Снимка: iStock
Икономистите от Уолстрийт стават все по-оптимистични относно икономическия растеж на САЩ, като същевременно признават, че това може да изисква лихвените проценти да останат по-високи за по-дълго време, в съответствие с последните прогнози на Федералния резерв, пише "Блумбърг".
Очаква се брутният вътрешен продукт да се повиши с 3% на годишна база през третото тримесечие, отразявайки по-силните потребителски разходи и частни инвестиции, според последното месечно проучване на "Блумбърг" сред икономисти. Това се сравнява с прогнозирания темп от 1,8% през август и е шест пъти повече от темпа на растеж, прогнозиран в началото на тримесечието.
В същото време скокът на цените на петрола през последния месец ще направи пътя за укротяване на инфлацията още по-накъсан. Респондентите виждат индекса на цените на личните потребителски разходи - предпочитаният от Фед измерител на инфлацията - да се движи с по-бързи темпове през всяко тримесечие до края на следващата година в сравнение с проучването от миналия месец.
Въпреки това техните прогнози за основната мярка, която премахва цените на храните и енергията, бяха до голяма степен непроменени.
Резултатите от проучването следват актуализираните икономически прогнози от Фед, които миналата седмица показаха, че служителите също виждат по-силен растеж в краткосрочен план. Но политиците и икономистите не виждат инерцията да продължи, тъй като високите разходи по заемите, предстоящото затваряне на правителството и възобновяването на плащанията по студентски заеми влошават перспективите.
Две трети от 74-те икономисти, анкетирани от "Блумбърг" изпратиха отговорите си след политическата среща на Фед миналата седмица, на която централната банка запази лихвените проценти стабилни, но сигнализира, че е възможно ново повишение. Длъжностните лица също прогнозират по-малко намаления на лихвените проценти от очакваното по-рано през 2024 г., което икономистите отразяват в проучването.
„Очакваме лека рецесия да се разгърне през първата половина на 2024 г.", каза Кати Бостянчич, главен икономист в Nationwide Life Insurance Co. повлиян от лихвите по заемите, които остават по-високи.
Въпреки множеството предупреждения за рецесия през последната година, икономиката на САЩ продължава да върви напред. Икономистите в проучването виждат 55% шанс за спад през следващите 12 месеца.
„Има възходящи рискове за нашите краткосрочни прогнози, като се има предвид неотдавнашното увеличение на потребителските разходи и цялостната устойчивост на пазара на труда“, каза Брет Райън, старши икономист за САЩ в Deutsche Bank AG. „Въпреки това, икономиката все още е вероятно да достигне меко ниво през следващата година, тъй като няколко насрещни ветрове, изправени пред потребителите, ще се засилят през следващите няколко тримесечия.“
| Валута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| EURUSD | 1.17 | ▼0.01% |
| USDJPY | 155.81 | ▼0.01% |
| GBPUSD | 1.34 | ▼0.02% |
| USDCHF | 0.80 | ▼0.03% |
| USDCAD | 1.38 | ▼0.03% |
| Референтен индекс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Dow 30 | 48 900.00 | ▲0.09% |
| S&P 500 | 6 888.36 | ▼0.01% |
| Nasdaq 100 | 25 425.80 | ▼0.16% |
| DAX 30 | 24 238.10 | ▼0.57% |
| Криптовалута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Bitcoin | 87 875.70 | ▼2.65% |
| Ethereum | 3 049.30 | ▼2.12% |
| Ripple | 1.98 | ▼2.14% |
| Фючърс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Петрол - лек суров | 57.45 | ▲0.24% |
| Петрол - брент | 61.20 | ▼0.62% |
| Злато | 4 306.44 | ▲0.16% |
| Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
| Пшеница | 529.12 | ▼0.82% |
| Срочност | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| US 10 Year | 112.24 | ▲0.03% |
| Germany Bund 10 Year | 127.44 | ▼0.03% |
| UK Long Gilt Future | 92.67 | ▼0.37% |