Снимка: Flickr
Главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase, Джейми Даймън, заяви, че инвеститорите подценяват рисковете, пред които е изправена световната икономика, и че той не би купувал нито акции, нито дългосрочни американски държавни ценни книжа на текущите им цени, пише CNBC.
В едночасово интервю, публикувано късно в понеделник, Даймън заяви, че пазарите не отчитат напълно нарастващия списък от геополитически и фискални заплахи.
„Мисля, че тези рискове вероятно са по-големи, отколкото други хора си мислят“, каза Даймън, посочвайки войните в Украйна и Близкия изток, напрежението между САЩ и Китай и нарастващите военни разходи във време на нарастващи държавни дефицити.
На въпроса дали пазарите подценяват вероятността от голям шок, Даймън каза, че е трудно да се знае точно какви рискове вече са отразени в цените на активите.
„Възможно е нещо да е заложено, но това, което не е заложено, е това, което всъщност се случва“, каза той.
Даймън, който ръководи най-голямата банка в света по пазарна капитализация, често предупреждава обществеността за икономическите рискове, които вижда.
Последните му коментари контрастират с неотдавнашната готовност на инвеститорите да гледат отвъд войните, тарифите и други шокове. S&P 500 се е възвърнал с близо 10% тази година, тъй като потребителите продължават да харчат, инфлацията се е забавила, а инвеститорите са възприели търговията с изкуствен интелект.
Миналата седмица JPMorgan Chase и неговите конкуренти публикуваха впечатляващи тримесечни резултати, подкрепени от нарастващите приходи от търговия и инвестиционно банкиране, което затвърждава мнението, че икономиката на САЩ е преодоляла последните геополитически сътресения по-добре от очакваното.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на финансови активи на фондовите пазари.
Още по темата:
Джейми Даймън: Дългосрочните отрицателни лихви имат неблагоприятни последици
След Keytruda започва новата ера в лечението на рака?
Novo Nordisk съди Eli Lilly за подвеждаща реклама на лекарства за отслабване
iPhone 18 Pro може да постави началото на нов суперцикъл за Apple
Иран твърди, че е атакувал инфраструктурата на Amazon в Бахрейн
Краят на правилото PDT ще промени Уолстрийт: Повече свобода или рецепта за следващата криза?
| Валута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| EURUSD | 1.14 | ▼0.09% |
| USDJPY | 163.01 | ▲0.33% |
| GBPUSD | 1.34 | ▼0.48% |
| USDCHF | 0.81 | ▲0.33% |
| USDCAD | 1.41 | ▲0.17% |
| Референтен индекс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Dow 30 | 52 307.70 | ▲0.42% |
| S&P 500 | 7 530.30 | ▲0.61% |
| Nasdaq 100 | 29 230.50 | ▲1.55% |
| DAX 30 | 25 066.60 | ▲1.03% |
| Криптовалута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Bitcoin | 66 833.10 | ▲2.49% |
| Ethereum | 1 931.86 | ▲1.50% |
| Ripple | 1.15 | ▲3.39% |
| Фючърс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Петрол - лек суров | 84.42 | ▲2.41% |
| Петрол - брент | 88.58 | ▲1.96% |
| Злато | 4 069.82 | ▲1.54% |
| Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
| Пшеница | 669.88 | ▼0.72% |
| Срочност | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| US 10 Year | 108.68 | ▼0.24% |
| Germany Bund 10 Year | 124.54 | ▼0.11% |
| UK Long Gilt Future | 86.50 | ▲0.06% |