Снимка: iStock
Пазарите са застрашени да бъдат „разбити“ от комбинацията от регионален конфликт в Близкия изток и нарастващата безработица в Съединените щати, каза пред CNBC Стивън Роуч, старши сътрудник в китайския център Paul Tsai на Yale Law School.
Конфликтът в Близкия изток ескалира във вторник, като Иран започна атака с балистични ракети срещу Израел след убийството на лидера на Хизбула Хасан Насрала и ирански командир в Ливан.
Повечето азиатски пазари се понижиха в сряда, проследявайки загубите на Уолстрийт през нощта, тъй като инвеститорите се притесняваха от нарастващото напрежение в Близкия изток.
„Пазарите наистина няма да знаят накъде да се обърнат“, каза Роуч, добавяйки, че конфликтите в Близкия изток увеличават инфлационните рискове в момент, когато глобалните централни банки започват да облекчават паричната политика.
„Вероятно ще видим значителни увеличения на волатилността и пазари, които наистина се разклащат драматично напред-назад“, каза Роуч.
Израелските отбранителни сили съобщиха, че техните войски са започнали да нанасят нови удари срещу цели на Хизбула в Ливан в отговор на ракетната атака на Иран във вторник вечерта.
"Остава да се види дали ще има трайни ефекти върху инфлацията", каза Стивън Стенли, главен икономист в Santander, добавяйки, че петролният пазар ще бъде „засегнат по-значително“, ако напрежението ескалира.
Иран е третият по големина производител сред Организацията на страните износителки на петрол, изпомпвайки близо четири милиона барела петрол на ден, според Администрацията за енергийна информация. Цените на петрола бяха скочили с над 5% след ракетния удар, преди да се повишат до 2%.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на финансови активи на фондовите пазари.
Още по темата:
САЩ използваха морски дронове срещу Иран за първи път в бойна операция
Какво ще стане, ако AI балонът започне да се пука
Класическото разпределение 60% акции и 40% облигации вече не осигурява същата защита!
Китайският бум при електромобилите излезе извън контрол
ETF-ите за криптовалути отчетоха първата си седмица на положителни потоци
| Валута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| EURUSD | 1.14 | ▲0.55% |
| USDJPY | 161.92 | ▼0.31% |
| GBPUSD | 1.34 | ▲0.40% |
| USDCHF | 0.81 | ▼0.89% |
| USDCAD | 1.41 | ▼0.67% |
| Референтен индекс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Dow 30 | 52 705.20 | ▲0.05% |
| S&P 500 | 7 591.80 | ▲0.53% |
| Nasdaq 100 | 29 861.60 | ▲1.53% |
| DAX 30 | 25 253.00 | ▲0.54% |
| Криптовалута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Bitcoin | 64 335.60 | ▲3.36% |
| Ethereum | 1 878.22 | ▲5.89% |
| Ripple | 1.10 | ▲3.56% |
| Фючърс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Петрол - лек суров | 78.04 | ▼0.98% |
| Петрол - брент | 83.96 | ▲0.82% |
| Злато | 4 088.78 | ▲2.23% |
| Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
| Пшеница | 641.62 | ▲0.98% |
| Срочност | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| US 10 Year | 109.14 | ▲0.46% |
| Germany Bund 10 Year | 125.28 | ▲0.18% |
| UK Long Gilt Future | 87.38 | ▲0.45% |