Снимка: iStock
Китайските акции намалиха ранните загуби в сряда, като възстановяването съвпадна със скока в търговската активност сред борсово търгуваните фондове, за които е известно, че са предпочитани от държавния фонд, пише "Блумбърг".
Индексът CSI 300 се понижи с 0,1% към прекъсването на търговията в средата на деня, възстановявайки се от спад от 0,9% по-рано. Оборотът сред големите ETF започна да се повишава, след като Shanghai Composite Index падна под ключовото ниво от 2900.
Китайският държавен инвестиционен фонд, известен като националния отбор, изигра ключова роля в поставянето на дъно под фондовия пазар тази година, включително по време на Третия пленум миналата седмица. Движенията от сряда предполагат, че те може би са били в действие отново, след като песимизмът се задълбочи след неубедителните политически съобщения от политическата среща, която се провежда два пъти на десетилетие.
„Много вероятно националният отбор да е бил зад крака нагоре в акциите през сутрешната сесия, тъй като оборотът в някои от големите широки индекси ETF е ключов прозорец за наблюдение на движенията на суверенния фонд“, каза Ли Сюетонг, фонд мениджър в Shenzhen Enjoy Investment Management Co. „Песимизмът преобладава на пазара.“
Оборотът в осем ETF, за които е известно, че са цели за покупка на националния отбор, достигна 8,5 милиарда юана (1,2 милиарда долара) към средата на сряда, като вече се доближава до общата сума от предишната сесия. Въпреки че сумата е скромна в сравнение с действията от миналата седмица - когато се доближи до 40 милиарда юана в петък - възстановяването на ключовите бенчмаркове проследява нарастването на търговската активност.
Икономиката на Китай се бори да набере скорост, тъй като пазарът на имоти е затънал в дълбок спад и потребителите са предпазливи да харчат. Геополитическото напрежение преди президентските избори в САЩ е друг насрещен вятър, тъй като антикитайската реторика се засилва.
При неблагоприятния фон търговците се страхуват, че пазарът е обречен в низходящ цикъл, където отскоците едва продължават повече от няколко седмици. След неудовлетворителния Трети пленум, надеждите са за по-благоприятни за пазара мерки, които да бъдат публикувани от 24-членното Политбюро по-късно този месец. Но всякакви съобщения вероятно ще се окажат недостатъчни, ако историята е ориентир.
Индексът CSI 300 е с около 10% под нивото, което беше след Политбюро през юли 2023 г., когато рядък и смел лозунг за „оживяване на капиталовите пазари и повишаване на доверието на инвеститорите“ предложи само мимолетни печалби.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на финансови активи на фондовите пазари.
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.18 | ▲0.04% |
USDJPY | 147.32 | ▼0.06% |
GBPUSD | 1.36 | ▲0.02% |
USDCHF | 0.79 | ▼0.04% |
USDCAD | 1.38 | ▼0.02% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 46 243.40 | ▼0.01% |
S&P 500 | 6 678.88 | ▲0.03% |
Nasdaq 100 | 24 561.10 | ▲0.07% |
DAX 30 | 23 751.50 | ▲0.03% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 115 274.00 | ▼0.12% |
Ethereum | 4 533.37 | ▲0.17% |
Ripple | 2.99 | ▼0.09% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 63.20 | ▲0.24% |
Петрол - брент | 67.64 | ▲0.27% |
Злато | 3 677.57 | ▲0.03% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 526.88 | ▲0.36% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 113.38 | ▼0.03% |
Germany Bund 10 Year | 128.67 | ▲0.05% |
UK Long Gilt Future | 91.48 | ▲0.16% |