Снимка: iStock
Теодор Минчев
Индексът на сините чипове SOFIX се повиши до най-високите си нива от август на 2017-та година насам. Днес показателят добави близо 1.7% към стойността си до 707 пункта. С това, ръстът на индекса възлиза на близо 17% от началото на годината, което е едно отлично постижение, на фона на миналогодишното му понижение от около 5%. За сравнение, върхът през 2017-та година, бе при ниво от 733.4 пункта
Сега, инвеститорите се питат – има ли още възходящ потенциал пред индикатора. И за да дадат отговор на този въпрос, поглеждат към графиката, както и историческото му представяне.
Тук има добри и лоши новини... Лошите са, че преди шест години, близки до текущите нива на индекса ограничиха ръста му и поставиха началото на по-силна корекция. В допълнение, предстоят есенните месеци октомври и ноември, които са доказали, че в исторически план са едни от най-лошите месеци на годината за инвеститорите на БФБ.
Графика: Infostock.bg
Добрите са – че от 2017-та година насам, нещата са се променили доста, както и компаниите в индекса, а потенциален пробив на съпротивата при 735 пункта, може да отвори пътя на SOFIX за по-нататъшно силно повишение през следващите месеци – а защо не нива от над 900 пункта и дори тест на психологическата граница от 1000 пункта.
Инвеститорите трябва да имат предвид, че SOFIX е посредата на пътя си до своя рекорд, постигнат в далечната 2007-ма година, докато водещите световни индекси са на до 10% от исторически най-високите си нива, постигнати относително скоро. В този ред на мисли, индексът може да разполага с известен догонващ потенциал.
От друга страна, индексът има потенциал, предвид на това, че широчината на повишението му, все още е относително малка и не са се включили всички негови компоненти. Ръстът му до голяма степен се води от няколко от най-тежките му компоненти. Така например акциите на Шелли Груп, които представляват около 16% от индекса са поскъпнали с близо 70% от началото на годината, както и с 95% за последната една година.
Книжата на Софарма, друг от компонентите с голяма тежест, допринасящи за други 15% от индекса, са добавили близо 23% към стойността си от началото на годината.
От друга страна, големи компоненти на индекса, като Адванс Терафонд (с тегло от 14%), както и Еврохолд България (също с тегло от 14%) изостават от пазарното рали, съответно с ръстове от 5.2% и спад от 3.3% за разглеждания период.
Може да се каже, че ситуацията на БФБ доста наподобява на американските пазари, където ралито при водещите индекси бе предопределено от избухването на няколко мега-големи технологични компании, които дадоха тласък на целия фондов пазар. Това, което се случи след това обаче, бе включване на все повече сектори и отрасли в ръста, широчина, която даде допълнителен тласък на индексите и възможността да се доближат на крачка от нови рекорди.
Дали подобер развой на събитията ще се лучи и на родния капиталов пазар предстои да видим. Възходът на пазара ни обаче, може да се приеме, че е в сила в средносрочен и дългосрочен план, докато „златното сечение“ е налице.
Още по темата:
Какво да очакваме от SOFIX през август и следващите няколко месеца?