Снимка: Istock
Базираният в Гърция доставчик на финансови технологии Qualco планира да стартира първично публично предлагане, за да листне акциите си на фондовата борса в Атина, съобщи компанията във вторник.
Qualco, която предлага софтуер за кредитната индустрия и има операции в повече от 30 страни, има за цел да събере до 70 милиона евро от предлагането на акции и да използва приходите за финансиране на придобивания в Гърция или в чужбина и да помогне за разрастването на бизнеса си, се казва в съобщението.
През последните няколко години, поради различните предизвикателства, пред които е изправен гръцкият пазар, се състояха малко IPO-та. Поради тази причина, размерът на IPO-пазара в Гърция, през тези години не се приема за представителен за гръцкия пазар.
Гръцкият IPO пазар обаче набира скорост, тъй като кредитният рейтинг на гръцката икономика се върна към инвестициите и редица значими вторични емисии на акции и дългови емисии бяха доста успешни. Комисията на гръцкия капиталов пазар (HCMC) също изпълнява стратегически план, фокусиран, наред с другото, върху насърчаването на устойчиво финансиране и перспективни пазари, финансова грамотност, както и върху финансовата цифровизация и иновациите. Одобрението на проспекти, изготвени на английски език, вече е установена практика на пазара въз основа на правото на преценка, предоставено от HCMC от 2021 г.
В този контекст IPO-тата и значителните увеличения на акционерния капитал на гръцки компании отново са на дневен ред и обхватът на субектите, които ще бъдат изброени, вече не е ограничен само до онези, които се изискват от закона да листват акциите си на регулиран пазар (напр. гръцки компании за инвестиции в недвижими имоти), които представляват по-голямата част от IPO-тата през предходните години.
IPO-тата през последните няколко години бяха главно по отношение на гръцки компании за инвестиции в недвижими имоти.
Местните компании са склонни да листват своите акции на вътрешния пазар. Въпреки това, след прилагането на рамката на ЕС за трансгранични сливания и други корпоративни трансформации, пазарът на двойни листвания се разви.
Въз основа на прецеденти, двойните листвания се използват по-често от субекти от една и съща група и най-вече в случаи на промяна на регистрираното седалище на гръцко юридическо лице към друга юрисдикция.
В Гърция понастоящем има само един регулиран пазар за IPO, регулираният пазар на Атинската борса (ATHEX).
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на финансови инструменти на пазарите
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.17 | ▲0.10% |
USDJPY | 147.40 | ▲0.01% |
GBPUSD | 1.35 | ▲0.20% |
USDCHF | 0.80 | ▲0.07% |
USDCAD | 1.38 | ▲0.01% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 45 550.80 | ▼0.22% |
S&P 500 | 6 603.40 | ▲1.15% |
Nasdaq 100 | 24 169.40 | ▲1.21% |
DAX 30 | 23 649.90 | ▼0.63% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 113 878.00 | ▲2.13% |
Ethereum | 4 400.48 | ▲2.13% |
Ripple | 3.00 | ▲1.90% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 63.64 | ▲1.43% |
Петрол - брент | 67.74 | ▲1.80% |
Злато | 3 642.54 | ▲0.24% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 516.12 | ▼0.80% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 113.48 | ▲0.24% |
Germany Bund 10 Year | 129.19 | ▲0.03% |
UK Long Gilt Future | 91.47 | ▼0.03% |