Пазарът на залагания върху основния лихвен процент на Федералния резерв клони към ценообразуване на последователни повишения на лихвените проценти със 75 базисни пункта в следващите две срещи на централната банка, след като потребителските цени се покачиха повече от прогнозираното през септември, пише "Блумбърг".
Процентът на ноемврийския овърнайт индексен суап договор се повиши до 3,86%, повече от 75 базисни пункта над текущия ефективен лихвен процент на захранваните фондове, докато този, отнасящ се за декември, се покачи до 4,50%. Общо 142 базисни пункта повишения на лихвените проценти сега са оценени за следващите две политически срещи, малко по-малко от последователните повишения от три четвърти пункта.
Преди данните за инфлацията пазарите на OIS бяха склонни към охлаждане на темпото на затягане от централната банка до движение от 50 базисни пункта през декември. При затваряне в сряда суаповете се оценяваха на около 130 базисни пункта на повишения през останалата част от годината, което е еквивалентно на 55 базисни пункта за декември.
Пазарът също отбеляза по-висок евентуален връх за лихвения процент, като договорът от март 2023 г. докосна 4,864%.
"Данните за индекса на потребителските цени бяха очевидно шок за пазарите и пазарите са изключени поради това“, каза Сет Карпентър, главен глобален икономист в Morgan Stanley. „Има постоянство, особено в страната на услугите на инфлацията.“
С изключение на храната и енергията, индексът на потребителските цени се е увеличил с 6,6% спрямо предходната година, най-високото ниво от 1982 г. насам, показват данни на Министерството на труда в четвъртък. Спрямо месец по-рано, основният CPI се повиши с 0,6% за втори пореден месец.
Фед повиши основния си лихвен процент пет пъти от март, последно до диапазон от 3%-3,25% през септември, след като свали долната граница до 0% две години по-рано в началото на пандемията.
Още по темата:
Фед трябва да е много деликатен в действията си
Защо Фед е в курс на сблъсък с финансовите пазари?