Снимка: iStock
Илон Мъск се срещна с външния министър на Китай Цин Ган във вторник, докато Пекин настояваше да покаже, че е отворен за чуждестранен бизнес и за Tesla, пише CNBC.
Съобщава се, че изпълнителният директор е сигнализирал за по-нататъшно разширяване в Китай. Цин Ган, който доскоро беше посланик на Китай в САЩ, каза, че „модернизацията в китайски стил“, характеризираща се с огромно население и „общ просперитет“, ще създаде „безпрецедентен потенциал за растеж и пазарно търсене“, според изявление на китайското външно министерство.
Той добави, че пазарът на електрически превозни средства в Китай „има широки перспективи за развитие“ и че Китай ще продължи да се отваря и да създава по-добра пазарно ориентирана и основана на закона бизнес среда за чуждестранни фирми като Tesla.
Според изявлението на китайското външно министерство Мъск е похвалил китайците, китайския народ и постиженията на Китай. Tesla се противопоставя на „отделянето“ и е готова да продължи да разширява бизнеса си в Китай, се казва в изявлението.
Срещата между Мъск и Цин идва в момент на продължаващо напрежение между САЩ и Китай относно технологиите. Миналата година Вашингтон въведе широкообхватни ограничения върху износа на ключови чипове и полупроводниково оборудване за Китай, в ход, който може да попречи на опитите на Пекин да даде тласък на вътрешната си индустрия в критична технология.
Този месец китайските регулатори забраниха на операторите на „критична информационна инфраструктура“ в Китай да купуват продукти от американския производител на чипове Micron.
Китайският външен министър във вторник каза, че "конструктивните" отношения между САЩ и Китай са в интерес както на двете страни, така и на света.
От страна на Tesla посещението на Мъск във вторник идва в момент, когато компанията е изправена пред засилена конкуренция и ценова война в Китай. Tesla коригира цените на своите автомобили в Китай на фона на по-тежката макроикономическа среда във втората по големина икономика в света.
Още по темата:
| Валута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| EURUSD | 1.18 | ▲0.12% |
| USDJPY | 154.96 | ▼0.06% |
| GBPUSD | 1.35 | ▲0.17% |
| USDCHF | 0.77 | ▼0.11% |
| USDCAD | 1.37 | ▲0.01% |
| Референтен индекс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Dow 30 | 49 654.30 | ▲0.39% |
| S&P 500 | 6 920.64 | ▲0.60% |
| Nasdaq 100 | 25 062.10 | ▲0.75% |
| DAX 30 | 25 286.40 | ▲0.90% |
| Криптовалута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Bitcoin | 67 633.60 | ▼0.55% |
| Ethereum | 1 956.60 | ▼0.86% |
| Ripple | 1.40 | ▼2.08% |
| Фючърс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Петрол - лек суров | 66.34 | ▼0.20% |
| Петрол - брент | 71.18 | ▼0.61% |
| Злато | 5 107.23 | ▲2.42% |
| Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
| Пшеница | 572.72 | ▲2.30% |
| Срочност | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| US 10 Year | 112.92 | ▼0.07% |
| Germany Bund 10 Year | 129.40 | ▲0.09% |
| UK Long Gilt Future | 92.48 | ▲0.28% |