Снимка: Istock
Тръмп се опитва да влия силно върху срещата на Федералния резерв, която вероятно отново ще се противопостави на призива му за намаления на лихвите.
Тръмп и други висши служители на Белия дом от месеци критикуват председателя на Федералния резерв Джером Пауъл заради неговата изчаквателна позиция по отношение на лихвените проценти и настояването му, че е необходимо повече време, за да се оцени как тарифите на президента ще повлияят на пътя на инфлацията.
Президентът отправи това послание директно към Федералния резерв миналия четвъртък, докато обикаляше ремонта на централата на централната банка за 2,5 милиарда долара и се изправи лично срещу Пауъл, докато двамата спореха пред репортери за истинските разходи по проекта.
„Искам само да видя едно нещо да се случи, много просто: Лихвените проценти трябва да паднат“, каза президентът пред репортери.
Търговците очакват Комитетът за отворен пазар на Федералния резерв да се противопостави на Тръмп и отново да запази лихвите непроменени тази сряда, както са правили на всяка друга среща досега през 2025 г. Пазарът очаква първото намаление за 2025 г. да се случи на 17 септември, третата предпоследна среща за годината.
Но поне двама от колегите на Пауъл се затоплят към призива на Тръмп за краткосрочно намаляване на лихвите, което може да доведе до известно несъгласие тази седмица при закрити врати във Вашингтон.
Един от управителите на Федералния резерв, Кристофър Уолър, вече намекна, че може публично да изрази несъгласие в сряда, ако колегите му гласуват за запазване на лихвите непроменени. Неговото мнение е, че всяка инфлация от тарифите на Тръмп ще се окаже временна и той е загрижен, че пазарът на труда може скоро да се влоши.
Но много други служители на Федералния резерв подкрепиха Пауъл в неговото мнение, че е необходимо повече време, за да се оцени въздействието на тарифите на Тръмп върху инфлацията. Те също така отбелязват, че пазарът на труда се държи стабилно, което премахва всякаква спешност да се действа по начина, по който Тръмп иска.
„Това е кампания за подкопаване на доверието в председателя и истински опит за подкопаване на обществената му подкрепа, предвид това, което според мен е истинската цел, а именно да се установи среда с по-ниски лихвени проценти“, каза бившият президент на Федералния резерв в Канзас Сити Естер Джордж.
Пресконференция на Пауъл след срещата в сряда дава на председателя на Федералния резерв нов шанс да отговори на ескалиращата кампания за натиск на Белия дом и нарастващите въпроси относно ремонта на две сгради на Федералния резерв на стойност 2,5 милиарда долара по протежение на Националния мол.
Тръмп обмисляше уволнението на Пауъл през последните седмици, но сега изглежда се отказа от това, като заяви пред репортери миналата седмица, че „той така или иначе ще си тръгне доста скоро“ – намек за факта, че мандатът на Пауъл като председател изтича през май.
Докато обикаляше строителната площадка на Федералния резерв в четвъртък, Тръмп каза за уволнението на Пауъл: „Да се направи това е голям ход и просто не мисля, че е необходимо.“
Министърът на финансите Скот Бесент миналата седмица призова за преглед на проекта на централната банка за 2,5 милиарда долара и „изчерпателен вътрешен преглед“ на нейните операции, несвързани с паричната политика. Той твърди, че „значителното разрастване на мисията и институционалният растеж са отвели Федералния резерв в области, които потенциално застрашават независимостта на основната му мисия в областта на паричната политика“.
Фед също така получи ново главоболие миналата седмица, когато мениджър на пари – и съюзник на Тръмп, който наскоро беше съветник в Министерството на ефективността на правителството – заведе дело, твърдейки, че централната банка нарушава федерален закон от 1976 г., като провежда заседанията си по паричната политика при закрити врати.
Този мениджър на пари, Azoria Capital, иска от федералния съд във Вашингтон да издаде временна ограничителна заповед, която да задължи FOMC да отвори обсъжданията си за обществеността тази седмица.
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.15 | ▼0.44% |
USDJPY | 148.52 | ▲0.04% |
GBPUSD | 1.33 | ▼0.12% |
USDCHF | 0.81 | ▲0.38% |
USDCAD | 1.38 | ▲0.29% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 44 822.50 | ▼0.45% |
S&P 500 | 6 409.38 | ▼0.29% |
Nasdaq 100 | 23 476.40 | ▼0.23% |
DAX 30 | 24 320.50 | ▲1.11% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 117 304.00 | ▼0.65% |
Ethereum | 3 730.64 | ▼1.80% |
Ripple | 3.07 | ▼1.55% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 67.70 | ▲1.07% |
Петрол - брент | 70.24 | ▲0.93% |
Злато | 3 323.60 | ▲0.34% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 529.28 | ▼1.61% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 111.24 | ▲0.37% |
Germany Bund 10 Year | 129.56 | ▼0.10% |
UK Long Gilt Future | 91.70 | ▲0.25% |