Снимка: iStock
Икономистът Нуриел Рубини, който прогнозира финансовата криза от 2008 г., вижда „дълга и грозна“ рецесия в САЩ и в световен мащаб, настъпваща в края на 2022 г., която може да продължи през цялата 2023 г. и рязка корекция на S&P 500 , пише "Блумбърг".
„Дори при обикновена ванилова рецесия, S&P 500 може да падне с 30%“, каза Рубини, председател и главен изпълнителен директор на Roubini Macro Associates. При „истинско твърдо приземяване“, което той очаква, може да падне с 40%.
Рубини, чиято проницателност относно срива на жилищния балон от 2007 до 2008 г. му спечели прозвището Доктор Дуум, каза, че тези, които очакват плитка рецесия в САЩ, трябва да се вгледат в големите съотношения на дълга на корпорациите и правителствата.
Тъй като лихвите се покачват и разходите за обслужване на дълга се увеличават, „много зомбирани институции, зомбирани домакинства, корпорации, банки, банки в сянка и зомбирани държави ще умрат“, каза той. "Така че ще видим кой плува гол."
Рубини, който предупреди чрез бичи и мечи пазари, че нивата на глобалния дълг ще понижат акциите, каза, че постигането на инфлация от 2% без твърдо приземяване ще бъде „мисия невъзможна“ за Федералния резерв. Той очаква увеличение на лихвения процент със 75 базисни пункта на настоящата среща и 50 базисни пункта през ноември и декември. Това би довело до края на годината процентът на средствата на Фед да бъде между 4% и 4,25%.
Въпреки това постоянната инфлация, особено в заплатите и сектора на услугите, ще означава, че Фед „вероятно няма да има друг избор“, освен да повиши повече, каза той, като лихвите по фондовете вървят към 5%.
Освен това отрицателните шокове в предлагането, идващи от пандемията, конфликта между Русия и Украйна и политиката на Китай за нулева толерантност към Covid, ще доведат до по-високи разходи и по-нисък икономически растеж. Това ще затрудни настоящата цел на Фед за „рецесия на растежа“ – продължителен период на оскъден растеж и нарастваща безработица за спиране на инфлацията.
Още по темата: