300 бедни богати на мушката на НАП. НАП проверява за укрити данъци 300 души, които се осигуряват на минимална работна заплата, а притежават луксозно имущество. Подборът е направен след сравняване на декларирания доход и информация, която данъчните получават от полицията и общините за регистрирани нови скъпи коли, къщи и апартаменти.
Само в последната година са заловени 2000 бедни богаташи, опитали да укрият данъци за милиони, съобщиха пред „Труд" от НАП. Най-много нарушители има в областните градове на страната.
Говорителят на НАП Росен Бъчваров уточни, че не е необходимо да сте известна личност, за да попаднете в полезрението на ведомството. Достатъчно е да демонстрирате стандарт на живот, който не отговаря на доходите.
След като данъчните заловят нарушител, му съставят ревизионен акт. Той е за пет години назад и включва преоценка на приходите на базата на притежаваните скъпи вещи и имоти. Начисляват се данък и лихви върху разликата между сумата, която би трябвало да е получил съответният нарушител, и действително декларирания от него доход. Срокът за плащане е 2 седмици.
Укриването на данъци в изключително големи размери - над 12 хил. лева, се наказва с 8 години лишаване от свобода. Допуска се намаляване на присъдата при доброволно плащане на налога.
Продължава практиката работодатели да осигуряват служителите си на по-ниски от действителните им заплати, казаха още от НАП. За разкриване на такива схеми данъчните ползвали информация от уволнени служители.
Кредити вкарват българи в психиатрия. Българи, които не могат да погасяват кредитите си, изпадат в тежка депресия и влизат за лечение в психиатрия. „Такива пациенти приемаме „на вълни", през определен период от време, но не минава и седмица поне с 2-3 такива случая", съобщи вчера за „Труд" проф. Вихра Миланова, началник на Клиниката по психиатрия в столичната университетска Александровска болница и национален консултант по психиатрия. Водещият ни специалист посочи, че същото явление се наблюдава и в останалите психиатрии в страната.
Много от депресираните заради кредити стигали до състояние на безпомощност, не можели да спят, нито да мислят. Душевният проблем ги смазвал и се налагало да ги настанят в болница.
„Един от последните ни случай е с 50-годишен мъж от София, който трябваше да връща на няколко банка десетки хиляди евро. Пристигна изключително отчаян и без сили. Назначихме му медикаментозно лечение, регулирахме съня и въстановихме нормалното функциониране на организма му. Не му платихме кредитите, но го направихме по-спокоен, а така сам може да реши проблемите си", разказа проф. Миланова. Преди години с колегите й въобще не срещали подобни пациенти, а днес броят им постоянно се увеличава.
Какво могат да сторят българите, застигнати от тежката депресия заради заеми? „Добре да оценят ситуацията, да отидат да се посъветват с психотерапевт или психиатър, за да се върнат към нормален живот. Само така сутрин ще са бодри и в състояние да се справят с финансовите неволи", каза психиатърката. В противен случай дълговете им ще нарастват, ще губят контактите си с приятели и близки, а депресията ще ги „души" все по-мощно.
Немалко от пациентите в клиниката са приети и след като са взели т.нар. бързи кредити, при които се наблюдават множество капани, неподозирани от потребителите.
Друг задълбочаващ се проблем е, че много българи започват да се самолекуват, да приемат успокояващи като бензодиазепини и да пият алкохол. В един момент обаче стигат до зависимост. „Тя става водещо страдание и тези хора идват при нас в болницата. Мотивът им не е да се лекуват, а да си набавят нужния препарат. Ние ги приемаме и започваме необходимата според медицинските критерии терапия", разказа проф. Миланова.
При вземането на успокоителни и алкохол се наблюдава комбинация от абстиненция и тревожност, която често се среща при журналисти, учители, лекари и подложени на стрес служители. А тези, които са на високи позиции, искат да се възстановят колкото се може по-бързо. Само че така състоянието им се влошава още повече.
„В България, който има добра работа, иска да я запази с цената на всичко. Но трябва да си направи равносметка, когато печели, какво всъщност губи. И не е ли по-добре да приеме дадена загуба за сметка на още по-големи поражения", каза проф. Миланова. Според нея решението е да се постигне баланс.
Друг увеличаващ се поток от пациенти е изпаднали в депресия българи зад граница. Причината е, че животът им в чужбина е много труден, далече са от роднините си и щом се върнат у нас, започват да лекуват душевните си страдания. Тъй като здравеопазването в България е много по-достъпно, отколкото в ЕС или САЩ, те бързо получават грижи от високоспециализиран персонал. „А роднините им допълнително ги зареждат с положителни емоции и много по-лесно оздравяват", завърши психиатърката.
Румен Гайтански-Вълка взима летището в Горна Оряховица. Държавното "Летище Горна Оряховица" полетя към Румен Гайтански-Вълка, който години наред беше монополист в почистването на София. Работната комисия в ресорното министерство на транспорта вече е избрала за победител в процедурата за отдаването му на концесия консорциум "Гражданско летище Горна Оряховица". В момента тече съгласуване на това решение с всички заинтересовани страни, преди то да бъде гласувано от Министерския съвет. След това има двумесечен срок за подписването на концесионния договор.
Освен новата бизнес сфера за Гайтански концесията е интересна и с друго - тя създава прецедент, в който държавното дружество, което търси частен стопанин да го развие, участва с 5% в обединението концесионер. С присъствието се покрива условието за летищен опит, който липсва при частния партньор в консорциума.
Концесионирай себе си
Процедурата беше открита през лятото на 2015 г. Това е втори опит на държавата да намери инвеститор на аеропорта. Първият беше през 2011 г., когато дори след третото удължаване на срока за оферти летището не привлече търсената инвестиция. През юни 2015 г. транспортният министър Ивайло Московски съобщи, че американска компания е заявила интерес към летище Горна Оряховица. Той явно не се е материализирал в оферта.
При първия опит за концесиониране от кандидатите се искаше да имат регистриран капитал не по-малко от 1 млн. евро, балансовата стойност на активите им да е минимум 5 млн. евро, да докажат приходи от експлоатация на гражданско летище за поне една от последните 10 години, не по-малки от 3 млн. евро, пътникопоток над 200 хил. души или товари над 10 хил. тона. При настоящата финансовите условия към кандидатите се запазиха, но настъпиха облекчения при авиокритериите - да имат опит в дейности по управлението и експлоатацията на международно летище минимум 5 години, да притежават техническо оборудване и да разполагат с технически лица.
Държавата прави и друго - явно дава съгласието си 5% дял в консорциума "Гражданско летище Горна Оряховица" да има самото държавно дружество "Летище Горна Оряховица". Тоест с помощта на държавата обединението покрива изискванията за техническите възможности на кандидатите, а парите ще дойдат от намерения кандидат.
Връзката с Вълка
С 95% дял в консорциума е акционерното дружество "Кристална вода", занимаваща се с проекти в сферата на водите. Мажоритарен акционер в компанията е "Кей Ар консулт", еднолична собственост на Николай Радославов, представител още на "Авангардстрой". За 2014 и 2013 г. отчетите на мажоритарния акционер в "Кристална вода" - "Кей Ар консулт", не показват икономическа дейност.
До есента на 2015 г. "Кей Ар консулт" се казва "Зърнести минерални материали", а адресът й е на столичния булевард "Цариградско шосе" 48-50. Там са регистрирани компаниите за почистване с представител Румен Гайтански като "ВОЛФ имобилиен", "ВОЛФ лизинг", ВОЛФ АД. Едноличният собственик Радославов е в ръководството и на "Авангардстрой", където капиталът се държи от ВОЛФ и "Волф имобилиен".
На въпрос дали "Кристална вода" е свързана с Гайтански представителят на консорциума Спиридон Александров заяви: "Има си акционери, има си съвет на директорите, продължете си проверките." Освен Александров в борда на директорите на "Кристална вода" е Петър Андреев. Той е още и в ръководството на "Екоинмат". Представител на въпросната компания, отново регистрирана на "Цариградско шосе" 48-50, е още Емил Велков, който е в борда на ВОЛФ АД, представлявано от Румен Гайтански.
На въпрос защо "Кристална вода", която няма към момента авиационни дейности, е проявила интерес към летище Горна Оряховица и какви са плановете за него, представителят на консорциума Спиридон Александров заяви: "Към настоящия момент циркулира, че сме ние, но нека стане факт", като допълни само, че летището ще запази тази си дейност.
32.1 млн. инвестиции
Срокът за концесията е 35 години. От документацията за участие става ясно, че концесионерът има гратисен период от 48 месеца от влизането в сила на договора, през които не дължи концесионно плащане. След това той ще плаща годишно по-голямата от следните две суми - 10% от общия размер на нетните приходи от всички дейности за текущата година, които са свързани с ползването на обекта и дължимия ДДС върху сумата, или 70 хил. лв. без ДДС, коригирана с инфлацията.
Пак според документацията инвестиционната програма не може да е под 31 999 000 лв. (и не по-малко от 7.23 млн. лв. за първите 4 години). Има и задължителни дейности: основен ремонт на пистата; на пътеки за рулиране; перон и др. На въпрос на "Капитал Daily" какви са инвестициите, които се планират на летището, Спиридон Александров отговори, че "има доста данни, изнесени в пресата". Според информацията в медиите кандидат-концесионерът е предложил 32.1 млн. лв., т.е. със 101 хил. лв. повече от минималното, като 22.4 млн. лв. от въпросните 32.1 млн. лв. ще бъдат инвестирани в първите 4 години. Малката надбавка е логична, след като е имало само един кандидат.
Програма за заетост поема половината разходи на работодателите за заплати и осигуровки. Работодатели и младежи до 29 години вече могат да подават в бюрата по труда заявления за кандидатстване по новата схема "Обучения и заетост за младите хора", съобщиха от Министерството на труда и социалната политика. Програмата ще осигури първоначално 30 млн. лв., като общата стойност е 115 млн. лв. Те ще бъдат предоставени на кандидат-работодатели за заплати и осигуровки на младежите за първите шест месеца от трудовия им стаж. Схемата предоставя възможност и за обучения, като тогава ще се осигурят половината заплата и осигуровки на обучителя.
"И двете страни биха могли да намерят това, което търсят. От една страна - добър работодател, а от друга - мотивиран работник", коментира социалният министър Ивайло Калфин. Според него програмата покрива първоначалните разходи, които обикновено са най-трудни за всеки работодател.
Как работи схемата
Схемата е финансирана по оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" на МТСП и ще се реализира на два етапа. В първия, който започна на 13 януари, ще бъде осигурена директна заетост на младежи, които са регистрирани в бюрата по труда като безработни. Във втория етап на заявилите участие в него безработни ще им бъдат осигурявани първо обучение и преквалификация, а след това ще им се търси подходяща заетост.
"Надеждата ни е, че този първоначален период, в който започват работа младежите, ще се превърне в трайна заетост. Разчитаме да създадем 23 хил. работни места", каза Калфин.
За да може да кандидатстват по тази програма, младежите до 29-годишна възраст първо трябва да се запишат в бюрата по труда. Предвидено е индивидуално интервю с всеки кандидат, за да му се изготви профил и да му се предоставят съвети как да се подготви и какъв тип работа би могъл да работи. Ако има свободни позиции, съвпадащи с неговия профил, той ще бъде насочен към тях. В противен случай ще бъде включен в съответното обучение, обясниха от министерството.
Кой може да кандидатства
В рамките на първия етап на схемата работодателите ще могат да подават своите заявки за участие във всички дирекции "Бюро по труда" в цялата страна. Според проекта на тях ще се възстановяват средствата за заплата на работниците за период до 6 месеца, включително и дължимите осигуровки. Ще им бъдат поети и разходите за наставници в размер на половин минималната работна заплата до 3 месеца.
Всички безработни младежи до 29 години включително могат да кандидатстват, като подадат заявление за участие в схемата в бюрата по труда по постоянен или настоящ адрес, където са регистрирани. На всеки регистриран младеж ще бъде изготвен индивидуален план за действие, който съдържа стъпките, чрез които да се постигнат конкретни цели за определен период от време.
Борисов призова Европа да хлопне вратите си за нови мигранти. Европа незабавно да затвори границите си за прииждащите мигранти и да допуска само онези, които наистина бягат от войната. Мярката трябва да важи, докато не се намери решение как да се облекчи натискът върху границите ни. За това призова премиерът Бойко Борисов по време на парламентарния блиц контрол. Той отговори на питане на лидера на БСП Михаил Миков за действията на правителството по проблема с напиращите към Стария континент мигранти от Близкия изток, Северна Африка и Азия.
Борисов напомни, че България се е съгласила с квотното разпределение на вече влезлите в Европейския съюз имигранти и бежанци, но мярката няма да подейства. "Позицията ни винаги е била категорична, че не само квоти трябва да се направят. Публичната и на самия (Европейски) съвет моя позиция е била незабавно да се затворят границите", каза той. Според него "в Европа няма позиция, която да ни каже какво точно ще стане, как ще стане... Редица държави имат свой интерес, защитават го. Едни ги поканиха, само че други трябва да дават милиарди, за да ги издържат", оплака се премиерът. Затова единственото решение е да се захлопнат вратите пред новите желаещи да търсят препитание на Запад. "Тези, които са влезли в Европа, които ще бъдат разселвани, интегрирани, за които може да се подсигурят образование, работа и социални грижи, и тези, които бягат от смъртта и от тези, които ги преследват - за тях да. Другите да бъдат връщани по родните им места", обясни технологията Борисов.
Ден преди изявлението на българския премиер Австрия съобщи, че от началото на месеца Германия й връща всеки ден по 200 имигранти съгласно Дъблинския регламент. Регламентът от Дъблин, приет през 2003 г. и пренаписан през 2013 г., задължава първата държава от ЕС по пътя на мигрантите да поеме отговорност за регистрирането им, а след това да ги приема обратно, ако продължат пътя си към други държави и бъдат върнати. Това означава, че мигрантите, преминали през България, които са нежелани в други държави, могат да бъдат върнати тук по етапния ред. Никой не е отменял Дъблинския регламент и той официално не се прилага напоследък само за Гърция, защото Европейският съд за правата на човека в Страсбург постанови през 2015 г., че при големия наплив на хора условията за тяхното приемане там са много лоши. Ако Германия обърне човешкия поток, България трудно ще го насочи обратно към Турция, защото Анкара още не е подписала официално с ЕС споразумение за реадмисия, предвидено за средата на годината.
"Дъблин не работи", бе категоричен вчера Борисов на уточняващ въпрос как стоят нещата с Дъблинския регламент.
Борисов се усъмни във възможностите на България да интегрира пристигащите. "Тези, които задържаме на нашите граници, са главно афганистански граждани. Те са израсли в условия на войни и около тях - талибани. Много трудно е да интегрираш един такъв човек в една демокрация, където правата на човека и отношението, ако щете, към жените и половете е съвсем различно. Позицията ни е, че незабавно трябва да спре притокът на бежанци, както направиха САЩ, и докато не се реши въпросът с тях, други да не се приемат", заключи Борисов.
В края на 2015 г. на територията на Европейския съюз са били разселени едва 272-ма мигранти от предвидените 160 000, заяви вчера ръководителят на представителството на Европейската комисия (ЕК) в България Огнян Златев пред членовете на парламентарната комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове. Той отчете това като "много тъжен факт".
376 офицери и преводачи на "Фронтекс" започнаха мисия за спиране на бежанската вълна на гръцките граници в средата на декември. В края на октомври "Фронтекс" предупреди България да се готви за нов бежански наплив откъм Турция, след като ЕС вземе мерки за ограничаване на потока през Западните Балкани.
Работодателите подновяват натиска за реформи в енергетиката. Национално представените работодателски организации са решени да подновят натиска към правителството заради отлаганите спешни мерки в енергетиката. Този път няма да бъде даден "гратисен период", а бизнесът не изключва и нови протести.
Късно във вторник експертите на АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ са обсъдили доколко управляващите са изпълнили постигнатото през миналата година споразумение за мерките, с които да се стабилизира секторът и да се облекчи българската индустрия. В нея са участвали и експерти от металургията, химическата промишленост, минно-геоложката камара, индустриалните потребители на ток и др.
В отворено писмо до медиите работодателите критикуват остро правителството за липсата на реформи, въпреки поетия ангажимент за това. Те отчитат, че все още няма пътна карта за реформи, както и пълен анализ на изграждането и въвеждането в експлоатация на ВЕИ централите у нас. Бизнесът отбелязва, че този доклад трябваше да бъде представен още през есента. Липсва и решение за включването на добавка "задължение към обществото" към цените на тока за износ към държави извън ЕС. Така на практика продаваме евтин ток навън, а фирмите у нас го купуват по-скъпо. Освен това все още няма анализ как енергийният регулатор определя цените. Всичко това налагало да се активизират общите действия на индустрията, за да се поднови диалогът с институциите и проблемите да се решат колкото се може по-бързо.
Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев обаче не изключи нови протести. "В България като че ли само това е средството за промяна. Ние не можем да се разберем като нормални хора. Започва някаква реформа, излиза се на протест и тя се прекратява", посочи той. Велев добави, че този път няма да има "гратисен период" за кабинета, в който той да въведе реформите.
Работодателите са поканили на среща в петък икономическия министър Божидар Лукарски, с когото ще обсъдят последиците за фирмите от скъпия ток за индустрията. "Ние не искаме да протестираме, имаме достатъчно работа за вършене", обобщи Васил Велев пред в. "Сега".
Липсва "движение" и по друг горещ въпрос - наредбата за компенсирането на индустриалните потребители заради скъпия ток. Целта бе те да бъдат подпомогнати, като не плащат в пълна степен компонентата за зелен ток, която е част от добавката "задължение към обществото". През лятото на миналата година добавката бе увеличена с над 100%. По данни на Асоциацията на минната индустрия браншът губи повече от 600 млн. лв. на месец заради този проблем. Забавянето води до риск в близките месеци да бъдат затворени големи мощности, което поставя в риск икономиката и пазара на труда.
За такъв развой на събитията предупреди още в края на 2015 г. изпълнителният председател на Българската стопанска камара Божидар Данев. По данни на камарата редица фирми от металургията вече са закрити. "Аурубис" например искаше да инвестира 85 млн. евро, но след решението за цените тока се отказа", посочи той. Данев прогнозира, че последиците от цените, дефицитът в НЕК и договорите за покупка на скъп ток са "енергийна бомба", която ще избухне още в началото на 2016 година.
Враца въстана след поредно убийство на ученик. Поредното убийство на ученик разтърси Враца, а хората вече се питат дали градът им не се е превърнал в място на ужасите.
"Така повече не може да продължава и това безумие трябва да спре!" - бе най-често срещаната реплика сред врачани, научили за пребитото до смърт момче във вторник.
"С гняв алармираме обществеността за спешната необходимост от масови протести - призоваха от районната колегия на лекарския съюз. Не може и не трябва да се примиряваме с арогантността, примитивизма, бруталната агресия и ширещата се безнаказана престъпност! Бездушието ни днес е присъда срещу бъдещето на децата ни!"
Хората призоваваха обществото да се обедини в искането за максимални присъди за убиващите беззащитни и деца!
Ученици и близки на загиналия ученик настояха чрез фейсбук за масови протестни действия и пуснаха петиция с искане за най-строго наказание за биячите, която бе подписана от стотици врачани.
В късния следобед в сряда срещу задържаните за убийството на 18-годишния ученик Тодор Йорданов бе повдигнато обвинение за непредумишлено убийство заради лека телесна повреда. Това възмути събралите се на площада в града срещу насилието млади хора. Затова законът предвижда до 5 г. затвор.
Според версията на повечето случайни свидетели на нелепия инцидент 18-годишният ученик от гимназия "Васил Кънчов" Тодор и неговата приятелка и съученичка Грета се движели с кола по тясната, но натоварена ул. "Иванка Ботева".
Неочаквано пред колата извън пешеходната зона се появили мъже, които, без да се оглеждат, се отправили към близкия паркинг. Изненаданият млад водач натиснал клаксона, което разгневило преминаващите и те веднага се отправили към спрялата кола.
След кратка разправия двамата братя Иван и Десислав Дамянови измъкнали ученика от шофьорското място и започнали да го налагат.
Според прокуратурата металния бокс, с който според очевидците е бил пребит Тодор, е бил изваден от самия него. Според версиите известният сред съучениците си като Тони ударил с бокс в лицето по-възрастния Десислав и това предизвикало последвалия побой.
От полицията съобщиха, че са иззети всички записи от близките камери и любителско видео, но тепърва щели да се проучват и анализират.
Поне двама свидетели твърдят, че когато полицаите дошли на мястото на инцидента, 36-годишният Десислав имал синина под едното око, получена вероятно от удар.
От записите и свидетелските показания обаче става ясно, че единият от яките братя замъкнал Тодор на тротоара и го държал, докато другият го налагал с особена жестокост с бокс в ръката.
Според официалното съобщение на прокуратурата обаче братята са удряли младежа с ръце. Когато Тодор паднал на земята, мъжете продължили да го ритат безмилостно въпреки плахите опити на случайни минувачи да прекратят неравния бой.
"Поне на мен не ми е известно Тони да е имал метален бокс - твърди по-големият брат на пребития Ивайло Йорданов. - Той беше добър спортист, тренираше таекуондо и беше много дисциплиниран. Никога не е проявявал агресия и не вярвам при вида на двамата яки мъже изобщо да се е опитвал да им посегне."
Според приятелката на загиналото момче мъжете започнали да налагат и псуват Тодор още щом отворил вратата на колата. Изплашеното момиче направило опит да прекрати разправията, но като видяло какво се случва, изтичало да извика работещата наблизо майка на момчето Цецка Йорданова.
Докато жената дойде, синът ѝ вече лежал в несвяст на земята, а минаващи хора се опитвали да му помогнат по някакъв начин, виждайки тежкото му състояние.
Борисов: "Южен поток" е история, на дневен ред е газовият хъб "Балкан". "Южен поток" е в историята, на дневен ред е газовият разпределител "Балкан". Това заяви премиерът Бойко Борисов по време на блицконтрола в парламента. Според него това ще стане "Български поток", когато тръбите станат 100% българска собственост.
Обсъждането на газовия хъб ще бъде и в дневния ред на 15-ото заседание на Българо-руската междуправителствена комисия за икономическо и научно-техническо сътрудничество. То ще се проведе на 27 и 28 януари в София.
"По време на заседанието българската страна ще обсъди с руските си партньори концепцията за газов разпределителен център на територията на България при спазване на европейското законодателство. Руският газ се разглежда като един от източниците за захранване на газовния хъб", се казва в правителственото прессъобщение.
Кабинетът прие темите, които ще се дебатират на заседанието. От българска страна ще го председателстват министрът на икономиката и на енергетиката Божидар Лукарски и Теменужка Петкова. От руска страна председател е зам.-министърът на правосъдието Сергей Герасимов.
"Руската федерация е важен партньор в сферата на енергетиката за България като основен доставчик на нефт, природен газ и ядрено гориво. България продължава да бъде основен маршрут за газови доставки за Турция, Гърция и Македония. В рамките на сесията от българска страна ще бъде заявена заинтересованост за развитие на двустранните отношения в газовия отрасъл при взаимно изгодни условия", се казва още в съобщението.
Двустранното икономическо сътрудничество (в търговията, енергетиката, туризма, селското стопанство, информационните технологии) ще бъде друг акцент по време на сесията.
Ще се обсъждат възможности за увеличаване на износа за Русия предвид отрицателното за България търговско салдо. През първите девет месеца на 2015 г. двустранният стокообмен е намалял с 36,2%, като износът е свит с 35,8%, а вносът - с 36,3 на сто.
Руските граждани заемат четвърто място в класацията на чуждите туристи, посетили България през първите девет месеца на 2015 г., така че има потенциал за сътрудничество.
В сряда шефът на КЕВР Иван Иванов пък, заяви, че резултати от проверката на "Овергаз", която той разпореди, се очакват към 10 февруари. Тя е започнала във вторник и е за финансовото състояние и за изпълнението на задълженията към потребителите на природен газ, абонати на "Овергаз", обясни Иванов. Срокът е до края на януари. След това има 10 дневен срок за писане на доклада и за представянето му в комисията.
Надцакване с цената на горивата. "ЛУКОЙЛ" свали цената на дизела на една от своите бензиностанции във Варна до 1,58 лв. за литър. Така на обекта на веригата в кв. "Вл. Варненчик" най-масовото гориво се продаваше с 1 ст. под тази на бензиностанцията VM Petroleum на Веселин Марешки в града и стана най-ниска у нас. Две от другите големи вериги - OMV и Shell, също свалиха цените на дизела на свои обекти в морската столица - съответно до 1,63 лв. на бензиностанцията на бул. "Република" и до 1,65 на бул. "Акад. Курчатов". Други промени на цените на горивата по останалите търговски обекти на големите вериги у нас няма вече няколко дни. Бензинът А95 продължава да се продава за 1,96-1,97 лв./литър, а дизела - за 1,94-1,95 лв. Единствено двете малки вериги SNG и "Круиз" поддържат малко по-ниски цени от останалите - съответно 1,92 и 1,91 лв. за А95 и 1,91 и 1,89 - за дизела. Няма промени и в цените на автогаза и метана, които се предлагат по 0,88-0,91 лв./литър и 1,43-1,49 лв. за килограм.
Фармацевтичният бизнесмен Веселин Марешки ще открие евтини безиностации от веригата си VM Petroleum и в още няколко града до края на годината. Това съобщи самият той в интервю за www.economic.bg. Разглеждаме почти всички областни градове и имаме предложения, но за Бургас още нямаме нито една оферта, обясни Марешки. Така че Бургас няма да е следващия ни пазар, но със сигурност ще имаме бензиностанция и там, заяви той. Граждани на Добрич вече се отправили искане за откриване на негова бензиностанция в града. Стигнали сме до етапа на откриване на втора и трета бензиностанция във Варна, но навсякъде излизат проблеми, които забавят сделките, каза Марешки. Пречките най-вече са административни. Навсякъде искам да открия обекти. Надявам се до края на годината да имаме бензиностанции в по-голямата част от страната, каза Марешки.
Засега не разглеждаме магистралите, защото първо искаме да отворим бензиностанции в градовете и после по пътищата, допълни той.
Ние не правим дъмпинг, коментира още Марешки. Сложихме цена на дизела от 1,59 лв. за литър, като за съжаление не внасяме горива, иначе цените щяха да бъдат още по-ниски, заяви той.
Считам, че цена над 1,80 лв. в момента е безобразна, категоричен е Марешки.
Усвоихме €10,7 млрд. от програмите на ЕС. България е усвоила 10,7 млрд. евро от оперативните програми на ЕС за периода 2007-2013 г., като в сумата влиза и националното съфинансиране. Това представляват 96,32% от общия бюджет на програмите за България за първия програмен период от членството ни в ЕС. Данните са към края на декември, когато изтече крайният срок за разплащане по европроектите за периода 2007-2013 г. Възстановените от ЕС средства към края на декември обаче са само 7,924 млрд. евро, което е 86,53% от парите от Брюксел, които бяха предвидени за България. Като за проектите, реализирани и разплатени в края на миналата година, предстои ЕС да възстанови изразходваните средства. След като и процедурите по възстановяване на парите от ЕС приключи ще е ясно точно колко средства са изгубени.
Отличник по усвояване на парите от ЕС е ОП "Околна среда", по която да края на декември дори са разплатени повече средства от бюджета на програмата - 1,792 млрд. евро, или 104,37%. На второ и трето място с отлични резултати се нареждат ОП "Техническа помощ" (изплатени 54,54 млн. евро, или изпълнение 99,79%), и Програмата за развитие на селските райони (изплатени над 3 млрд. евро, или изпълнение 99,04%). Изключително добре се представя и ОП "Регионално развитие", по която са изплатени 1,569 млрд. евро, или 98,02%. На следващите места се нареждат ОП "Административен капацитет" (169,6 млн. евро, 97,49%), ОП "Развитие на човешките ресурси" (1,166 млрд. евро, 96,12%), ОП "Конкурентоспособност" (1,114 млрд. евро, 95,85%), ОП "Рибарство" (77 млн. евро, 92,12%) и ОП "Транспорт" (1,687 млрд. евро, 84,22%).
Учители на съд заради ниски оценки. Родители завеждат дела срещу учители, защото имали претенции, че децата им заслужавали по-високи оценки.
Те атакували преподавателите с текстове от Закона за защита от дискриминацията. Това разказа пред „Монитор" шефката на Синдиката на българските учители Янка Такева. Тя даде за пример случай с учителка по математика от училище във Велико Търново. Тя написала тройка на свой ученик, като поставената бележка й създала сериозни проблеми. Родителите на хлапето имали претенции, че детето им заслужавало по-висока оценка от „Среден" 3, като недоволството им било толкова силно, че чак стигнало до съдебната зала. В крайна сметка обаче преподавателката била оправдана, разказа Такева и допълни, че имало и други подобни случаи.
По 10 жалби от педагози на ден получават в Синдиката на българските учители. В повечето случаи педагозите се оплакват от тормоз от страна на родители или директори. Родителските претенции и очаквания от преподавателите стигали толкова далеч, че дори се оплаквали, че учителката не се „усмихвала" на детето им. Други пък били недоволни, че преподавателката не следяла дали третокласникът им си изяждал всичко в стола. Според Такева зад тормоза над учители често стоят лични проблеми на родителите и те си позволяват да използват педагозите като боксова круша.
Според изследване на Синдиката на българските учители около 65% от педагозите търпят психически тормоз, а около 2,5% са жертва на физическа разправа. В последните години посегателствата над учителите зачестиха, въпреки че през 2013 година нападенията срещу даскалите беше криминализирано Само преди броени дни в Севлиево майка преби преподавателка пред очите на децата от втори клас.
2000 случая на побой и психически тормоз са регистрирани за последната година. Това заяви по-рано вчера Юлиян Петров от синдиката на учителите пред бТВ. „Ние имаме нарушение на доверието на българските учители към училището. Ако погледнем 30 години назад, обсъждането с учител на дадена оценка беше недопустим въпрос", каза още Петров.
Според него училището трябва да се превърне в затворена система и външни лица да не бъдат допускани без разрешението на директор или класен ръководител. „Трябва да се консумират законите така, както са написани", допълни още Петров.
100 хиляди братушки повече на море у нас. Над сто хиляди руски туристи повече ще посетят страната ни през тази година, прогнозират експерти от бранша. . „България предлага изгодни ценови нива, които другите не могат да постигнат, а руснакът е сериозно обеднял. Освен това нашите визи са по-изгодни като цени и за издаването им не е нужно да се вземат биометрични данни, за които един кандидат трябва да премине стотици километри, за да даде пръстови отпечатъци", коментира за „Монитор" Петър Андреев, изпълнителен директор на най-голямата туристическа агенция, която работи на руския пазар. От отпадащите от турския пазар 4 млн. туристи половината няма изобщо да ходят на почивка през тази година, защото рублата много се обезцени и хората няма да си позволят почивка, коментира още експертът.
България, Гърция, Кипър и Израел могат да бъдат алтернатива на Турция за руските туристи, смятат от руската туристическа индустрия. Трудно е да се направи прогноза за развитието на летния сезон според изпълнителния директор на Асоциацията на туроператорите (АТОР) Майя Ломидзе, цитирана от ТАСС. Тя също смята, че от ключово значение за дестинацията за почивка ще бъде цената. В региона освен нас без шенгенски визи е и Кипър, но там нямат достатъчно голяма база да посрещнат братушките, освен това цените им са по-високи от нашите.
„Проведохме семинар в Крит с 250 водещи руски туроператори и интересът към нашата страна беше огромен, коментира още Андреев. Според него дори да нямаше проблеми в руско-турските отношения през тази година, заради икономическото състояние във федерацията България пак щеше да представлява голям интерес. Трудно е да се определи колко руснаци идват у нас с цел туризъм, защото има 400 хиляди апартамента, които са собственост на хора от Руската федерация. За отдих в нашата страна пристигат не само хора от близките региони, но дори и от най-отдалечените територии. На някои от тях им се налага да пътуват по 8 часа със самолет до Москва, преди да потеглят към нашето море. Очаква се двойно повече да бъдат и туристите от Беларус, прогнозират от туристическия бранш.
Заради обтягането на руско-турските отношения президентът Путин издаде указ, с който препоръчва на частните туристически компании да се въздържат от предлагане на Турция като дестинация за почивка на руснаците.
Забранени са и чартърните полети между двете страни. От началото на тази година беше отменен и безвизовият режим на движение между Русия и Турция. Египет също е сред нежеланите дестинации след свалянето на руския самолет над Синайския залив.
Междувременно стана ясно, че туроператорите „ЕлТур" и ТУИ са предложили на клиентите си, планирали пътуване до Истанбул до идващия понеделник, възможността безплатно да отменят или да променят резервацията си след самоубийствения атентат в града на Босфора във вторник, съобщи германският в. "Ханделсблат". Българските туроператори също обмислят сваляне на цените, за да не изгубят клиентите си за съседната страна.
Кабинетът даде 3 млн. лева допълнително за саниране. Кабинетът отпусна допълнителни 3 млн. лева по бюджета на регионалното министерство.
Парите са за проекта за саниране на блоковете. Средствата са за дейности по сградите, включени в проекта, но които не са могли да бъдат завършени до края на 2015 г.
Правителството одобри и предварително финансиране за първия етап от строежа на третия лъч на метрото в София.
Става дума за отсечката от Малък градски театър "Зад канала" до Красно село. Отсечката ще бъде с дължина 7,8 км и ще има осем станции. Проектът се финансира от програма "Транспорт", като строежът ще започне в края на март.
Оборудваме колата онлайн с 30 на сто отстъпка. Освен храна, дрехи и ваучери за почивки българите масово пазаруват за автомобилите си онлайн.
С от 10 до 30 процента отстъпка можем да оборудваме колата си през нета, а аутлетите с части се надпреварват с промоции, показа проверка на „Новинар". Сред най-модерните оферти са тези за всевъзможни преоценени авточаркове, които са чисто нови, но се продават по-евтино.
Заден спирачен апарат за „Тойота" например може да се намери за 150 лв., намален от 167 лв., а тампон за двигател за „Хонда" може да се купи за 38 лв. вместо за 43 лв.
Други онлайн магазини предлагат специални карти, с които возилото ви ще бъде обновено с 30 процента намаление, при условие че направите поръчки за 30 000 лв. на година.
„Тази услуга е предпочитана най-вече от фирми, които имат по няколко коли и успяват да купят доста неща в рамките на 12 месеца", коментираха от магазин за авточасти. Специална отстъпка от 10 процента ще ви направят и само ако си закупите карта за намаление за 20 лв.
В аутлетите за авточасти може да намерите всякакво оборудване - от чистачки до врати. Най-големи обаче са намаленията на автомобилните масла.
Оказва се, че сред авточарковете, които пазаруваме онлайн, хит са гумите. „Явно на българина му е студено и предпочита мързеливия начин да си избере зимни гуми, тъй като именно при тях ръстът на онлайн покупките е най-висок", шегуват се автомонтьори.
Проучване на международен дилър е показало, че близо 60 процента са нараснали онлайн покупките на зимни гуми в България. При летните гуми също има покачване, но доста по-скромно - със 17 на сто.
Като основна причина за все по-честата покупка на гуми през интернет експерти посочват улеснената процедура. Поръчката може да бъде доставена до вкъщи или до най-близкия монтажен сервиз, който клиентът може да избере чрез сайта на онлайн магазина.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.755840 |
GBP | 2.320690 |
CHF | 2.079560 |