Доларът е стабилен при ранната търговия днес, след като отчете значителни печалби срещу канадския долар и норвежката крона при иначе скучната търговия вчера, когато имаше официален празник в САЩ.
Инвеститорите атакуваха валутите на богатите на петрол държави след решението на ОПЕК да не намалява производството, въпреки огромното свръх предлагане на световните пазари. Цената на петрола се срина, а сорта Брент затвори на четири годишно дъно от 72.82 долара за барел. Зелените пари скочиха до 6.9438 крони, което не се е случвало през последните повече от пет години. Днес котировките са 6.9240. Щатската валута напредна и до едноседмичен връх срещу канадския долар от 1.1355, а днес се разменя за 1.1335. Еврото се повиши до 8.6675 крони и приближи максимално пет годишния връх от началото на месеца на 8.6790.
Доларът скочи и срещу йената и е на 118.15, както е и стабилен срещу еврото. Единната валута купува 1.2461 долара. Тя бе подложена на разпродажби след неблагоприятните данни показали слаба инфлация в Германия и Испания, които повишиха шансовете, че днешните стойности за цялата еврозона ще се окажат по-ниски от прогнозираното. Слабите резултати от Германия и Испания загатват, че риска от дефлация на Стария континент въобще не е изчезнал и това поставя под натиск Европейската централна банка да търси нови монетарни облекчения. Прогнозите за днешния резултат в еврозоната са за инфлация от 0.3%.
Япония също ще публикува днес стойностите за инфлацията, но вниманието на всички е насочено най-вече към Швейцария, където в неделя ще има референдум. На него избирателите трябва да решат дали централната банка трябва да поддържа по-големи златни резерви. Пазарът вече тества ограничителната граница на швейцарския франк, която централната банка постави и успешно защитава от 2011 година. Швейцарската национална банка предупреди, че може и да не е в състояние да продължи да защитава нивата от 1.20 в евро/франк ако вота на референдума е положителен.
Отдел „Анализи валутни пазари", Бул Тренд Трейдър