Снимка: iStock
Петролът се стабилизира след най-лошата буря Берил над в САЩ, като търговците очакват двудневното свидетелство на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл относно паричната политика, пише "Блумбърг".
Брентът се търгуваше под 86 долара за барел, след като загуби почти 2% през предходните две сесии, докато West Texas Intermediate беше близо 82 долара за барел. Докато бурята Берил продължи пътя си през континенталната част на САЩ, усилията за възстановяване бяха в ход в Тексас, като част от инфраструктурата – като пристанището на Хюстън и тръбопроводът Explorer – остана офлайн. Около 85% от Хюстън остана без електричество.
Суровият петрол остава солидно по-висок от началото на годината, подпомогнат от съкращенията на доставките от ОПЕК+, които стегнаха пазара, както и от очакванията, че Фед е готов да понижи лихвените проценти. Пауъл ще представи полугодишния доклад на централната банка за паричната политика на САЩ пред Банковия комитет на Сената по-късно във вторник, предлагайки на инвеститорите намеци за пътя напред към разходите по заемите.
Прогнозите за по-високо потребление на гориво през лятото в северното полукълбо подкрепят цените, въпреки че има нарастващи индикации, че оптимизмът избледнява. Паричните мениджъри увеличиха низходящите залози срещу американския бензин до най-високото ниво от седем години, докато запасите нарастват. Улики за състоянието на пазара ще дойдат по-късно във вторник с публикуването на краткосрочната енергийна перспектива на Администрацията за енергийна информация.
"Въздействието на Берил беше по-ограничено от това, което първоначално се очакваше, което помогна на цените да се отпуснат", каза Yeap Jun Rong, пазарен стратег в IG Asia Pte в Сингапур. "Инвеститорите вероятно ще останат предпазливи в навечерието на показанията на председателя на Фед, както и ключовите данни за инфлацията в САЩ", каза той.
Времевите спредове представят смесена картина. Докато разликата между двата най-близки договора на Brent остава в възходяща, ретроспективна структура - когато най-близкият договор се търгува с премия през следващия месец - нивата се понижиха от миналата седмица. Последните бяха 74 цента за барел в сравнение с 88 цента в началото на миналата седмица.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите и стоковите пазари.
Още по темата:
ОПЕК+ изненада енергийните пазари с решението за намаляване на производството
| Валута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| EURUSD | 1.17 | ▼0.01% |
| USDJPY | 155.83 | ▲0.23% |
| GBPUSD | 1.34 | ▼0.12% |
| USDCHF | 0.80 | ▲0.22% |
| USDCAD | 1.38 | ▼0.03% |
| Референтен индекс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Dow 30 | 48 859.40 | ▼0.66% |
| S&P 500 | 6 889.12 | ▼1.06% |
| Nasdaq 100 | 25 464.60 | ▼1.79% |
| DAX 30 | 24 238.10 | ▼0.57% |
| Криптовалута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Bitcoin | 89 722.10 | ▼0.61% |
| Ethereum | 3 099.29 | ▼0.52% |
| Ripple | 2.01 | ▼0.80% |
| Фючърс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Петрол - лек суров | 57.32 | ▼0.68% |
| Петрол - брент | 61.20 | ▼0.62% |
| Злато | 4 300.00 | ▲0.57% |
| Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
| Пшеница | 529.12 | ▼0.82% |
| Срочност | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| US 10 Year | 112.22 | ▼0.17% |
| Germany Bund 10 Year | 127.44 | ▼0.03% |
| UK Long Gilt Future | 92.67 | ▼0.37% |