Източник: www.darikfinance.bg
Твърде дълго се отлагаше спирането на проекта „Южен поток“, беше сигурно, че това ще се случи. Това каза енергийният експерт Димитър Иванов в Сутрешния блок на Bulgaria on Air.
Според него проектът не е рентабилен, перспективен и реален за страната ни и спирането му трябва да бъде възприемано като добра новина.
„Проектът „Южен поток“ не е добър за България. Той е политически и корупционен. Най-малко в три доклада ни предупреждават, че противоречи на европейските норми. Всички правителства, които са движили проекта в последните години, не са си давали сметка, че вървят против европейските правила“, заяви Иванов.
По думите му „Южен поток“ отдавна не е тема само на българското или руското правителство или на някоя от страните, участващи в проекта. Той се е превърнал в геополитически проект, особено след кризата в Украйна, обясни енергийният експерт.
„Категорично и в прав текст Европейската комисия каза, че партньорството с Русия и кризата в Украйна са пряко свързани с проекта. Този проект никога не е бил приоритетен за нея, тя допусна развитието му, просто защото не искаше да се бърка прекалено много във вътрешните работи на отделните страни. „Южен поток“ е част от големите спорове за транзитните тръби, които Русия иска да притежава. Това е стратегическа цел и много активно я преследват и „Газпром“, и руското правителство. Те не искат да се съобразяват с правилата на Европа“, каза Иванов.
Тревожен според него е въпросът за заемите от „Газпром“ и условията на договора са тайна за всички. Единственият вариант за продължаването му е с друга структура на собствеността и други участници.
„Има няколко условия – мажоритарно българско участие в проекта – не 50 на 50; гаранции за доставките от руска страна. Всички пари – бюджетни или заеми, които се влагат в този проект, трябва да бъдат гарантирани с руски доставки, които ще минават през тези тръби и ще гарантират възвращаемостта. Ако имаме гаранции, че по тези тръби ще тече газ и се споразумеем за тарифите, няма никакъв проблем – ще получим от всяка кредитираща институция финансиране, стига проектът да е надежден“, заяви Иванов. /Фокус/
EUR | 1.955830 |
USD | 1.765030 |
GBP | 2.315280 |
CHF | 2.083550 |