Снимка: iStock
Октомври е най-волатилният месец за световните фондови пазари. Разбирайте месец, през който индексите често са регистрирали сериозни загуби. И тук е една от малкото прилики и с родния капиталов пазар. Октомври, също често е носил сериозни загуби за инвеститорите. Всъщност, в исторически план, октомври и ноември са били най-лошите месеци за индекса на сините чипове SOFIX (тук има малко разминаване с щатските индекси, защото за тях най-лошият месец е септември).
Историческото представяне на SOFIX през октомври
За периода 2005-2010 година, SOFIX се е понижавал средно с близо 7% през октомври. Следва забавяне на спада му през следващата години, за да достигне минимален ръст от 1% през 2015-та година, и ръст от около 8% през 2016-та.
През 2017-та година, индексът отбеляза спад от близо 3% през десетия месец на годината, а на следващата - загуба от 4.4%. Отново на отрицателна територия, макар и по-малко понижение от 2.4% регистрира SOFIX през октомври на 2019-та.
През октомври на 2020-та година, индексът на сините чипове наруши негативния си тренд за представяне и завърши с минимално повишение от 0.1%.
Може да се каже, че през последните две години, индексът на сините чипове, е нарушил негативното си историческо представяне на по-силни негативни движения, като загуби едва 0.24% през 2021 година и се повиши с 0.4% през изминалата година.
В обобщение, от създаването си до момента, SOFIX е губил средно малко под 3% през всеки десети месец на годината.
Лошата новина е, че след традиционно слаб октомври, следва още един лош за индекса месец, в исторически план, в лицето на ноември. Средното понижение през единадесетия месец на годината за индекса е било в размер на под 2%.
Отново обаче имахме разграничение от негативната тенденция през последните две години, като индексът SOFIX се повиши с 2.4% през единадесетия месец на миналата година и добави цели 6.6% през същия месец на 2021 година.
Но за инвеститорите има и добри новини. Първо -излизащите отчети могат да посочат, че резултатите на компаниите продължават да се подобряват през третото тримесечие. Второ - традиционно след октомври и ноември, в последния месец на годината и първите два месеца на следващата година, често виждаме ръст на компонентите, членове на портфейлите на големите институционални инвеститори. Трябва да се отбележи също така, че декември и януари, заедно с август, традиционно са сред най-добри месеца от годината за инвеститорите.
От техническа гледна точка, понижението на индекса, стартирало през септември, което наблюдаваме от около седмица, може да се е насочило за тест на ключовото ниво на подкрепа от 650 пункта, където се намира 50-дневната пълзяща средна на индекса. Докато „златното пресичане“ е в сила обаче, инвеститорите няма от какво да се притесняват и могат да разглеждат текущия спад като корекция и потенциален добър момент за заемане на позиции към всяко по-нататъшно приближаване на индекса към ключовите нива на подкрепа.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на акции на пода на БФБ
Още по темата:
SOFIX 11-ти по ръст в света от началото на годината, но благодарение на една компания...