Снимка: iStock
Родният капиталов пазар се радва на сериозен ръст през последните седмици. Нещо повече, той достигна нива от над 800 пункта, невиждани от много години насам. Относно това какво можем да очакваме от тук нататък, се обърнахме към експерта Атанас Видев, старши брокер в ИП "София Интернешънъл Секюритиз".
Българският роден индекс SOFIX е при нива от над 800 пункта, което не е достигано повече от 15 години, очаквате ли бичия тренд да продължи и каква е следващата
цел?
Вече месец откакто SOFIX се търгува на нива над и около 800 пункта. Вероятността бичият тренд да продължи зависи от няколко фактора сред които парламентарните избори, развитието на военните конфликти в Украйна и Газа и не напоследно място от общото европейско икономическо развитие. Но индексът се разви до тези нива благодарение на две компании – Софарма и Алтерко, докато другите останаха извън фокуса на инвеститорите и вероятно именно от там може да дойде импулс за нови
върхове.
Какво развитие очаквате за БФБ през годината?
Листване на нови компании, увеличена ликвидност, както и нови инструменти за търговия, включително и възможности за къси продажби.
Може ли родния капиталов пазар да бъде една по-добра алтернатива на депозитите
в банките?
Родният капиталов пазар би могъл да бъде една сериозна алтернатива на депозитите в банките. Колкото и страшно да изглежда, цифрите в крайна сметка го показват. Извън регулаторните и доверителни изисквания на институционалните инвеститори, обикновените хора биха могли съвсем лесно да участват и те.
За много хора банките са по-сигурни, защото никой няма да влезе и да им открадне парите от там, така че депозит може да не дава много, но предлага сигурност. Много не осъзнават, че могат да участват на българския капиталов пазар именно чрез своите банки, в които са парите им. За целта е нужно да поговорят с техният обслужващ мениджър, който да ги насочи към следващи стъпки.
Също така, да се участва на капиталовия пазар не значи, че трябва постоянно да се купува или продава за да се изкара печалба. По подобие на депозита, сума може да бъде използвана да се закупят даден брой акции и ако парите са нужни след примерно 2 години, чак тогава да бъдат продадени ценните книжа. Размерът на евентуалната печалба или загуба би се определил по един и същи начин- разликата между покупната и продажната цена.
Някои от най-добрите инвеститори използват съвсем прости подходи като купуват акции на много известни компании и ги държат с години. Изненадващо или не, такива подходи често могат да са по-успешни от сложните стратегии използващи множество инструменти. Друго нещо, което един инвеститор би трябвало да оцени е колко лесно се свързва с хора,m чрез които инвестира в капиталовия пазар – а именно инвестиционния посредник или банката (която също има инвестиционен посредник). Дали трансакциите стават когато иска, дали получава нужната информация, дали получава обслужване и внимание – това са фактори, които всеки сам трябва да прецени дали са му/и важни.
Кои са проблемите на БФБ в момента и кои са факторите които отблъскват
международните инвеститори?
Ликвидността породена от размера на компаниите е нещо, което отблъсква международните инвеститори. Големи фондове с големи позиции трудно ще инвестират без да изкривят пазара. Допълнително, нежеланието на някои компании да публикуват резултати и обявления на английски или нежеланието на директорите за връзки с инвеститорите да комуникират навреме, намалява доверието в пазара. Когато доверието се губи се губи и пазара.
Може ли да видим листване и на други родни компаниии на международни
компании по примера на Шелли?
Трудно, но не невъзможно. Разрастването на компанията, а не листването на международни борси трябва да бъде мотивацията на мениджмънта на родните компании. Листването в Лондон или Франкфурт не носи престиж, то носи допълнителна възможност някой да може да купи акции на твоята компания. Носи и допълнителни регулаторни задължения, а и би имало нужда от добър екип за връзка с инвеститорите. При умишлено избягване на комуникация чисто и просто инвеститорите биха се отдръпнали и няма да има ефект от листването.
Ако трябва да изберете 3 компании на БФБ кои биха били те?
Смарт Органик, Бианор Холдинг, Шели груп.
*Атанас Видев има над 20 години опит в сферата на капиталовите пазари, сертифициран като брокер на ценни книжа от Комисията за финансов надзор през 1999г. През годините той заема управляващи позиции в различни инвестиционни посредници и управляващи дружества в страната.
**Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.