Снимка: Shell България
Българските отбори от Русе и Чепеларе представиха достойно България страната ни в състезанието за енергийна ефективност в транспорта Shell Eco-marathon Европа 2018. Надпреварата се проведе за трета поредна година в Лондон като част от фестивала Изгради бъдещето между 5 и 8 юли, съобщиха от българското подразделение на Shell.
В най-оспорваната категория „Прототипи", задвижвани с електрическа батерия, отбор „Автомобилист" на Русенския университет „Ангел Кънчев" постигна целта си и се класира в топ 10, като зае престижното 9-то място. Младите инженери изминаха разстояние от 472 км с 1 кВтч като драстично подобриха резултатите си от миналата година когато постигнаха 360 км/кВтч.
Другият български представител в същата категория - отборът на Професионалната гимназия по селско, горско стопанство и туризъм „Н.Й. Вапцаров" - гр. Чепеларе, реализира 289 км/кВтч. Учениците от Чепеларе заеха 18-то място в крайното класиране, с което също се представиха по-добре от миналата година, когато бяха 22-ри с изминатите 253 км/кВтч.
Вторият отбор на Русенския университет - HydRu, които се състезават за първи път в Shell Eco-marathon в категорията „Градски тип" с водородна горивна клетка, се класира на пето място с резултат от 116/м3.
За съжаление, технически проблеми възпрепятстваха опитите на писта на Технически университет-София и въпреки успешното преминаване на задължителните инспекции, отборът не участва в класирането.
„Тазгодишното издание на Shell Eco-marathon отново се превърна във фестивал на новаторството, креативността и авангардните технологии. Щастливи сме, че имахме възможността да сме част от бъдещата инженерна общност на Европа и да реализираме на практика идеите си за повишаване на енергийната ефективност в транспорта. Добрите резултати ще ни мотивират да покажем догодина, че страната ни има потенциала да прекрои бъдещето на придвижването", споделиха българските ученици и студенти, които участвах в състезанието с подкрепата на Shell-България.
„Shell Eco-marathon е школа, която предоставя на българските участници невероятната възможност да усъвършенстват своите знания и умения, като същевременно подобряват своите автомобили. Искам да поздравя нашите участници с доброто им класиране и им пожелавам догодина да са сред призьорите в своите категории", сподели Камелия Славейкова, изпълнителен директор на Shell България.
Общо 147 отбора от 27 държави от цяла Европа участваха в тазгодишния Shell Eco-marathon, който се проведе от 5 до 8 юли, наблюдаван от над 15 000 зрители. Студентите от Европа имаха за цел да поставят нови рекорди в изминаването на най-кратко разстояние с единица енергия.
Миналогодишният победител - френският екип Microjoule-La Joliverie задържа първото място в категория „Прототипи" с двигател с вътрешно горене и постигна резултат от 2324 км/л. Тази година надпреварата бе силно оспорвана, като екипите положиха максимално старание, за да завършат състезанието успешно и с по-високи резултати.
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.12 | ▲0.69% |
USDJPY | 147.79 | ▼0.33% |
GBPUSD | 1.33 | ▲0.73% |
USDCHF | 0.84 | ▼0.43% |
USDCAD | 1.40 | ▼0.08% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 42 369.30 | ▼0.19% |
S&P 500 | 5 913.62 | ▲0.98% |
Nasdaq 100 | 21 283.50 | ▲1.80% |
DAX 30 | 23 717.20 | ▼0.07% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 103 580.00 | ▲0.76% |
Ethereum | 2 565.34 | ▲2.79% |
Ripple | 2.53 | ▼0.40% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 62.97 | ▲2.37% |
Петрол - брент | 66.32 | ▲2.09% |
Злато | 3 252.84 | ▲0.50% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 517.38 | ▲0.56% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 109.98 | ▼0.15% |
Germany Bund 10 Year | 129.44 | ▼0.14% |
UK Long Gilt Future | 91.51 | ▼0.15% |