Снимка: iStock
Саудитската компания Aramco, най-големият износител на петрол в света, заяви във вторник, че ще има „катастрофални последици“ за световните петролни пазари, ако войната с Иран продължи да нарушава корабоплаването в Ормузкия проток, пише "Ройтерс".
„Прекъсването не само преобърна корабния и застрахователния сектор, но и обещава да има драстични домино ефекти върху авиацията, селското стопанство, автомобилната и други индустрии", заяви главният изпълнителен директор на Aramco Амин Насър пред репортери по време на телефонен разговор за приходите.
Насър отбеляза, че световните запаси от петрол са на петгодишно дъно и каза, че кризата ще доведе до по-бързи темпове на спад, добавяйки, че е от решаващо значение корабоплаването в пролива да се възобнови.
„Ще има катастрофални последици за световните петролни пазари и колкото по-дълго продължава прекъсването, толкова по-драстични ще бъдат последиците за световната икономика“, каза той.
Насър каза също, че малък пожар от атака миналата седмица срещу рафинерията Ras Tanura на Aramco, най-голямата в страната, е бил бързо потушен и поставен под контрол, добавяйки, че рафинерията е в процес на рестартиране.
Иранската революционна гвардия заяви във вторник, че няма да позволи доставката на „един литър петрол“ от Близкия изток, ако атаките на САЩ и Израел продължат, което доведе до предупреждение от президента Доналд Тръмп, че САЩ ще ударят Иран много по-силно, ако блокира износа от жизненоважния енергопроизводителен регион.
Коментарите му идват, след като Aramco отчете 12% спад в годишната си печалба, главно поради по-ниските цени на суровия петрол. Компанията обяви също, че ще изкупи обратно акции на стойност до 3 милиарда долара при първото си обратно изкупуване.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите и стоковите пазари.
Още по темата:
ОПЕК+ изненада енергийните пазари с решението за намаляване на производството
Micron е изправена пред най-големия си тест досега!
Доходността по американските държавни облигации падна
Micron и Sandisk поведоха технологичния срив. Паника или просто проверка на реалността за AI еуфорията?
SpaceX набра още 25 милиарда долара дълг. Истинската история не е в облигациите, а в цената на AI надпреварата.
Акциите на отбранителните компании се сринаха
| Валута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| EURUSD | 1.13 | ▼0.34% |
| USDJPY | 161.72 | ▲0.08% |
| GBPUSD | 1.32 | ▼0.32% |
| USDCHF | 0.81 | ▲0.36% |
| USDCAD | 1.42 | ▲0.17% |
| Референтен индекс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Dow 30 | 52 019.50 | ▼0.13% |
| S&P 500 | 7 449.86 | ▲0.06% |
| Nasdaq 100 | 29 813.60 | ▲0.26% |
| DAX 30 | 24 834.90 | ▼0.96% |
| Криптовалута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Bitcoin | 62 450.20 | ▼0.34% |
| Ethereum | 1 663.24 | ▼0.13% |
| Ripple | 1.09 | ▼2.02% |
| Фючърс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Петрол - лек суров | 71.96 | ▼1.00% |
| Петрол - брент | 75.62 | ▼1.55% |
| Злато | 4 062.22 | ▼0.89% |
| Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
| Пшеница | 588.40 | ▲0.26% |
| Срочност | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| US 10 Year | 109.42 | ▲0.04% |
| Germany Bund 10 Year | 126.88 | ▲0.14% |
| UK Long Gilt Future | 89.51 | ▲0.24% |