Снимка: Istock
Въпросите зададе: Владимир Попдимитров
Родният капиталов пазар до голяма степен се очертава, като „остров на спасението“ от голямата волатилност на международните финансови пазари, след встъпването на президента Доналд Тръмп и стартираната от него търговска война с почти целия свят.
Макар американските индекси да са регистрирали минимална промяна от началото на годината, трябва да отбележим, че те за момент се понижиха с над 20% от върховете си от началото на годината и влязоха за кратко на „мечи пазар“, като през последните седмици върнаха почти всичко изгубено.
В тази среда, индексът на сините чипове SOFIX се търгуваше с далеч по-слаба волатилност, като от началото на годината е добавил 7.5% към стойността си, достигайки най-високите си нива от 2008-ма година насам. Или при седемгодишен връх.
В допълнение, трябва да отбележим, че индексът трябва почти да удвои стойността си, от настоящите си нива, за да достигне исторически най-високите си стойности от 2007-ма година, на фона на рекордните нива, близо до които се търгуват американските индекси (между 3 и 5% от тях за основните борсови индекси в САЩ).
Най-хубавото, за родните инвеститори обаче е, че този ръст е станал реалност без огромна волатилност. Най-големият спад на индекса, от моментен връх, до моментно дъно е бил едва 8%, или над два и половина пъти по-малко от спада на широкия щатски индекс S&P 500, приеман за бенчмарк на световния борсов пазар.
За да разберем кои са горещите трендове и позиции на БФБ и как родният капиталов пазар е възприеман от българските инвеститори, потърсихме експерта Димитър Георгиев ръководител направление "Финансови пазари" в ЕЛАНА Трейдинг, на който зададохме няколко въпроса.
Г-н Георгиев, кои според Вас са основните причини, поради които българите се колебаят да инвестират на фондовия пазар?
Сред основните причини за твърде малкия процент от българското население инвестиращо на нашия капиталов пазар са ниската финансова грамотност и непознаване на механизмите на функциониране на финанасовите пазари.
Сред българите е налице съществена неспособност за поемане на рискове, най често предизвикана от страх от поемане на рискове.
Трябва да отбележим също и това, че родният капиталов пазар не е особено добре позициониран и представян като като прекрасна инвестиционна възможност. Липса и поета от държавата пълна ангажираност към капиталовия пазар в последните две десетилетия.
Кои са най-често задаваните въпроси или притеснения, които чувате от нови или потенциални инвеститори на дребно?
Новите инвеститори се интересуват от рисковете на инвестицията, рискът инвестиционният посредник да загуби лиценза си и други подобни въпроси.
(Тук ние от Infostock.bg можем да припомним, че има фонд за компенсиране на инвеститорите, ако случайно някой инвестиционен посредник, поради някаква причина, не може да посрещне задълженията към своите клиенти. Фондът изплаща компенсация на всеки клиент на инвестиционен посредник в размер на 90 на сто от стойността на вземането, но не повече от 40 000 лв.)
Има ли специфични демографски групи (възраст, ниво на доходи), които доминират във вашата клиентска база на дребно?
По полов признак твърдо преобладават мъжете и това е добра възможност да се обърнем към жените да бъдат по смели при инвестирането на финансовите пазари. Често това е устойчив начин за постигане на финансова независимост.
По отношение на доходи, разбира се, преобладаваща група е на хора с високи доходи над средната заплата, обичайно много високи.
Но пазарите са достъпни и за инвеститори с по- малки спестявания, включително и трицифрени суми. Географски, преобладават клиентите от София.
По отношение на търговските платформи за търговия - кои функции на платформата ценят най-много клиентите на дребно? (напр. ниски такси, мобилен достъп, образователно съдържание)
Интерфейс, ниски такси, бързина на работа, образователно съдържание..
Кои според вас са най-големите проблеми в настоящите български брокерски платформи?
Не бих искал да коментирам, защото това е конкурентен пазар, част от който сме и ние.
Какви фактори допринасят за доверието на инвеститорите в дигитална брокерска платформа в България?
От съществено значение за инвеститорите е репутацията на Инвестиционния посредник, както и качеството на платформата за търговия. Тук се включват основно фактори като визия, функционалност, бързодействие и др.
Как виждате бъдещето на дигиталните инвестиции в България през следващите 3-5 години?
Несъмнено дигитализацията ще продължи да се увеличава по отношение на инвестициите на финансовите пазари.
Потребителите все повече предпочитат да правят всички операции през мобилно устройство - от отварянето на сметката за търговия до захранването със средства, търговията и тегленето на средства.
И накрая, но не на последно място, кои са горещите теми на родния ни пазар в момента?
В унисон с очакванията ни, които изразихме преди месеци, сред най- добре представящите се акции са Шелли Груп, Смарт Органик, Доверие Обединен Холдинг и Сирма Груп Холдинг. Смятам, че техният инвестиционен потенциал изобщо не е изчерпан дори и на текущи цени, а на пазара има и други много атрактивни инвестиционни възможности.
В началото на годината прогнозирах това да е готината на IPO-тата и по всичко изглежда, че пред нас се очертават няколко интересни такива. Най- дългоочакваното е това на водородната Хидрогенера, което очакваме преди лятото.
По- късно през годината вероятно ще видим още интересни проекти.
Въпросите зададе: Владимир Попдимитров
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.