Снимка: iStock
Милиардерът Пол Тюдор Джоунс коментира борбата на Джеръм Пауъл срещу инфлацията, като каза, че председателят на Федералния резерв е изправен пред най-предизвикателната икономическа среда от 40 години, пише "Блумбърг".
„Има огромно количество спестявания, които потребителите имат от всички сметки за облекчаване на Covid и от стимулите, които бяха приложени както от фискална, така и от парична гледна точка“, каза Джоунс, основателят на Tudor Investment Corp. „Той е изправен пред това много трудно предложение да работи, без да повреди нещата.“
Ако Пауъл успее, Джоунс каза, че акциите могат да се покачат със 7% до 8% тази година, но ако инфлацията се влоши, той ще трябва да продължи да повишава лихвите, увеличавайки риска от спад.
Последният доклад за работните места показа стабилно наемане и ниво на безработица от 3,5% - най-ниско ниво от пет десетилетия. Растежът на заплатите също започна да се забавя през декември, което предполага, че Фед може да постига напредък в усилията си да намали инфлацията.
„По-голямата част от инфлацията, която наблюдаваме в момента, не се дължи на факта, че американският работник получава своя справедлив дял от пая“, каза Джоунс. „Инфлацията, която имаме в момента, се дължи главно на извънредни фискални стимули и извънредни парични стимули.“
Фед повиши лихвените проценти с 50 базисни пункта през декември до най-високото ниво от 2007 г. насам, а Джеръм Пауъл предположи, че централната банка ще продължи затягането на паричната политика.
Пауъл заяви, че стабилната инфлация е основата на здравата икономика и това може да изисква от централната банка да предприеме действия, които са необходими, но не са популярни.
„Доводите за независимост на паричната политика се крият в ползите от изолирането на решенията за паричната политика от краткосрочни политически съображения“, каза Пауъл по време на Симпозиума за независимостта на централната банка в Стокхолм, Швеция.
„Стабилността на цените е в основата на здравата икономика и осигурява на обществото неизмерими ползи във времето. Но възстановяването на стабилността на цените, когато инфлацията е висока, може да изисква мерки, които не са популярни в краткосрочен план, тъй като повишаваме лихвените проценти, за да забавим икономиката.“, добави Пауъл.
| Валута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| EURUSD | 1.17 | ▼0.05% |
| USDJPY | 159.25 | ▲0.08% |
| GBPUSD | 1.36 | ▼0.01% |
| USDCHF | 0.80 | ▲0.06% |
| USDCAD | 1.39 | ▲0.14% |
| Референтен индекс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Dow 30 | 53 769.50 | ▲0.53% |
| S&P 500 | 7 706.98 | ▲0.48% |
| Nasdaq 100 | 29 400.10 | ▲1.05% |
| DAX 30 | 26 360.50 | ▲0.76% |
| Криптовалута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Bitcoin | 78 906.40 | ▼0.10% |
| Ethereum | 2 470.67 | ▼0.49% |
| Ripple | 1.48 | ▼0.18% |
| Фючърс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Петрол - лек суров | 82.33 | ▼3.36% |
| Петрол - брент | 87.94 | ▼2.66% |
| Злато | 4 633.99 | ▼0.97% |
| Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
| Пшеница | 673.28 | ▼1.17% |
| Срочност | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| US 10 Year | 108.68 | ▲0.24% |
| Germany Bund 10 Year | 123.34 | ▼0.41% |
| UK Long Gilt Future | 86.65 | ▲0.46% |