Милионерите са едва 2% от населението на земята. Те понесоха лош удар по време на рецесията затова, че са разточителни с парите си и често са давани за пример на невъздържано харчене. Точно милионерите, които не виждаме, са хората, от които можем да се научим в тези времена. Джеф Леман ги нарича пестеливи милионери и е интервюирал 70 от тях, за да разкрие тайната как всички ние можем да постъпваме по-разумно с парите си.
Близо 70% от икономиката се основава на потребителски разходи. За да продължи икономиката да се движи, трябва да продължим да потребяваме, т. е. да харчим, но не и да прахосваме пари. Точно тук идва ролята на спестовните милионери. Те винаги са били прецизни с харченето на пари.
Философия на харченето:
Спестовните милионери мислят уникално, когато става въпрос за харчене на пари :
1. те пренебрегват нуждата си от удоволствия, когато купуват
2. те са находчиви в това, което искат и внимателно подбират какво да купят
3. живеят под финансовите си възможности
4. не обичат да губят нищо (особено пари)
5. чувството им за право да притежават е минимизирано
6. нямат проблем с харченето... зависи обаче какво купуват ( мислете : ценните срещу неценните активи)
Тези милионери спестяват повече пари, отколкото харчат, затова са богати. Тактиката им работи добре в техния случай, затова тя ще работи дори по-добре за вас. Основният им възглед е, че не гледат на пазаруването като на спорт. Пазаруват ефикасно и прекарват времето си в по-важни неща. Ето и някой полезни съвете, които ще ви помогнат:
Коли : Купувайте стара кола, която да харчи малко. Карайте я дълго и никога не я давайте под наем
Храненето навън : носете половината от поръчката си вкъщи, за да я изядете по-късно, хранете се в т. нар. happy hours ( когато има отстъпки) и пропускайте десерта.
Хранене вкъщи : още по-добър вариант е да се храните у дома, като си сготвите. Възможно е да превърнете храненето като семейна традиция. Можете да си пийвате допълнително, без да се тревожите как ще шофирате после. Не купувайте най-скъпата храна в магазина, а си правете сметка, използвайте намаления и карти, с които ги получавате.
Дрехи : когато си купите нещо ново, дарете нещо стара като благотворителност. Купувайте традиционни дрехи, изчаквайте края на сезона, когато има разпродажба. Търсете качествени дрехи, а не високи цени.
Техника: взимайте по-функционална техника, вместо най-скъпата възможна. Не бъдете сред първите, които си купуват последните технологии. Изчакайте, за да сте сигурни, че всички технически недостатъци са премахнати