Снимка: БГНЕС
От днес стартира търговията с първия индексен фонд в България на Лондонската фондова борса. С борсов код BGX дяловете на Expat Bulgaria SOFIX UCITS ETF, вече се търгуват на един от най-големите европейски фондови пазари. Инструментът се търгува в евро с борсов код BGX (на Bloomberg BGX LN), съобщиха от дружеството.
„Щастливи сме, че успяхме да се справим с всички технически препятствия по пътя и можем да се поздравим с първия български инструмент на London Stock Exchange. Експат Асет Мениджмънт е първият ETF мениджър от Централна и Източна Европа с инструменти на борсите в Лондон и Франкфурт. Благодарим на лондонската борса за усилията и за доброто партньорство. Крослистингът на индексния фонд е успех не само за Експат, но отваря нови възможности за българския капиталов пазар като цяло.“ Това каза Никола Янков, председател на Съвета на директорите на Експат Асет Мениджмънт.
Вижте още: Защо в SOFIX?
Expat Bulgaria SOFIX UCITS ETF е организиран и управляван от Експат Асет Мениджмънт, до момента се търгуваше Българската фондова борса и на Frankfurt Stock Exchange, а от днес вече и в Лондон.
Фондът пасивно следва представянето на основния български борсов индекс SOFIX и е проектиран да предостави на международните инвеститори ликвидна и диверсифицирана експозиция към българския капиталов пазар.
Нетната стойност на активите на фонда, към 28-ми септември е в размер на 28.21 милиона лева. От началото на годината те са загубили 8.7% от стойността си, в унисон с понижението на индекса на сините чипове SOFIX. За изминалата година, дяловете на фонда поскъпнаха с 8.96%, а от създаването си (през октомври на 2016-та година) са носили среден годишен доход на инвеститорите – в размер на 5.85%.
Може да се припомни, че таксата при закупуване и обратно изкупуване на дялове е в размер на 2% всяка.
Семейството от борсово търгувани фондове (ETF) на Експат е от общо 11 фонда, пасивно следващи движението на индекси от региона на ЦИЕ. Освен индексния фонд върху SOFIX, това са фондове върху основните индекси на акции на Полша, Чехия, Словакия, Унгария, Словения, Хърватия, Сърбия, Македония, Румъния и Гърция.
Всички те се търгуват на борсите в София и във Франкфурт, като планът на Експат е и те да бъдат регистрирани за търговия в Лондон.
Защо в индексен фонд?
Истински „ренесанс“ преживя индустрията на индексните фондове през последното десетилетие, като непрестанно повишава дела си в сферата на управление на инвеститорски средства. Според експертите индексните фондове решават един основен проблем за инвеститорите – проблема с ликвидността, плюс това им дават възможност да инвестират на пазари, които не са „пренаселени“.
Вижте още: Защо БФБ отчаяно се нуждае от ливъриджнат фонд върху SOFIX?
За разлика от хеджфондовете, индексните следят представянето на определен пазарен индекс, като копират до голяма степен неговото представяне. Те се отличават с високо ниво на ликвидност, позволяващо на инвеститорите да търгуват определени индекси и сектори, под формата на акции.
Индексните фондове се свързват и с далеч по-голяма прозрачност в сравнение със своите конкуренти. За инвеститори, опасяващи се как техните хеджфондове управляват средствата им, този фактор може да е сериозен мотив, който да натежи да бъдат предпочетени. Повечето от хеджфондовете, обикновено не оповестяват публично своите инвестиции, като дори клиентите им не са наясно какво има в портфейлите им.
В противовес, индексните фондове са много прозрачни и във всеки един момент е ясно в какво са инвестирали инвеститорските средства.
Индексният фонд базиран на SOFIX
Проблемите на БФБ са много, но за сметка на това са известни вече от много години. Ниска ликвидност; липса на качествени емисии; липса на възможност за маржин търговия и къси продажби; липса на фючърсни инструменти и клирингова къща и мн. др.
Може би най-голямото препятствие пред пазара обаче, което спира и големите международни институционални инвеститори да насочват средства към него е – липсата на ликвидност. За един голям инвеститор е почти невъзможно, да заеме по-значителна позиция в една компания, без за това да плати сериозна ликвидна премия при влизане и излизане от позиция. А това, до голяма степен обезсмисли инвестирането на БФБ от големи институционални инвеститори.
Наличието на един подобен индексен фонд, на практика заобикаля в известна степен проблема с ликвидността на пазара, като дава възможност за по-големи по размер инвестиции на родния капиталов пазар и експозиция към пазара.
Таймингът за листването на фонда върху SOFIX, може да е по-добър от всякога
А моментът за излизане на подобен фонд на лондонската фондова борса, може и да е по-добър от всякога. Индексът на сините чипове SOFIX е при най-ниската си стойност от над година и половина насам, което може и да предоставя добри възможности за инвестиции и догонващ потенциал, в среда на нови рекорди за щатските пазари.
Както е казал Уорън Бъфет – инвеститорите трябва да се радват на корекциите, защото те често им предоставят добри възможности за инвестиции.
Започваме с нещо нетрадиционно...
Следващата година е нечетна, а това в исторически план е било много добре за инвеститорите. Справка сочи, че в нечетните години, индексът на сините чипове се е повишавал средно с 31.8%. Доказателство за доброто представяне в нечетни години, бе ръста на SOFIX с 15.2% през 2017-та година.
За сравнение, ако завърши при настоящите си нива, индексът на сините чипове би се понижил с 8% за тази година. През всички четни години, от съществуването на индекса пък, той е отчитал средно повишение от едва 6.5%. Разбира се, за това много лошо представяне допринася до голяма степен сривът на показателя през 2008-ма година.
Дори и с неутрализирането на ефекта му обаче, ръстът на SOFIX в четни години, отново би бил наполовина на този в нечетни.
Икономическата среда ще продължи да е благоприятна за повишение на SOFIX
В началото на тази година, финансови експерти прогнозираха ръст на индекса на сините чипове от 15% през тази година. И докато тези прогнози, определено не се случват, до момента, средата и обстановката, въз основа на които са направени, определено не са се променили особено.
Лихвите по депозитите продължават да са рекордно ниски, а инфлацията вече гони 3.5%, което може да накара инвеститорите да потърсят алтернативи отвъд недвижимите имоти, които добавиха над 15% само през изтичащата си вече година! А защо не на БФБ?
Вижте още: Печалбите на кои компании от SOFIX се повишиха най-много последните три години?
По отношение на печалбите, консолидираните такива са отчели ръст от 9.3% към края на първото полугодие на годишна база. Сумарната печалба на дружествата от SOFIX възлиза на 144.03 милиона лева, спрямо 131.73 милиона лева година по-рано. На фона на това, като че ли малко преекспонирано изглежда понижението в индекса на сините чипове.
Корекциите на SOFIX са давали добри възможности на инвеститорите в исторически план
Историческа справка сочи, че всеки път, когато SOFIX се е понижавал с 15 и повече процента, той се е представял повече от добре през следващата една година. Налице са били едва 10 такива, ако броим настоящата (макар и понижението да достигна малко под 15%).
Трябва да отбележим, че последната подобна корекция нa индeĸca, пpиĸлючи пpeз aвгycт 2016-тa гoдинa, като възлeзe нa около 25% и бе най-дългата в историята на SOFIX.
Bceĸи път oбaчe (пoнe пpeз пocлeднитe 17 гoдини), ĸoгaтo ca били peгиcтpиpaни пoдoбни пo paзмep ĸopeĸции, тe ca били cлeдвaни (cлeд пpиĸлючвaнeтo им) oт изĸлючитeлнo cepиoзeн pъcт пpeз cлeдвaщaтa гoдинa – средно от около 100% пpeз cлeдвaщитe 12 мeceцa.
Вижте още: Как да биете SOFIX?
Изключение отново е последната корекция, когато индексът отбеляза ръст от „едва“ 70% до върха си през следващата година.
Към това може да се добави и факта, че инвеститорите ще могат да приложат една стратегия, която никога не е губила пари, заимствайки я от международните пазари. А именно – да купуват след корекция и при „златно пресичане“ (преминаване на 50-дневната средна над 200-дневната такава).
Cтpaтeгиятa e cлeднaтa: "инвecтиpa ce в индeĸca пpи пpeминaвaнe нa 50-днeвнaтa cpeднa вeличинa нaд 200-днeвнaтa и ce излизa oт пaзapa пpи пpeминaвaнeтo нa ĸpaтĸocpoчнaтa пoд дългocpoчнaтa линия (пpeдвид нa липca нa ĸъcи пpoдaжби в тpaдициoнния им cмиcъл нa БФБ).
Можем да припомним само за пъpвoтo "злaтнo пpecичaнe", което ce cлyчвa пpeз aвгycт нa 2001-ва гoдинa, a пocлeдвaлия възxoдящ тpeнд дo cлeдвaщoтo "cмъpтoнocнo пpecичaнe" пpoдължaвa цeли ceдeм гoдини и нocи пoвишeниe нa индeĸca oт близo 17 пъти зa измерителя на "сините чипове".
Инвecтитopитe, които са се придържали към стратегията да следва тренда, биxa peaлизиpaли cpeдeн дoxoд oт над 20% нa гoдинa, cпpямo 11.4% зa пpивъpжeницитe нa cтpaтeгиятa "ĸyпи и дpъж", oт cъздaвaнeтo нa индeĸca дo мoмeнтa.
* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции на БФБ.
Още по темата:
Тази стратегия никога не е губила - как да я приложите на БФБ?
Как да биете по доходност SOFIX?
Това могат да са новите ракети на БФБ?
Какво да очакваме от SOFIX през октомври?
Кои компоненти на индекса донесоха най-голяма доходност за инвеститорите от 2009-та година?