Снимка: Pixabay
Когато стандартът ви на живот се влоши или имате финансови проблеми, ще са ви нужни пари, независимо дали имате добър доход в момента, или не. Именно за това е добре да имате създаден фонд със спестявания за спешни случаи.
Обикновено правилото е да спестявате част от разходите си за период от три до шест месеца. Някои експерти дори препоръчват още повече.
По-малко от нула?
Не се плашете от големите суми, които трябва да заделяте. Вашата цел е да започнете да спестявате първоначално само за спешни случаи.
Финансовият експерт Лесли Томпсън, директор на Spectrum Management Group в Carson Wealth в Indianapolis, препоръчва на хората да спестяват сума, която се равнява на шест месеца вторични разходи, т.е. всичките пари, които остават налични от заплатата, след като се удържат данъци, наеми, вноски по кредити, храна и други подобни разходи.
„Ето как да определите приоритетите: Първо, работете върху намаляването на дълговете си. Второ, имайте краткосрочни спестявания. Дългосрочните са крайната и най-важна фаза", казва Томпсън.
Целта ви не трябва да бъде свързана изцяло само с парите. Според Томпсън важна е самата дисциплина, на която учи спестяването. Задайте автоматично плащане през банка или опитайте да използвате приложения като Tip Yourself, за да спестите пари. Това приложение е напълно безплатно. Повечето големи банки и кредитори имат функции за автоматично спестяване. Други приложения може да са удобни, но те начисляват такси за ползване.
Ако нямате нищо спестено и смятате, че заделянето на по-големи суми е непосилно за вас, поставете си цел да спестявате първоначално по-малко пари в зависимост от месечната ви заплата.
Или започнете, като вземете най-големия си месечен разход, независимо дали наем или вноски по заем, и спестете сума, равна на сума. Когато постигнете това, удвоете го.
Каква сума пари ви е нужна всъщност
Стандартните съвети могат да бъдат демотивиращи, казва Прия Малани, основател на икономическата фирма Stash Wealth в Ню Йорк. Компанията й от известно време се бори срещу стереотипните стандарти относно спестовните фондове.
Хората често препоръчват на почти всеки да спестява фиксирана сума, но тези правила не могат да бъдат еднакви за всички, казва Малани. Вместо това, тя предпочита да дава на хората индивидуална препоръка спрямо техния месечен доход.
„Фондът ви за спешни случаи трябва да се равнява на фиксираните ви разходи в срок от три месеца", обяснява тя.
Прокарайте си път
Истината е, че от голямо значение е какъв тип работа имате. Плюс е, ако имате възможност да получавате доход от повече от едно място.
„Развитието като фрийлансър е много по-лесно, когато човек е млад. Има възможност да печели от няколко места и същевременно има по-малко финансови задължения", казва Вики Салеми, кариерен експерт в Monster.com, така че преценете кои разходи можете да намалите.
Здравословните проблеми са, разбира се, най-притеснителни и затова се нуждаете от спестени пари. Ако нямате такива, може да се наложи да се уговаряте със здравните центрове за финансови облекчения и възможност за разсрочено плащане.
Точният процент
Много по-лесно е да определите какъв процент от месечния си доход ще спестявате. Важно е да заделяте определена сума всеки месец равномерно, за да следвате плана си. Най-често хората решават да спестяват по 10% от заплатата си.
Още по темата:
Ето какво трябва да знаете, ако искате да имате достатъчно пари, когато се пенсионирате
Спестете хиляди, докато харчите