Снимка: iStock
Алиансът ОПЕК+ отново предприема репресии срещу груповото спазване на съкращенията на добива на петрол, докато продължава напред с тристранен план за официални и доброволни съкращения на производството, пише CNBC.
Двама делегати от ОПЕК+, които можеха да коментират само анонимно поради чувствителността на преговорите, казаха пред CNBC, че коалицията е изострила фокуса си върху съответствието на своите членове с обещанията им за производство, на фона на повтарящо се свръхпроизводство от тежки членове като Ирак и Казахстан.
Русия, чиито варели са санкционирани на Запад и се транспортират с по-малка видимост през сенчест флот, също понякога е надвишавала определената й квота съгласно официалната политика на алианса, каза един от източниците.
Осем членки на ОПЕК+, включително Саудитска Арабия, трябваше да започнат да връщат 2,2 милиона барела на ден от доброволни съкращения на пазара от октомври. По-рано този месец те отложиха това постепенно спиране, за да започне през декември вместо това.
Държавите от ОПЕК+ оперират два други спада на производството: според официалната политика те ще произвеждат общо 39,725 милиона барела на ден през следващата година. Същите гореспоменати осем членове отделно ограничават производството си с още 1,7 милиона барела на ден през 2025 г., също на доброволна основа.
Недостатъчното спазване е повторна проклятие за алианса ОПЕК+, хвърляйки сянка върху достоверността на намеренията му да намали добива – във време на пазарна несигурност, изострена от войната в богатия на въглеводороди Близък изток, скорошните разпродажби на акции и крехката позиция -Възстановяване на Covid в най-големия вносител на суров петрол в света, Китай.
Цените на петрола останаха ниски през по-голямата част от годината и паднаха рязко в четвъртък, след доклад, в който се посочва, че фактическият лидер на ОПЕК+ Саудитска Арабия е готова да пострада от ниска ценова среда и да се откаже от неофициалната целева цена от 100 долара за барел за да увеличи продукцията си след декември.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите и стоковите пазари.
Още по темата:
ОПЕК+ изненада енергийните пазари с решението за намаляване на производството
Бумът на изкуствения интелект носи потоп от дълг на ултрабезопасния пазар
Тънката граница между сдържане и ескалация в Тайванския проток
Rivian представи новата платформа на компанията
Каква бе 2025 година за американските и европейските пазари?
Доходността по американските държавни облигации се повишава
| Валута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| EURUSD | 1.17 | ▲0.06% |
| USDJPY | 157.37 | ▼0.17% |
| GBPUSD | 1.34 | ▲0.13% |
| USDCHF | 0.80 | ▼0.06% |
| USDCAD | 1.38 | ▲0.04% |
| Референтен индекс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Dow 30 | 48 515.00 | ▼0.09% |
| S&P 500 | 6 907.12 | ▲0.02% |
| Nasdaq 100 | 25 689.60 | ▲0.08% |
| DAX 30 | 24 477.50 | ▲0.16% |
| Криптовалута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Bitcoin | 88 341.10 | ▼0.34% |
| Ethereum | 3 005.53 | ▲0.14% |
| Ripple | 1.92 | ▼0.24% |
| Фючърс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Петрол - лек суров | 56.99 | ▲0.23% |
| Петрол - брент | 60.54 | ▲0.73% |
| Злато | 4 383.50 | ▲0.66% |
| Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
| Пшеница | 512.38 | ▲0.48% |
| Срочност | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| US 10 Year | 112.40 | ▼0.06% |
| Germany Bund 10 Year | 126.98 | ▼0.44% |
| UK Long Gilt Future | 90.78 | ▼0.59% |