Снимка: iStock
Може да изглежда като странно, че фондовият пазар нараства през последните няколко седмици, но инвеститорите не бива да се изненадват, ако този ход продължи, според пазарни наблюдатели.
S&P 500 се повиши с около 9% до 4 543 пункта, от най-ниското му ниво при 4 170 пункта, което достигна на 8 март. Това се случва, въпреки че факторите, които дърпат акциите надолу, са много силни.
Цената на петрола остава много по-висока, отколкото преди Русия да нахлуе в Украйна и инвеститорите се опасяват, че суровината може да се повиши отново, тъй като Западът наказва Москва със санкции срещу руския износ. По-високите цени на петрола предполагат инфлация, дори по-бърза от тревожните нива, наблюдавани преди началото на войната.
Междувременно Федералният резерв даде да се разбере, че ще се справи с инфлацията чрез агресивно повишаване на лихвените проценти с около 10 или 11 увеличения през следващите две години.
Всичко това би задържало икономическия растеж с неприятни ефекти върху корпоративните печалби – ключов двигател на цените на акциите. И все пак изглежда, че скорошният ход на акциите не е приключил.
Според главния пазарен техник на Instinet, Франк Капелери, S&P 500 скоро може да достигне 4715 пункта - или почти 4% повишение от текущите му нива. Това обаждане изглежда разумно, защото индексът се е преместил над своята 50-дневна пълзяща средна - знак, че инвеститорите се чувстват комфортно да купуват на последните нива.
В допълнение към този малък вот на доверие, S&P 500 отчете печалби от 1% или повече за шест от осемте търговски дни, до петък. Това се случва едва за трети път в историята, според Instinet. Данните на фирмата показват, че когато пазарът върви в такава печеливша серия, той отчита печалби през следващите месеци и оставя скорошната си ниска точка зад себе си.
Повишената сигурност относно позицията на Фед относно лихвените проценти е друг положителен фактор. Акциите паднаха в началото на годината, когато стана ясно, че Фед ще трябва да отнеме купата за пунш — и да я заключи в кухнята — но никой не беше сигурен какви ходове има в картите.
Сега, когато централната банка публикува прогноза за това колко увеличения на лихвите предстоят, несигурността и страхът намаляха. „Получихме известна видимост относно лихвите“, каза Марк Леман, главен изпълнителен директор на JMP Securities a Citizens Company. „В момента, в който станахме по-честни по отношение на ставките, пазарът намери дъно.”
Разбира се, фондовият пазар все още трябва да се справи с предстоящите предизвикателства. Доколко икономиката ще се забави с повишаването на лихвените проценти е открит въпрос.
Резултатът е, че докато S&P 500 се е придвижил от скорошната си ниска точка - и може да спечели повече - може да е трудно за индекса да се радва на по-устойчива печалба. Най-високото ниво на S&P 500 за всички времена от 4 796 пункта все още изглежда далеч.
„Не мога да кажа, че скоро ще достигнем нови върхове“, каза Леман.
Още по темата:
| Валута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| EURUSD | 1.17 | ▼0.16% |
| USDJPY | 157.05 | ▲0.22% |
| GBPUSD | 1.34 | ▼0.30% |
| USDCHF | 0.80 | ▲0.12% |
| USDCAD | 1.39 | ▲0.06% |
| Референтен индекс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Dow 30 | 49 050.00 | ▼0.42% |
| S&P 500 | 6 955.62 | ▼0.13% |
| Nasdaq 100 | 25 797.80 | ▼0.10% |
| DAX 30 | 25 205.00 | ▼0.16% |
| Криптовалута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Bitcoin | 89 732.00 | ▼1.70% |
| Ethereum | 3 087.81 | ▼2.46% |
| Ripple | 2.08 | ▼3.60% |
| Фючърс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Петрол - лек суров | 57.10 | ▲1.44% |
| Петрол - брент | 61.20 | ▲1.36% |
| Злато | 4 426.54 | ▼0.84% |
| Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
| Пшеница | 518.12 | ▼0.08% |
| Срочност | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| US 10 Year | 112.26 | ▼0.18% |
| Germany Bund 10 Year | 127.79 | ▼0.18% |
| UK Long Gilt Future | 91.88 | ▼0.18% |