Снимка: iStock
Само за 8 евро изследователи превръщат стари смартфони в устройства, способни да проследяват морския живот и автобуси. Старите телефони биха могли да имат нова глава като малки центрове за данни, установи нова линия на изследване. Всяка година в световен мащаб се произвеждат над 1,2 милиарда смартфона. Въпреки разходите за потребителите и екологичната цена на производството им, нашите устройства имат все по-кратък живот, тъй като хората са склонни да ги подменят на всеки две до три години, коментиарт от Euronews Travel.
Но вместо да събират прах в чекмедже - или да добавят към световната планина от електронни отпадъци - изхвърлените смартфони биха могли да бъдат преконфигурирани за редица полезни зелени приложения. „Иновациите често започват не с нещо ново, а с нов начин на мислене за старото, преосмисляне на неговата роля в оформянето на бъдещето“, казва Хубер Флорес, доцент по всеобхватни изчисления в университета в Тарту, Естония. Той е един от няколкото европейски изследователи, стоящи зад новото проучване, публикувано в списанието IEEE Pervasive Computing.
Как могат да се използват повторно стари смартфони?
Превръщането на остарели смартфони в микро центрове за данни е изненадващо евтино, ако знаете как.
Изследователите установили, че струва само около 8 евро, за да се заобиколят хардуерните функции на телефона и да се препрограмира. Първо, изследователите извадили батериите на телефоните и ги заменили с външни източници на захранване, за да намалят риска от изтичане на химикали в околната среда, обяснява доклад на ScienceDaily. След това четири телефона били свързани заедно, снабдени с 3D-принтирани корпуси и държачи и превърнати в работещ прототип, готов за повторна употреба.
Кои са някои екологични приложения за стари смартфони?
Прототипът, създаден от изследователите, бил използван под вода, където участвал в наблюдението на морския живот, като помагал за преброяването на различни морски видове. Обикновено тези видове задачи изискват водолаз да записва видео и да го изважда на повърхността за анализ. Прототипът означавал, че целият процес може да се извършва автоматично под вода.
И има много други начини, по които капацитетът на телефона за ефективна обработка и съхранение на данни може да бъде използван добре, след като дните му в WhatsApp са приключили.
Тези мини центрове за данни биха могли да се използват и на автобусни спирки, например, за събиране на данни в реално време за броя на пътниците. Това би могло да помогне за оптимизиране на мрежите за обществен транспорт.
Подобно пренасочване на смартфоните е само капка в морето от проблеми, които представляват добива на природни ресурси, енергоемкото производство и електронните отпадъци. В крайна сметка трябва да се противопоставим на тази култура на изхвърляне и да преминем към по-кръгов модел. Но изследването показва един малък начин да задоволим търсенето на изчислителна мощност с това, което вече имаме.
„Устойчивостта не е само за запазване на бъдещето“, казва Улрих Норбисрат, доцент по софтуерно инженерство в Университета в Тарту. „Става въпрос за преосмисляне на настоящето, където вчерашните устройства се превръщат във възможности на утрешния ден.“
Още по темата:
Искате да се преместите в Азия? Ето кой отговаря на условията за новата виза на Филипините:
| Валута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| EURUSD | 1.16 | ▲0.24% |
| USDJPY | 152.91 | ▲0.12% |
| GBPUSD | 1.32 | ▲0.17% |
| USDCHF | 0.80 | ▼0.23% |
| USDCAD | 1.39 | ▼0.08% |
| Референтен индекс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Dow 30 | 47 815.50 | ▲0.12% |
| S&P 500 | 6 929.06 | ▲0.10% |
| Nasdaq 100 | 26 265.40 | ▲0.12% |
| DAX 30 | 24 263.50 | ▲0.21% |
| Криптовалута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Bitcoin | 110 019.00 | ▼0.01% |
| Ethereum | 3 911.54 | ▲0.20% |
| Ripple | 2.56 | ▲0.34% |
| Фючърс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Петрол - лек суров | 60.13 | ▼0.13% |
| Петрол - брент | 63.98 | ▼0.47% |
| Злато | 3 967.60 | ▲0.36% |
| Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
| Пшеница | 526.38 | ▼0.96% |
| Срочност | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| US 10 Year | 112.86 | ▲0.06% |
| Germany Bund 10 Year | 129.24 | ▼0.27% |
| UK Long Gilt Future | 93.76 | ▲0.04% |