Снимка: iStock
Все още има вероятност американската икономика да изпита „двойно дъно“, ако огнището на коронавирус не се управлява добре, каза Денис Локхарт, бивш президент на Атланта Фед.
Двойното дъно е налице, когато икономиката се върне в период на спад след кратко възстановяване.
Най-голямата световна икономика се нуждае от повече фискални стимули, за да се „предпази от най-лошия сценарий“, каза Локхарт.
Фед може да задържи процента близо до нула за по-дълго, казва бившият президент на Атланта Фед. Икономиката на САЩ изглежда ще се възстанови през настоящото тримесечие от дълбокото свиване през предходните три месеца - но може да падне отново, ако огнището на коронавирус не се управлява добре, предупреди бившият служител на Федералния резерв.
Денис Локхарт, президент на федерацията в Атланта от 2007 до 2017 г., беше сред икономисти и експерти, които повдигнаха възможността за „двойно потапяне“ на икономиката на САЩ.
"Продължавам да вярвам, че трябва да обмислите различни сценарии и сред тези сценарии очевидно ще бъде песимистичен и това може да бъде двойно дъно за икономиката", заяви Локхарт пред "Squawk Box Asia" на CNBC в петък.
„Ако нещата се справят зле с управлението на вируса ще има и по-каскадни ефекти. Не мисля, че това вероятно ще е основния сценарий, но мисля, че все още е възможно. "
Ако ще се предприемат ефективни усилия наистина да се предотврати най-лошият сценарий, особено за части от американската общественост, които са най-уязвими, то това ще дойде от фискалната страна.
Той имаше предвид първоначалните искания за безработица в САЩ, които достигнаха малко над 1 милион за седмицата, приключваща на 22 август, според Министерството на труда. Това беше 22-ри път, когато първоначалните искания за безработица са надхвърлили 1 милион за 23 седмици.
Преди Локхарт други видни политици и икономисти, също предупредиха за възможност от двойно потапяне на американската икономика. Сред тях бяха президентът на Фед в Канзас Сити Естер Джордж и бившият председател на Morgan Stanley Asia Стивън Роуч.
„Фискалните действия са най-подходящите“
Съединените щати съобщават за над 5.8 милиона потвърдени случаи на коронавирус и над 180 000 смъртни случаи - най-високият в световен мащаб, според данни, събрани от университета Джонс Хопкинс.
Мерките за блокиране в различна степен в цялата страна за овладяване на епидемията изпратиха американската икономика да се понижи с 31.7% на годишна база през второто тримесечие, заяви Министерството на търговията. Това беше най-лошото тримесечие за брутния вътрешен продукт в страната.
Локхарт заяви, че американската икономика - която е най-голямата в света - се нуждае от по-голяма фискална подкрепа, тъй като използването на паричната политика наближава своите граници. Той обясни, че Фед сигнализира, че лихвените проценти ще се запазят близо до нула за "доста дълго време в бъдещето" с новия си подход към инфлацията и няма много място за "драматични увеличения" в програмата си за закупуване на активи.
„Ако ще се предприемат ефективни усилия наистина да се предотврати най-лошият сценарий, особено за части от американската общественост, които са най-уязвими, то това ще дойде от фискалната страна“, каза той.
„Тази тема беше повторена няколко пъти от Джей Пауъл и аз съм напълно съгласен, че фискалните действия са най-подходящите икономически действия в момента и ние се нуждаем от тях.“
Още по темата:
Европа срещу Мъск: Дигиталният суверенитет влиза в открит сблъсък
Икономиката на САЩ се забавя, как това ще се отрази на Европа?
Представители на Фед са разделени по отношение на посоката на лихвите
Може ли Европа да спечели войната за електромобилите с Китай?
Инфлацията в Обединеното кралство се е охладила значително през януари
| Валута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| EURUSD | 1.18 | ▲0.12% |
| USDJPY | 155.05 | ▼0.06% |
| GBPUSD | 1.35 | ▲0.20% |
| USDCHF | 0.78 | ▲0.15% |
| USDCAD | 1.37 | ▼0.04% |
| Референтен индекс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Dow 30 | 49 654.30 | ▲0.39% |
| S&P 500 | 6 920.64 | ▲0.60% |
| Nasdaq 100 | 25 062.10 | ▲0.75% |
| DAX 30 | 25 286.40 | ▲0.90% |
| Криптовалута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Bitcoin | 67 956.10 | ▼0.07% |
| Ethereum | 1 972.73 | ▼0.04% |
| Ripple | 1.43 | ▲0.20% |
| Фючърс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Петрол - лек суров | 66.32 | ▼0.20% |
| Петрол - брент | 71.18 | ▼0.61% |
| Злато | 5 107.31 | ▲2.42% |
| Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
| Пшеница | 572.72 | ▲2.30% |
| Срочност | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| US 10 Year | 112.92 | ▼0.07% |
| Germany Bund 10 Year | 129.40 | ▲0.09% |
| UK Long Gilt Future | 92.48 | ▲0.28% |