Източник: www.darikfinance.bg
Санкциите срещу Русия ще имат ефект на бумеранг, те поставят в задънена улица руско-американските отношения и противоречат на стратегическите интереси на самите САЩ. Това заяви руският президент Владимир Путин, по повод новите мерки, които Вашингтон прие за решаване на кризата в Украйна.
Според Путин големите компании искат да работят с Русия, но сблъсквайки се с наложените ограничения, те ще загубят своята конкурентоспособност. На американските дружества беше предоставена възможност да търсят петрол и газ в шелфа на Русия, но американското правителство май не иска те да работят там, посочва Путин.
Той добави, че Международният валутен фонд не трябва да отпуска заеми на Украйна преди в страната да бъде установен мир.
Вчера САЩ приеха нови санкции срещу Русия заради нейната намеса в Украйна. В черния списък бяха включени няколко физически лица, както и компании и организации в Русия и Украйна.
Под ударите на санкциите попадат части от военната индустрия и петролния сектор, както и руски банки.
В списък са вкарани концернът "Алмаз-Антей", Уралвагонзавод, НПО "Машиностроене", както и няколко структури на "Ростех": концернът "Калашников", компаниите "Съзвездие", "Радиоелектронни технологии" (КРЭТ), "Базалт" и Конструкторското бюро за приборостроене.
Санкциите са насочени и срещу най-голямата руска нефтена компания "Роснефт", най-големия в Русия независим производител на газ "Новатек", петролният терминал във Феодосия, а също руската "Внешекономбанк" и една от най-големите в страната търговски банки "Газпромбанк".
Новите санкции не включват замразяване на активи, а ограничаване на достъпа до американските финансови пазари. Така санкционираните банки и компании ще трябва да се обръщат към руската централна банка за долари.
Освен това Вашингтон може да окаже натиск върху всички чуждестранни компании с бизнес в САЩ да се откажат от бизнеса си с посочените руски компании.
Мерките включват и познатите вече персонални санкции, като е разширен кръгът от наказаните лица. Сега в него попада зам-председателят на Държавната дума Сергей Неверов, федералният министър по въпросите на Крим Олег Савелиев, президентския помощник Игор Счегольов и премиерът на самопровъзгласилата се Донецка народна република Александър Бородай.
Американският президентът Барак Обама обясни разширяването на санкциите с това, че Москва не била предприела необходимите мерки за нормализиране на положение в Украйна.
Засилването на напрежението между Вашингтон и Москва имаше своето отражение в Европа, където не беше постигнато споразумение за имената на бъдещите върховен представител на Европейския съюз за външната политика и председател на Европейския съвет.
Италианският премиер Матео Ренци защитаваше активно кандидатурата на своя министър на външните работи Федерика Могерини. Името ѝ обаче беше отхвърлено от няколко страни от Източна Европа, особено Литва, която обвинява Италия, че е твърде близка с Москва по въпросите с украинската криза.
Бензиновите автомобили в Китай поевтиняват рязко
Тръмп заяви, че САЩ ще се върнат към бомбардирането, ако не му хареса сделката с Иран
Тръмп сигнализира, че може да изпрати подробности за сделката с Иран на Конгреса
Тръмп: САЩ няма да инвестират „каквито и да е пари“ в Иран
Китайската икономика се забавя, потреблението се свива
| Валута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| EURUSD | 1.16 | ▼0.17% |
| USDJPY | 160.22 | ▼0.14% |
| GBPUSD | 1.34 | ▼0.26% |
| USDCHF | 0.79 | ▲0.03% |
| USDCAD | 1.40 | ▲0.28% |
| Референтен индекс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Dow 30 | 52 680.90 | ▲0.33% |
| S&P 500 | 7 589.58 | ▼0.02% |
| Nasdaq 100 | 30 446.20 | ▲0.41% |
| DAX 30 | 25 136.50 | ▲0.80% |
| Криптовалута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Bitcoin | 65 816.90 | ▲0.34% |
| Ethereum | 1 774.84 | ▼0.88% |
| Ripple | 1.21 | ▼0.13% |
| Фючърс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Петрол - лек суров | 75.96 | ▲0.18% |
| Петрол - брент | 79.56 | ▲0.26% |
| Злато | 4 362.64 | ▲0.75% |
| Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
| Пшеница | 610.38 | ▲2.51% |
| Срочност | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| US 10 Year | 109.88 | ▲0.03% |
| Germany Bund 10 Year | 126.68 | ▲0.08% |
| UK Long Gilt Future | 89.34 | ▲0.34% |