Руската държавна корпорация „Росатом" реализира проекта за строителство на АЕЦ „Ханхикиви - 1" във Финландия в строго съответствие с графика. Сега се извършват дейности по подготовката на площадката, а въвеждането й в експлоатация е планирано за 2024 г. Това заяви първият заместник генерален директор на „Росатом" Кирил Комаров по време на Седмия международен форум „Северно измерение" в Санкт Петербург, съобщиха от енергийната компания.
Движението „Северно измерение" е проект на Европейския съюз и разглежда въпросите за развитието на Северозападна Русия, регионите на Балтийско море, Северна Европа и Арктика.
„Росатом" има успешен опит от многогодишното си сътрудничество с държавите от региона. Ярък пример се явява финландската АЕЦ „Ловиса", построена преди 35 години благодарение на сътрудничеството между руски и финландски специалисти. Централата е една от най-ефективните в света. Според Комаров, корпорация „Росатом" е готова да внесе съществен принос при създаване на оптимална енергийна кошница в региона, осигуряваща екологична устойчивост и намаляване на изпускането на въглероден двуокис в атмосферата. Освен участие в строителството на АЕЦ „Ханхикиви-1", „Росатом" реализира и проекта за Балтийската АЕЦ в Калининградска област, която, както финландската централа, се изгражда по най-безопасните ядрени технологии от поколение „ 3 плюс".
„Балтийската АЕЦ е първи проект на „Росатом", изграждан на територията на Русия и открит за участие на чуждестранни инвеститори. Актуалната концепция на проекта предвижда експорт на до 100% от мощностите на централата в страните от Балтийския регион. Виждаме голямо поле за партньорство както в инвестиционната сфера при създаването на АЕЦ и цялата необходима инфраструктура, така и в областта на продажбата на електроенергия", заяви Комаров на пленарно заседания на „Северно измерение".
От гледна точна на усвояването и развитието на арктическия регион, интерес представлява руският проект за АЕЦ с малка мощност. В тази област „Росатом" има уникален опит - в Чукотка вече 40 години работи единствената в зоната на вечен студ ядрена централа - Библинската АЕЦ, с реактор с малка мощност.
„Росатом" завършва и строителството на първата в света плаваща ядрена АЕЦ „Академик Ломоносов", която може да реши проблема за достъп до надежден и достъпен източник на електроснабдяване и топлоснабдяване в арктическия регион.
В хода на работата на форума участниците отделиха особено внимание на осигуряването на ядрената и радиационна безопасност в района на Арктика и Северна Европа. „Росатом" заедно с чуждестранните си партньори вече две десетилетия реализира програма за утилизиране и привеждане в екологично безопасно състояние на т.н. обекти от „ядреното наследство". Благодарение на програмата „Глобално партньорство" бе осигурена утилизацията в Мурманска област на 120 атомни подводници, изведени по-рано от експлоатация. А в рамките на руската федерална програма бяха събрани от приарктическите територии и утилизирани близо 500 радиоизотопни термогенератори (РИТЭГ) - специални генератори, които имат в състава си източник на излъчване
„Русия, както и другите държави, влизащи в движението „Северно измерение", счита този регион за свой дом. Убедени сме, че мирният атом може да стане източникът, който ще напълни този дом с топлина и светлина и ще помогне за процъфтяването на всичките му обитатели", заяви още Комаров.
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.13 | ▲0.05% |
USDJPY | 145.33 | ▼0.06% |
GBPUSD | 1.33 | ▲0.11% |
USDCHF | 0.83 | ▲0.11% |
USDCAD | 1.38 | ▼0.15% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 41 207.00 | ▲0.92% |
S&P 500 | 5 665.08 | ▲0.93% |
Nasdaq 100 | 19 948.60 | ▲0.79% |
DAX 30 | 22 912.80 | ▲0.81% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 97 027.40 | ▲0.53% |
Ethereum | 1 849.16 | ▲0.56% |
Ripple | 2.22 | ▲0.48% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 59.84 | ▲1.54% |
Петрол - брент | 62.70 | ▲1.34% |
Злато | 3 246.78 | ▲0.29% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 533.88 | ▲0.45% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 111.80 | ▼0.18% |
Germany Bund 10 Year | 131.90 | ▲0.39% |
UK Long Gilt Future | 93.29 | ▼0.49% |