усещането сред мнозина - включително редица съюзници на Тръмп - че намаляването на лихвените проценти е не просто неизбежно, но и оправдано поради лошо представящия се пазар на труда и инфлацията, която продължава да се движи към целта на Фед от 2%.
Някои ключови съюзници на Тръмп дори директно скъсаха с него по въпроса. Неотдавнашна статия в Politico установи, че много висши законодатели на Републиканската партия открито казват, че сега са необходими по-ниски лихвени проценти.
„Време е за намаляване на ставките“, каза сенатор Джон Кенеди от Луизиана пред изданието. Верният съюзник на Тръмп добави, че „тази икономика – особено пазарът на труда – се смекчава много, много и това е опасно за американците“.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.
Европа срещу Мъск: Дигиталният суверенитет влиза в открит сблъсък
Икономиката на САЩ се забавя, как това ще се отрази на Европа?
Представители на Фед са разделени по отношение на посоката на лихвите
Може ли Европа да спечели войната за електромобилите с Китай?
Инфлацията в Обединеното кралство се е охладила значително през януари
| Валута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| EURUSD | 1.18 | ▲0.12% |
| USDJPY | 155.07 | ▼0.06% |
| GBPUSD | 1.35 | ▲0.20% |
| USDCHF | 0.78 | ▲0.15% |
| USDCAD | 1.37 | ▼0.04% |
| Референтен индекс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Dow 30 | 49 654.30 | ▲0.39% |
| S&P 500 | 6 920.64 | ▲0.60% |
| Nasdaq 100 | 25 062.10 | ▲0.75% |
| DAX 30 | 25 286.40 | ▲0.90% |
| Криптовалута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Bitcoin | 68 568.80 | ▲0.84% |
| Ethereum | 1 989.37 | ▲1.07% |
| Ripple | 1.45 | ▲1.22% |
| Фючърс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Петрол - лек суров | 66.32 | ▼0.20% |
| Петрол - брент | 71.18 | ▼0.61% |
| Злато | 5 107.31 | ▲2.42% |
| Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
| Пшеница | 572.72 | ▲2.30% |
| Срочност | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| US 10 Year | 112.92 | ▼0.07% |
| Germany Bund 10 Year | 129.40 | ▲0.09% |
| UK Long Gilt Future | 92.48 | ▲0.28% |