Снимка: Istock
S&P 500 едва се отдалечи от най-високото си ниво за всички времена, но настроенията показват, че „страхът е навлязъл в колективното настроение“.
В един невероятен обрат страхът се разраства сред инвеститорите на фондовия пазар, въпреки че S&P 500 не е далеч от най-високото си ниво за всички времена.
„Какво стана с настроението? Накъдето и да погледнете, страхът е навлязъл в колективното настроение“, пишат анализатори от Bespoke Investment Group в бележка от четвъртък, описвайки нарастващ списък от индикатори, отразяващи нарастващия страх.
И те означават навсякъде. Измерванията на икономическата несигурност – като внимателно следения индекс на несигурността на икономическата политика, разработен от икономистите Скот Бейкър, Ник Блум и Стивън Дж. Дейвис – са се повишили дори над нива, наблюдавани по време на разгара на пандемията от COVID-19 (вижте графиката по-долу).
Акциите се понижиха в петък, след като Университетът на Мичиган съобщи, че измерването на потребителските настроения през февруари е паднало до най-ниското си отчитане от ноември 2023 г. И инвеститорите не харесаха във вторник, когато Conference Board каза, че индексът на потребителското доверие е спаднал със 7 пункта през февруари до осеммесечно дъно от 98,3.
Но това е фондовият пазар, където негативните настроения очевидно са най-изразени, казаха анализаторите.
Сред широко наблюдаваните индикатори, Fear & Greed Index на CNN, който се основава на инерцията, широчината, активността на опциите, пазара на нежелани облигации и търсенето на сигурни активи, падна в четвъртък сутринта до 21, ниво, което отразява „изключителен страх“.
И тогава има седмичното проучване на Американската асоциация на индивидуалните инвеститори, което показа, че „мечките са в пълна сила“, пишат анализаторите. Възходящите настроения спаднаха от 29,2% миналата седмица до 19,4%, най-ниското отчитане от март 2023 г., когато колапсът на Silicon Valley Bank предизвика страх за здравето на регионалните банки.
Но нарастването на мечите настроения е още по-драматично, отбелязаха те, като се повишава над 60% от 40,5% преди седмица за най-голямото си седмично покачване от август 2019 г.
Bespoke отбеляза, че през цялата история на проучването е имало само шест други седмици, когато мечите настроения са били по-високи – и те са се случили на фона на исторически събития като рецесията от 1990 г., нахлуването на Ирак в Кувейт, финансовата криза от 2007-09 г. и най-скоро през септември 2022 г., точно преди пазарните дъна.
Инвеститорите знаят, че екстремният страх често идва, когато пазарът наближи или достигне дъното. В края на краищата, един от най-известните съвети на легендата за инвестиране Уорън Бъфет е „да се страхувате, когато другите са алчни, и да бъдете алчни само когато другите се страхуват“.
Но това, което е забележително за настоящия пристъп на безпокойство, е, че към затварянето в сряда S&P 500 беше намаляла само с 3,1% от рекорда си, поставен само седмица по-рано на 19 февруари.
„Необходимо е много по-малко, за да се внуши страх у инвеститорите, отколкото в миналото“, пишат анализаторите. „Ако има една дума, която да опише състоянието на настроенията на инвеститорите в момента, самодоволство, това не е.“
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари
Тънката граница между сдържане и ескалация в Тайванския проток
Каква бе 2025 година за американските и европейските пазари?
Google сключва сделка с Palo Alto Networks
Vanguard с ново решение за пенсионери, които се страхуват да не надживеят спестяванията си
Защо икономистите отказват да повярват на спада в инфлацията до 2.7%
| Валута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| EURUSD | 1.17 | ▼0.14% |
| USDJPY | 157.73 | ▲1.39% |
| GBPUSD | 1.34 | ▼0.05% |
| USDCHF | 0.80 | ▲0.26% |
| USDCAD | 1.38 | ▲0.21% |
| Референтен индекс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Dow 30 | 48 437.10 | ▲0.38% |
| S&P 500 | 6 883.46 | ▲0.80% |
| Nasdaq 100 | 25 560.50 | ▲1.21% |
| DAX 30 | 24 441.50 | ▲0.59% |
| Криптовалута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Bitcoin | 88 167.80 | ▲0.09% |
| Ethereum | 2 981.34 | ▲0.12% |
| Ripple | 1.95 | ▲2.41% |
| Фючърс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Петрол - лек суров | 56.54 | ▲1.22% |
| Петрол - брент | 60.10 | ▲1.14% |
| Злато | 4 339.08 | ▲0.11% |
| Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
| Пшеница | 510.08 | ▲0.36% |
| Срочност | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| US 10 Year | 112.50 | ▼0.18% |
| Germany Bund 10 Year | 126.98 | ▼0.44% |
| UK Long Gilt Future | 90.78 | ▼0.59% |