Източник: www.darikfinance.bg
Въпреки че не е Creditanstalt, банковият колапс, който маркира началото на Великата депресия, предупреждението на австрийската Erste Bank за сериозна загуба и срива на цените на нейните акции, напомни отново, че проблемите на европейската банкова система не са приключили, пише The Telegraph.
Важно е случващото да се разглежда в настоящия контекст, но историческите прецеденти карат финансистите да нервничат, когато Австрия се споменава в едно изречение с думата банки. Освен това вече е налице един фалит на австрийска банка през тази година, на Hypo Alpe-Adria.
И двете банки – Hypo и Erste, са сред големите кредитори на развиващите се пазари в Източна Европа, някои от които преминаха през подобни цикли на възход и срив, както икономиките от периферията на еврозоната.
България от друга страна, все още не е част от еврозоната, но все едно е, след като въведе валутен борд, обвързвайки собствената си валута с еврото. Страната премина през същите процеси като Гърция и Ирландия, само че малко по-късно.
Дори и така последните събития с българските банки едва ли ще доведат до криза, но все пак създават съмнения за европейската банкова система, която изглежда опасно разделена от финансовото стабилизиране на държавите-членки.
Дори в Украйна, където някои от австрийските банки имат сериозни експозиции, евентуално задълбочаване на
Във всеки случай, нестабилността на австрийските банки в момента изглежда като остатъчен ефект от финансовата криза, разтърсила света преди няколко години, а не като начало на нов срив.
Но опасенията за ставащото в Австрия са част от продължаващата слабост на европейската банкова система, която спира възстановяването на икономиката на еврозоната.
Като обеща да направи „каквото е необходимо“, за да спаси еврото, Марио Драги, президентът на Европейската централна банка скъса връзката между дълговата и банковата кризи в Европа.
Това, което той не успява да направи е да насърчи кредитирането, задължително за възстановяването на европейската икономика.
Зукърбърг орязва бюджета за виртуална реалност, за да финансира AI амбициите
Bitcoin ETF на BlackRock губи 2,7 милиарда долара при рекорден отлив
BofA: Ралито на акциите е изложено на риск
Краят на една ера: Уорън Бъфет предава управлението на Berkshire Hathaway
Доходността по американските държавни облигации се понижава
| Валута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| EURUSD | 1.16 | ▲0.01% |
| USDJPY | 155.37 | ▲0.17% |
| GBPUSD | 1.33 | ▲0.10% |
| USDCHF | 0.80 | ▲0.15% |
| USDCAD | 1.38 | ▼1.01% |
| Референтен индекс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Dow 30 | 47 992.90 | ▲0.22% |
| S&P 500 | 6 877.76 | ▲0.22% |
| Nasdaq 100 | 25 727.20 | ▲0.42% |
| DAX 30 | 24 043.50 | ▲0.57% |
| Криптовалута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Bitcoin | 89 590.60 | ▲0.42% |
| Ethereum | 3 053.07 | ▲0.48% |
| Ripple | 2.06 | ▲1.46% |
| Фючърс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Петрол - лек суров | 60.13 | ▲0.74% |
| Петрол - брент | 63.76 | ▲0.65% |
| Злато | 4 198.24 | ▼0.18% |
| Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
| Пшеница | 535.58 | ▼1.00% |
| Срочност | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| US 10 Year | 112.65 | ▼0.21% |
| Germany Bund 10 Year | 128.04 | ▼0.31% |
| UK Long Gilt Future | 92.86 | ▼0.38% |