Снимка: Корпоративен сайт
След кат остана ясно, че Еврохолд България е подписал договор с чешката CEZ за придобиване на нейните активи в България, е редно да се види какви са ползите от това. По думите на енергийния експерт и председател на Българския енергиен форум Иван Хиновски, сделката освен, че е очаквана, но е и „положителна, защото всички дивиденти ще остават в България".
Сделката
Според съобщение до Българската фондова борса (БФБ) от вчера, Еврохолд България съобщава, че е подписан на 20 юни (четвъртък) договор с чешката CEZ за придобиването на активите ѝ в България. Сделката е на стойност 335 млн. евро. Това означава, че офертата е с 15 млн. евро повече от цената, която според чешката преса, беше предложила „Инерком" на Гинка Върбакова.
Консултанти на Еврохолд по сделката са базираната в Лондон международна адвокатска кантора Morrison & Foerster и българската - "Стоева, Чомпалов и Знеполски". Консултанти на ЧЕЗ Груп са адвокатските дружества Skils s.r.o. и „Пенков, Марков и партньори".
Това е втората полза - пълна прозрачност на сделката. Още в самото начало, когато стана ясно, че Еврохолд става ексклузивен купувач, след като Комисията за защита на конкурнецията не одобри „Инерком" за купувач на ЧЕЗ България, беше обявено какви срдства е осигурил холдингът.
Вижте още: Как Еврохолд ще финансира сделката за активите на ЧЕЗ в България
Във вчерашното съобщение беше потвърдено, че парите ще бъдат осигурени чрез заем от международни банки и чрез собствени средства. „Еврохолд вече е подписала мандат с две глобални инвестиционни банки с богат опит в осигуряването на финансиране за подобни сделки, които да обезпечат необходимия заемен капитал", пише в съобщението до БФБ.
И третата полза, която е повече за холдинга
е, че чрез сделката ще разшири своя бизнес и ще добави енергийния сектор в своето портфолио. В момента бизнесът на холдинга е в три направления: застраховане, лизнг, внос и търговия с автомобили.
Според председателя на Българския енергиен форум, „Еврохолд" иска да диверсифицира своите инвестиции и вижда в тази сделка възможност за „устойчиво развитие".
Вижте още: Кирил Бошов: Сделката за ЧЕЗ отразява плановете на Еврохолд за експанзия
Още когато стана ясно, че Еврохолд води преговори с CEZ се появиха коментари, че купувачът няма опит и други продобни. Но и на това има отговор: „Еврохолд вече е сформирала и консултативен съвет от експерти със солиден международен опит в бизнеса с дистрибуция на електроенергия, който ще консултира компанията в процеса на интеграция на дейността на ЧЕЗ България в структурата на холдинга. Допълнително, Еврохолд се е договорил с висшия мениджмънт на ЧЕЗ България ЕАД, в това число и с изпълнителния директор на дружеството, да остане в компанията, за да се гарантира плавен преходен период в управлението."
Какво следва
За да бъде финализирано придобиването трябва да се произнесат трите български регулатора: Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), Комисията за финансов надзор (КФН) и Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).
КЗК трябва да провери дали след сделката няма да се появят предпоставки за монопол, но тъй като „Еврохолд" няма бизнес в енергетиката, това няма как да се случи. Затова и очакванията са, че антимонополният орган няма да има основание да не се произнесе положително, още повече, че Еврохлд България е публична компания.
И поради тази причина КФН трябва да провери произхода на парите, с които се осъществява сделката. И това няма да е трудно, а и небанковият финансов регулатор вече започна проверка през април.
Вижте още: КФН проверява Еврохолд България за придобиване на бизнеса на ЧЕЗ у нас
Третата проверка, която трябва да направи КЕВР, не е задължителна по закон, но преди време председателят Иван Иванов обяви, че ще бъде проверено дали бъдещият купувач притежава достатъчно финансов ресурс, за да осъществи одобрената от КЕВР инвестиционната програма на ЧЕЗ България за постоянен ремонт и подобряване на мрежата.
Какво купува Еврохолд
Структурата на ЧЕЗ Груп в България включва електроразпределителното дружество ЧЕЗ Разпределение България АД, компанията за обществено снабдяване с електроенергия и лицензиран търговец ЧЕЗ Електро България АД, лицензирания търговец на електроенергия ЧЕЗ Трейд България ЕАД, компанията за IT услуги ЧЕЗ ИКТ България ЕАД, фотоволтаичния парк Фри Енерджи Проджект Орешец, дружеството за производство на електричество от биомаса Бара Груп и ЧЕЗ България ЕАД, която координира и управлява дейността на всички дружества на групата в страната.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.864120 |
GBP | 2.361260 |
CHF | 2.101910 |