Снимка: PublicDomainPictures.net
Вижте още: Повторение на кризата от 1998 г.?!
А там ситуацията е доста тревожна... През изминалата седмица аржентинското песо загуби около 20% от стойността си спрямо долара, само за няколко дни, с което поевтиняването му от началото на годината възлиза на 50%.
В крайна сметка, централната банка на Аржентина се намеси и повиши нивата на лихвите от 45 на 60%.
Към това трябва да се добавят и продължаващите проблеми в Турция и обезценката на турската валута, както и наскорошното понижение на индонезийската рупия.
Индонезийската рупия се понижи до най-ниската си стойност от над 20 години насам. Централната банка на страната заяви, че ще интервенира на валутните и облигационни пазари, за да подкрепи националната си валута.
През тази година, индонезийската валута е сред най-зле представящите се валути в региона. Растящият дефицит в Индонезия, в съчетание със случващото се на развиващите се пазари – в Аржентина и Турция, до голяма степен предопределят спада на рупията.
Сериозни загуби, от по над 10%, регистрираха през изминалия месец и валутите на страни като Бразилия и ЮАР.
Тези, които смятат, че проблемите на Аржентина, Турция и останалите развиващи се страни, няма да засегнат цената на петрола, може би са в сериозна грешка.
Проблемите на развиващите се пазари, доведоха до сериозни повишения на лихвите в тези страни. В крайна сметка, може да се достигне до дългова криза, която да се разпростре, въз основа на „домино ефекта“ и да доведе до световна рецесия, или най-малкото сериозно забавяне на ръста на световната икономика. А последното, би било крайно неприятно за търсенето на петрола и неговата цена.
В допълнение, търговската война между САЩ и Китай, вече дава своите признаци за забавяне на бизнес активността в последната, която е един от основните вносители на петрол.
Няма как да не се отбележи, че поскъпването на долара спрямо останалите основни валути и особено спрямо развиващите се такива, също се отразява неблагоприятно върху търсенето на суровината. С колко точно обаче, ще се забави ръста в потреблението на петрол и как заформящата се криза на развиващите се пазари ще се отрази, тепърва предстои да видим.
Още по темата:
Китайския дял в световния дълг се утроява