Снимка: iStock
Microsoft Corp. ще инвестира 1,5 милиарда долара в най-голямата фирма за изкуствен интелект на Обединените арабски емирства, G42, затвърждавайки ангажимента на базираната в Абу Даби компания да намали присъствието си в Китай.
Като част от споразумението президентът на Microsoft Брад Смит ще се присъедини към борда на G42, а G42 ще използва облака Azure на американския производител на софтуер за своите AI приложения. Споразумението, разширяване на съществуващо партньорство между двете компании, е разработено в консултация с правителствата на ОАЕ и САЩ, каза в интервю главният изпълнителен директор на Смит и G42 Пен Сяо.
„Microsoft получи силно насърчение от правителството на САЩ да продължи напред в този процес“, каза Смит. „Това отразява признаването от страна на правителството на САЩ на важността на отношенията между двете страни и важността да продължим да насърчаваме отговорни компании като G42 и Microsoft наистина да бъдат в челните редици, не само на самата технология, но и на водещи в света сигурност и безопасност и отговорни стандарти за AI.“
Партньорството следва задкулисни преговори между правителството на САЩ и близкоизточната фирма, в които G42 се съгласи да се откаже от Китай и да се ориентира към американските технологии. G42 проведе разговори с Бюрото по индустрия и сигурност на Министерството на търговията на САЩ и постигна разбирателство миналата година, според хора, запознати с дискусиите. Съгласно споразумението G42 се съгласи да намали присъствието си в Китай или да се сблъска с потенциални наказателни мерки от Вашингтон, казаха те.
G42, която е лидер в натиска на ОАЕ за AI, има бизнес, обхващащ всичко - от облачни изчисления до автомобили без водачи. Той е част от империята за 1,5 трилиона долара на съветника по националната сигурност на ОАЕ Шейх Танун бин Зайед Ал Нахаян.
Инвестицията дава на Microsoft миноритарен дял в G42, каза Сяо, който отказа да разкрие финансови условия или да каже колко G42 ще похарчи за облачните услуги на Microsoft. Базираните в Редмънд, Вашингтон Microsoft и G42 също ще създадат фонд от 1 милиард долара за разработчици.
В по-късен етап от сделката Microsoft ще хоства някои от собствените си приложения в центровете за данни на G42 и ще използва връзката като начин за достигане до клиенти в Африка и Централна Азия, каза Смит.
„Днес има пазари, където Microsoft и никоя американска технологична компания няма реално присъствие в центрове за данни“, каза той. „Това е вид партньорство, което наистина може да пренесе облака и ИИ на глобалния юг вероятно с десетилетие по-бързо, отколкото би било иначе.“
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.
Goldman Sachs отправя предупреждение към инвеститорите
Великолепните акции с дивидент от S&P 500 паднаха с 36% за покупка и задържане завинаги
OpenAI се очаква да "изгори" 115 млрд. долара до 2029 г.?
ОПЕК+ се споразумява да увеличи производството през октомври
Технологичната война между САЩ и Европа се разгаря - този път в центъра е Google
| Валута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| EURUSD | 1.17 | ▲0.55% |
| USDJPY | 147.40 | ▼0.67% |
| GBPUSD | 1.35 | ▲0.52% |
| USDCHF | 0.80 | ▼0.87% |
| USDCAD | 1.38 | ▲0.13% |
| Референтен индекс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Dow 30 | 45 443.20 | ▼0.55% |
| S&P 500 | 6 485.88 | ▼0.47% |
| Nasdaq 100 | 23 669.70 | ▼0.17% |
| DAX 30 | 23 674.00 | ▼0.74% |
| Криптовалута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Bitcoin | 111 187.00 | ▲0.89% |
| Ethereum | 4 304.08 | ▲0.73% |
| Ripple | 2.84 | ▲0.96% |
| Фючърс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Петрол - лек суров | 61.96 | ▼2.13% |
| Петрол - брент | 65.60 | ▼1.86% |
| Злато | 3 586.64 | ▲0.97% |
| Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
| Пшеница | 519.62 | ▲0.03% |
| Срочност | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| US 10 Year | 113.36 | ▲0.41% |
| Germany Bund 10 Year | 129.03 | ▲0.37% |
| UK Long Gilt Future | 91.58 | ▲1.42% |