Снимка: iStock
Президентът на Федералната резервна банка на Ню Йорк Джон Уилямс каза, че прогнозите на политиците показват, че смятат, че е необходима повече работа върху лихвените проценти, за да се върне инфлацията до ниво от 2%, пише "Блумбърг".
„Можем да отделим известно време, за да преценим и съберем повече информация и след това да можем да действаме, знаейки, че също съобщихме чрез нашите прогнози, че не смятаме, че сме приключили, въз основа на това, което знаем“, каза Уилямс в сряда по време на дискусия, проведена във Федералния резерв на Ню Йорк като част от годишната среща на Асоциацията за изследване на централните банки.
„И очевидно сме абсолютно ангажирани с постигането на целта ни за инфлация от 2%.“, добави Уилямс.
Политиците задържаха лихвените проценти стабилни миналия месец след 10 последователни увеличения, за да си дадат повече време да оценят как икономиката реагира на по-високите разходи за заеми и неотдавнашните банкови проблеми. Последните тримесечни прогнози на служителите на Фед също показаха, че мнозинството очаква, че ще трябва да повишат лихвите с допълнителни 50 базисни пункта тази година.
Уилямс каза, че ще бъде зависим от данните, когато решава следващите стъпки на Фед, отбелязвайки, че последните икономически данни, показващи по-силен от очакваното жилищен пазар, устойчив растеж и забавяне на потребителските разходи, са „информативни“. Той също така каза, че входящите данни, които Фед е видял досега, подкрепят „хипотезата“, че Фед има още работа за вършене по паричната политика.
Председателят на Фед Джером Пауъл каза миналата седмица, че няма да изключи повишения на последователни срещи в бъдеще, след като се отказа от увеличение през юни. Инвеститорите до голяма степен очакват централната банка на САЩ да повиши лихвите с четвърт пункт, когато се срещнат по-късно този месец на 25 и 26 юли, според ценообразуването във фючърсните договори.
Индексът на цените на разходите за лично потребление, мярката за инфлацията, която Фед цели, се повиши през май с най-бавния годишен темп от повече от две години, показват данни на Бюрото за икономически анализи, публикувани в петък. Но политиците бяха по-фокусирани върху основните цени, които изключват храната и енергията. Те се увеличиха с 4,6% през 12-те месеца до май в сравнение с 3,8% за по-широкия размер.
Уилямс каза, че основната инфлация е останала висока, но кимна към напредъка, наблюдаван в намаляването на инфлацията досега, включително в измерването на цените на нежилищните услуги, които служителите на Фед наблюдават отблизо.
„Дори в категорията на основните услуги, с изключение на подслон, виждаме известно забавяне на инфлацията“, каза Уилямс.
| Валута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| EURUSD | 1.17 | ▼0.04% |
| USDJPY | 154.76 | ▼0.18% |
| GBPUSD | 1.34 | ▲0.35% |
| USDCHF | 0.80 | ▼0.13% |
| USDCAD | 1.38 | ▼0.12% |
| Референтен индекс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Dow 30 | 48 440.90 | ▼0.77% |
| S&P 500 | 6 846.38 | ▼0.41% |
| Nasdaq 100 | 25 317.50 | ▲0.06% |
| DAX 30 | 24 137.00 | ▼0.27% |
| Криптовалута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Bitcoin | 87 688.20 | ▲1.48% |
| Ethereum | 2 950.62 | ▼0.47% |
| Ripple | 1.92 | ▲1.46% |
| Фючърс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Петрол - лек суров | 55.15 | ▼2.35% |
| Петрол - брент | 58.82 | ▼2.60% |
| Злато | 4 303.86 | ▼0.01% |
| Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
| Пшеница | 509.42 | ▼2.18% |
| Срочност | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| US 10 Year | 112.52 | ▲0.16% |
| Germany Bund 10 Year | 127.62 | ▲0.10% |
| UK Long Gilt Future | 90.88 | ▼0.32% |