Снимка: iStock
Главният инвестиционен директор в J.P. Morgan Asset Management Боб Микеле предупреждава, че Федералният резерв може да продължи борбата с инфлацията през втората половина на 2023 г., като повиши терминалните лихви до 6%. Това противоречи на нарастващия консенсус, че лихвените проценти ще достигнат своя връх през юни, пише "Блумбърг".
„Все още има шанс едно към три, но това е легитимен риск“, каза Микеле. „Възможно е първоначално Фед да не направи достатъчно, защото пазарът на труда се оказа по-устойчив. Това е нещо, което може да разруши пазара и е най-голямата ми грижа".
Инфлацията намалява, въпреки че все още е доста над целта на Фед от 2%. Потребителските цени се повишиха с 6,5% през декември, най-бавният темп от повече от година, което показва, че агресивното затягане на политиката на Фед работи. Резултатите отговарят на очакванията и сега пазарът очаква лихвите да достигнат 4,9% през юни и да последват потенциални намаления на лихвите, според данни на "Блумбърг".
Базовият случай на Микеле е, че Фед ще повиши лихвените проценти през февруари и март, преди да направи пауза, и рецесията ще настъпи по-късно тази година. Но той също така вижда възможността политиците да се върнат към повишаване на лихвените проценти в края на 2023 г., за да охладят упорито високата инфлация, подхранвана от ниската безработица, постоянното увеличение на заплатите и икономическото отваряне на Китай.
„Уравнението е: инфлацията не намалява, докато заплатите не спаднат. Заплатите не падат, докато безработицата не се покачи“, каза той. „Безработицата не расте, освен ако не сме в рецесия.“
Последните данни за работните места показват забавяне на растежа на заплатите, но стабилно наемане и безработица все още са на историческо дъно. От 1988 г. насам Федералният резерв е преминал през пет цикъла на повишаване на лихвените проценти, които са завършили с рецесия четири пъти, според Микеле. Единственият, който не доведе до икономическо свиване, беше цикълът от 1994-1995 г., който завърши с меко приземяване. Но той каза, че 2023 г. няма да бъде друга 1994 г.
„Забавеното и кумулативно въздействие на цялото затягане, което виждаме, в крайна сметка ще ухапе и ще създаде рецесия“, каза Микеле. „Невероятно е амбициозно да мислим, че ще ни се размине това.“
През декември Микеле купи активи с „качествена продължителност“ като държавни облигации, кредити с инвестиционен клас, както и обезпечени с ипотека ценни книжа и ценни книжа, обезпечени с активи.